یافته محققان آلمانی؛

اسیدهای چرب امگا۳ در مقابله با آکنه موثرند

اسیدهای چرب امگا۳ در مقابله با آکنه موثرند

سلامت باشی: حالا پژوهشگران سلاح جدیدی برای مبارزه با آکنه پیدا کرده اند، سلاحی که بدون عوارض جانبی شدید می باشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، پژوهشگران آلمانی اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی، سالمون، آجیل و دانه ها را بعنوان یک ماده مغذی مفید برای کاهش آکنه مشخص کرده اند.
این مطالعه نشان داد که از میان ۱۰۰ شرکت کننده مبتلا به آکنه، حدود ۹۴ درصد میزان پایین اسید چرب در خون خود داشتند. همین طور خیلی از آنها دارای سطوح بالاتری از هورمونی بودند که تولید آکنه را تحریک می کند.
اسیدهای چرب اُمگا ۳ به طور معمول در ماهی های غیرپرورشی، جلبک ها و سایر غذاهای گیاهی همچون حبوبات، آجیل و دانه ها یافت می شوند.
محققان می گویند این اسیدهای چرب با تحریک بدن برای تولید پروستاگلاندین های ضدالتهابی E۱ و E۳ و لکوترین B۵ و کاهش سطح IGF-۱ (فاکتور رشد شبه انسولین) التهاب را کم می کنند. IGF-۱ بعنوان محرک آکنه شناخته شده است.
دکتر «آن گورتلر»، نویسنده اصلی مطالعه از دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان در مونیخ آلمان، اظهار داشت: «پزشکان باید اطلاعاتی در مورد گزینه های غذایی بعنوان قسمتی از یک رویکرد درمانی مدرن برای آکنه به بیماران عرضه کنند.»
هنگامی که تیم تحقیق نمونه های خون شرکت کنندگان را تجزیه و تحلیل کرد، متوجه شد که بیشتر آنها دارای سطوح اسیدهای چرب امگا ۳ کمتر از مقادیر سفارش شده ۸ تا ۱۱ درصد بودند.
محققان دریافتند افرادی که بطور منظم نخود و عدس می خورند، در صورتیکه از مصرف روغن آفتابگردان پرهیز می کنند، میزان بالاتری از اُمگا ۳ دارند. در تحقیقات گذشته روغن آفتابگردان برای تشدید آکنه مشخص شده است.
بیماران مورد مطالعه که سطوح پایین تری از اسیدهای چرب امگا ۳ داشتند، سطوح بالاتری از IGF-۱ را نیز داشتند. کسانی که کمبود شدید امگا ۳، کمتر از ۴ درصد، داشتند حتی هورمون IGF-۱ بیشتری داشتند.
به گفته پژوهشگران، هنوز خیلی زود است که بگوییم مکمل امگا ۳ برای کاهش آکنه باتوجه به سطح سرم خون، موجب بهبود پوست می شود یا خیر. و مطالعات تکمیلی بیشتری لازم است.


منبع:

1401/03/07
08:41:15
5.0 / 5
456
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد