محققان انگلیسی می گویند؛

فاصله طولانی تر بین ۲ دوز واکسن و تقویت ۹ برابری آنتی بادی ها

فاصله طولانی تر بین ۲ دوز واکسن و تقویت ۹ برابری آنتی بادی ها

سلامت باشی: برمبنای تحقیقات جدید، فاصله طولانی تر بین دو دوز اولیه واکسن کووید19 می تواند تا 9 برابر بیشتر آنتی بادی تولید نماید.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از وب مِد، علاوه بر این، برای کسانی که قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا شده اند، هشت ماه بعد از عفونت ممکنست زمان مناسبی برای واکسینه شدن باشد.
«اشلی اوتر»، محقق ارشد از آژانس امنیت سلامت بریتانیا، در اطلاعیه ای اظهار داشت: «فاصله زمانی بین قرار گرفتن در معرض ویروس و واکسیناسیون نقش مهمی در پاسخ های آنتی بادی بعد از واکسیناسیون دارد.»
وی اضافه کرد: «با این حال، تحقیقات بیشتری برای تعیین این که آیا این میزان بالاتر آنتی بادی محافظت بیشتری در مقابل بیماری کووید ۱۹ به وجود می آورد و چگونه این فاصله طولانی تر بین دوزها ممکنست بر پاسخ های تقویت کننده تأثیر بگذارد یا خیر، مورد نیاز است.»
محققان آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا میزان آنتی بادی را در نمونه های خون نزدیک به ۶۰۰۰ کارمند مراقبت های بهداشتی بریتانیا که واکسن کووید ۱۹ دریافت کرده بودند، اندازه گیری کردند.
حدود ۴۰۰۰ شرکت کننده نخستین دوز واکسن خودرا حداقل ۲۱ روز زودتر و حدود ۲۰۰۰ دوز دوم خودرا حداقل ۱۴ روز زودتر دریافت کرده بودند. آنها برمبنای سابقه عفونت بعنوان قبلاً مبتلا به کووید ۱۹ یا بدون عفونت قبلی طبقه بندی شدند. بیش از ۹۹ درصد از افرادی که عفونت قبلی نداشته بودند، آنتی بادی مقابل ویروس کرونا تولید کردند.
پس از نخستین دوز، افرادی که عفونت قبلی داشتند تا ۱۰ برابر بیشتر از افرادی که آلوده نشده بودند، سطح آنتی بادی بیشتری داشتند. بعد از دوز دوم، آنهایی که عفونت قبلی داشتند سطوح آنتی بادی شأن دو برابر بیشتر از افرادی که آلوده نشده بودند، بود.
محققان دریافتند که فاصله زمانی طولانی تر بین دوزها، با سطوح آنتی بادی مرتبط می باشد بطوری که در شرکت کنندگانی که قبلاً به کووید ۱۹ مبتلا نشده بودند، خصوصاً بعد از ۱۰ هفته، تا ۹ برابر بیشتر بود. این اثر در بین جوانان بارزتر بود.
فاصله بین دو دوز تزریقی بر سطح آنتی بادی در افرادی که عفونت قبلی داشتند تأثیری نداشت. با این وجود، فاصله طولانی تر بین عفونت و واکسیناسیون با سطوح آنتی بادی بالاتر مرتبط بود. بعنوان مثال، افرادی که نخستین دوز واکسن خودرا حدود هشت ماه بعد از عفونت تزریق کردند، میزان آنتی بادی شأن هفت برابر بیشتر از افرادی بود که سه ماه بعد از عفونت واکسینه شده بودند. این میزان بعد از هشت ماه به این سطح رسید، که نشان میدهد هشت ماه بعد از عفونت ممکنست زمان مطلوب برای واکسیناسیون بعد از عفونت باشد.


منبع:

1401/02/11
09:57:35
5.0 / 5
751
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد