تفاوت های جنسیتی در مصرف انواع موادمخدر

زنان از ترس اضافه وزن، کمتر برای ترک سیگار تلاش می کنند

زنان از ترس اضافه وزن، کمتر برای ترک سیگار تلاش می کنند

به گزارش سلامت باشی معاون اجتماعی موسسه کادراس ضمن اشاره به این که زنان بیشتر به دنبال مصرف داروهای آرام بخش مانند داروهای ضد اضطراب و بی خوابی به سمت مصرف مواد مخدر اعتیادآور کشیده می شوند، اظهار داشت: در مجموع اختلالات مصرف مواد برای زنان نسبت به مردان متفاوت می باشد.


فرزانه سهرابی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به نقش جنسیت در درمان اختلال سوء مصرف مواد مخدر می گوید: امروزه جنسیت در درمان اختلال سوء مصرف مواد نقش تعیین کننده ای دارد، تا جایی که امروزه مطالعات گسترده ای با تکیه بر تفاوت های جنسیتی میان زنان و مردان برای عرضه راهکاری مناسب در درمان اختلال مصرف صورت گرفته است.

زنان اغلب به دنبال مصرف داروهای آرام بخش به سمت مصرف موادمخدر اعتیادآور کشیده می شوند سرعت وابستگی زنان به مواد مخدر پس از نخستین مصرف بسیار سریع تر از مردان است
وی ادامه می دهد: زنان بیشتر به دنبال مصرف داروهای آرام بخش مانند داروهای ضد اضطراب و بی خوابی به سمت مصرف مواد مخدر اعتیادآور کشیده می شوند. در مجموع اختلالات مصرف مواد برای زنان نسبت به مردان متفاوت می باشد. زنان اغلب سابقه کوتاه تری در مصرف برخی مواد مانند کوکائین، مواد افیونی، ماری جوانا و الکل دارند، اما در صورت مصرف مواد با مشکلات حادتر پزشکی، رفتاری، روانی و اجتماعی روبرو خواهند بود، چونکه سرعت وابستگی زنان به مواد مخدر پس از نخستین مصرف بسیار سریع تر از مردان است.
تفاوت های جنسیتی بین زنان و مردان در مصرف انواع موادمخدر
معاون اجتماعی موسسه کادراس با اشاره به اینکه تفاوت های جنسیتی میان زنان و مردان در مصرف انواع مواد هم مشهود است، می افزاید: مطالعات نشان می دهد، مردان بیشتر از زنان تقریباً همه انواع مواد را مصرف می کنند، تا جایی که میان مردان این احتمال که مصرف مواد کار آنها را به بیمارستان بکشاند یا بیش مصرفی را تجربه کنند، بیشتر گزارش شده است. همینطور برای اغلب گروههای سنی مردان، میزان مصرف و در نتیجه وابستگی به انواع مواد و الکل نسبت به زنان بیشتر است. با این وجود احتمال ابتلای زنان به اختلال مصرف مواد به اندازه مردان است؛ علاوه بر این زنان امکان دارد بیشتر در معرض عود که از مراحل کلیدی درمان اعتیاد است، قرار گیرند.

بسیاری از زنان مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد همزمان، دارای سایر اختلالات روانی هستند اغلب زنان آبستن یا دارای فرزند خردسال درمان را زود رها می کنند
سهرابی ضمن اشاره به این که خیلی از زنان مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد همزمان، از سایر اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلال پرخوری و اختلال استرس رنج می برند، خاطرنشان می کند: علاوه بر این خانمهایی که مصرف کننده مواد هستند به صورت همزمان با اختلالات دیگری مانند سلامت روان بعد از طلاق و از دست دادن حضانت فرزندان روبرو هستند که این موارد درمان اعتیاد را برای آنها سخت تر می کند. این امر در مورد درمان اختلال سوء مصرف مواد هم وجود دارد؛ خیلی از زنان آبستن یا دارای فرزند خردسال به دنبال درمان نیستند یا درمان خویش را زود رها می کنند. همینطور بعضی از زنان از ترس از دست دادن فرزند معمولا یا اعتیاد خویش را پنهان کرده یا اصلاً به دنبال درمان نمی روند.
زنان از ترس اضافه وزن کمتر برای ترک سیگار تلاش می کنند به قول وی و برپایه نتایج تحقیقات انجام شده، زنان کمتر برای ترک سیگار تلاش می کنند و در صورت ترک هم احتمال عود آن بیشتر از مردان است. گزینه جایگزین نیکوتین مانند آدامس در فرایند درمان در مورد زنان به اندازه مردان موثر نیست و ترک نیکوتین اغلب برای زنان سخت تر است.
معاون اجتماعی موسسه کادراس می گوید: همینطور بعضی از زنان به سیگار کشیدن ادامه می دهند، چونکه می ترسند وزن شان افزایش یابد. با این وجود مطالعات نشان می دهد که ترک سیگار تنها کمی سبب افزایش وزن می شود.
بنابر اظهارات سهرابی، یک فرد سیگاری به صورت متوسط ​​پس از ترک سیگار بین ۶ تا ۱۰ پوند اضافه وزن پیدا می کند، اما برخی تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند خطر افزایش وزن را کم کند. اگر فردی وزن اضافه کند، به صورت متوسط ​​در عرض ۶ ماه مقدار زیادی از وزن اضافی خویش را از دست می دهد. مهم تر از همه، فواید ترک سیگار برای سلامتی خیلی بیشتر از خطرات اضافه کردن چند پوند است. ترک همینطور خطر مبتلا شدن به انواع مختلف سرطان، حمله قلبی و بیماری های ریوی را هم می کاهد.


1401/03/02
11:52:26
5.0 / 5
762
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد