رئیس اداره شیرخشك رژیمی سازمان غذا و دارو عنوان كرد؛

علت کمبود شیرخشک رژیمی در کشور

علت کمبود شیرخشک رژیمی در کشور

به گزارش سلامت باشی رئیس اداره شیرخشک رژیمی و غذای ویژه سازمان غذا و دارو، عدم بموقع تخصیص ارز و تسویه حساب طلب ارزی شرکتهای خارجی را از عوامل موثر در کمبود شیرخشک رژیمی دانست.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایفدانا، بهادر صید محمدیان در مورد علت کمبود شیرخشک کودکان مبتلا به آلرژی در بعضی استانهای کشور، اظهار داشت: عدم بموقع تخصیص ارز و تسویه حساب طلب ارزی شرکتهای خارجی سبب شد که محموله های بعدی شیرخشک به صورت اعتباری به ایران ارسال نشود. وی افزود: از سویی جنگ اوکراین و روسیه مواد اولیه کل دنیا را تحت شعاع قرار داده و سبب کمبود جهانی شده است. همینطور عدم ثبت اطلاعات توسط برخی داروخانه ها هم یکی از علت های کمبود شیرخشک رژیمی است، چونکه تا پیش از ثبت شیرخشک در سامانه تأمین "تی تک" مشخص نبود شیر چگونه و بر چه اساسی به مصرف کننده ها تحویل داده می شود. صیدمحمدیان خاطرنشان کرد: از سویی این فرآورده باید توسط پزشک تجویز شود نه تجویز خودسرانه فرد و بعد از آنکه مشکل کمبود شیرخشک رژیمی در استان ها توسط دانشگاه های علوم پزشکی عنوان شد، سازمان غذا و دارو به فوریت نشستی با شرکتهای تأمین کننده برگزار و محموله ها از شرکتهای تولیدکننده سفارش داده شد و موفق شدیم یک میلیون قوطی شیر را به گمرک ایران وارد نماییم. رئیس اداره شیرخشک سازمان غذا و دارو اضافه کرد: ترخیص محموله انجام و همینطور برچسب اصالت و شناسه گذاری آن با نظارت معاونت غذا و داروی مشهد در شرکت واردکننده انجام و به فوریت در تعطیلات عید فطر به شرکتهای پخش تحویل و همزمان در سرتاسر کشور توزیع شد. وی افزود: تا سه روز گذشته ۴۱ هزار قوطی در سطح تهران و ۷۶ هزار قوطی هم در سطح کشور توزیع شده است.

رئیس اداره شیرخشک رژیمی و غذای ویژه سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: سامانه زنجیره تأمین از نیمه اول اردیبهشت راه اندازی شده و تمامی شرکتهای پخش ملزم به ثبت اطلاعات فروش و همینطور تمامی داروخانه ها ملزم به ثبت اطلاعات عرضه به مصرف کننده در سامانه هستند و این فرایند از تأمین کننده تا مصرف کننده توسط سازمان و معاونت های غذا و دارو در سرتاسر کشور کنترل و نظارت می شود و از قاچاق معکوس این فرآورده ها که ارز دولتی می گیرد و هر گونه نشت فرآورده و فروش خارج از زنجیره تأمین جلوگیری می کند. بر این اساس شیرخشک های تأمین شده درحال توزیع هستند و به دست مصرف کننده واقعی می رسد.

1401/02/25
10:03:22
5.0 / 5
795
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد