مطالعات نشان می دهد؛

از دست دادن نورون ها سبب خواب آلودگی بیماران آلزایمری می شود

از دست دادن نورون ها سبب خواب آلودگی بیماران آلزایمری می شود

بگفته پژوهشگران، بی حالی که خیلی از بیماران آلزایمری تجربه می کنند، ناشی از کمبود خواب نیست، بلکه ناشی از تحلیل رفتن نوعی نورون است که ما را بیدار نگه می دارد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، یافته های این مطالعه با این تصور رایج که بیماران مبتلا به آلزایمر در طول روز می خوابند تا خواب بد شبانه را جبران کنند و به درمان های بالقوه برای مساعدت با این بیماران کمک می نماید تا بیشتر بیدار شوند، در تضاد است.
داده ها مربوط به بیمارانی در مرکز حافظه و پیری دانشگاه کالیفرنیا بود که داوطلب شدند تا خواب خودرا با الکتروانسفالوگرام (EEG) کنترل کنند و بعد از مرگ مغز خودرا اهدا نمایند.
توانایی مقایسه داده های خواب با نماهای میکروسکوپی بافت مغز بعد از مرگ، کلید پاسخ به سوالی بود که دانشمندان سال ها در مورد آن فکر می کردند.
دکتر «توماس نیلان»، متخصص نوروپاتولوژی، اظهار داشت: «ما توانستیم ثابت نماییم در بیماران مبتلا به آلزایمر که نیاز به چرت زدن دائمی دارند، این بیماری به نورون هایی که آنها را بیدار نگه می دارند لطمه رسانده است.»
وی اشاره کرد: «اینطور نیست که این بیماران در طول روز خسته باشند برای اینکه شب ها نخوابیده اند. بلکه سیستمی در مغز آنها که آنها را بیدار نگه می دارد از بین رفته است.»
«جوزف اوه»، دانشجوی پزشکی و یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه، می گوید: «می توانید این سیستم را بعنوان یک تغییر وضعیت با نورون های تقویت کننده بیداری و نورون های تقویت کننده خواب، که هرکدام به نورون هایی که ریتم های شبانه روزی را کنترل می کنند، در نظر بگیرید. در نهایت، با این بافت مرده، ما توانستیم تأیید نماییم که این تغییر حالت، که در حیوانات آزمایشگاهی وجود دارد، در انسان ها نیز وجود دارد و چرخه های خواب و بیداری ما را کنترل می کند.»
برای تعیین این که چه چیزی در تخریب این نورون ها در آلزایمر نقش دارد، پژوهشگران مغز ۳۳ بیمار مبتلا به آلزایمر، ۲۰ بیمار مبتلا به PSP و ۳۲ داوطلب را که تا آخر عمر دارای مغز سالم بودند، بررسی کردند.
این تیم مقادیر دو پروتئین را که اغلب با پروسه تخریب عصبی مرتبط هستند اندازه گیری کردند: بتا آمیلوئید و تاو. این که کدام یک از این دو بیشتر در ایجاد اختلال در خواب نقش دارد، یک سوال مورد بحث بوده است و بیشتر پژوهشگران مشکلات خواب را ناشی از تجمع بتا آمیلوئید می دانند.
در طول خواب، مغز بتا آمیلوئید را که در طول روز انباشته می شود، پاک می کند. وقتی نمی توانیم بخوابیم، این پروتئین را تولید می کند.
نیلان اظهار داشت: «این یافته ها با شواهد مستقیم تأیید می کنند که تاو عامل مهمی در اختلالات خواب است. ما می بینیم که این بیماران نمی توانند بخوابند برای اینکه چیزی به نورون های بیداری نمی گوید که خاموش شوند. حالا، بجای کوشش برای القای خواب این افراد، ایده این است که سیستمی را که آنها را بیدار نگه می دارد، خاموش نماییم.»
این ایده هم اکنون در یک کارآزمایی بالینی بر روی بیماران مبتلا به PSP با بهره گیری از درمانی که بطور خاص سیستم «بیداری» را هدف قرار می دهد که این بیماران را از خوابیدن باز می دارد، آزمایش می شود. این رویکرد با درمان سنتی آزمون و خطا با داروهای خواب در تضاد است.


1401/01/23
10:33:08
5.0 / 5
792
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد