رای سوئیسی ها به اصلاح قانون اهدای عضو

رای سوئیسی ها به اصلاح قانون اهدای عضو

به گزارش سلامت باشی مردم سوئیس به این طرح که ˮهمه افراد بعد از مرگ به صورت بالقوه اهدا کننده عضو هستند مگر این که صریحا با این اقدام مخالفت کرده باشندˮ، رای مثبت دادند تا امکان دسترسی به اعضای پیوندی در کشور افزایش یابد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، این تغییر قانونی که با رای مثبت ۶۰ درصد از رای دهندگان در همه پرسی تصویب گردید، نشان دهنده تغییر در سیستم فعلی اهدای عضو در این کشور است.
بر مبنای قوانین موجود، پیوند عضو تنها در صورتی امکان پذیر است که فرد متوفی در زمان زنده بودن، رضایت دهد و در اکثر موارد، رضایت فرد برای اهدای عضو نامشخص باقی می ماند که در چنین مواردی تصمیم گیری به خانواده فرد واگذار می شود و آنها هم در بیشتر موارد از اهدای عضو جلوگیری می کنند.
این امر سبب شده است که خیلی از افراد نیازمند برای طولانی مدت در انتظار دریافت عضو پیوندی قرار گیرند. تا آخر سال ۲۰۲۱، بیشتر از ۱۴۰۰ بیمار در سوئیس نیازمند پیوند عضو بودند. سال قبل ۱۶۶ فرد متوفی اعضای خویش را در سوئیس اهدا کردند و در مجموع ۴۸۴ عضو از اهداکنندگان متوفی پیوند شد.
بر مبنای قانون جدید افرادی که نمی خواهند بعد از مرگ، اهداکننده عضو شوند باید به صراحت عدم تمایل خویش را اطلاع دهند.
البته این اصل که به قانون "رضایت مفروض" مشهور است و مشابه آن در بعضی کشورها نظیر فرانسه اعمال می شود، منتقدانی هم دارد که معتقدند بر آن ایراد اخلاقی وارد است.
با این اصلاحات، همه سوئیسی ها در صورت مرگ مغزی اهداکننده محسوب می شوند مگر این که قبلا در طول حیات خود مخالفت شان را با ثبت نام در لیست کنفدراسیون یا با اطلاع دادن به بستگان خود ابراز کرده باشند. با این وجود، اقوام فرد متوفی همچنان می توانند نظر بدهند.
به گزارش مدیکال اکسپرس، بدین سان افرادی که خواسته خویش را به صراحت بیان نکرده باشند بعد از مرگ، موافق پیوند عضو در نظر گرفته می شوند. همینطور این قانون تنها برای افراد ۱۶ سال و بالاتر اعمال می شود.
منبع:

1401/02/26
19:32:28
5.0 / 5
879
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد