مطالعات نشان می دهد؛

رشد بیش از اندازه منطقه مغزی نوزاد در مبتلاشدن به اوتیسم نقش دارد

رشد بیش از اندازه منطقه مغزی نوزاد در مبتلاشدن به اوتیسم نقش دارد

سلامت باشی: پژوهشگران گزارش می دهند که رشد بیش از اندازه قسمتی از مغز که با اوتیسم مرتبط می باشد در دوران نوزادی رخ می دهد، یافته ای که ممکنست تشخیص این اختلال را در سنین پایین تر ممکن سازد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، آمیگدال ساختار کوچکی در مغز است که در تفسیر سرنخ های اجتماعی و عاطفی مانند درک حالات چهره یا تشخیص تهدیدهای بالقوه در محیط اطرافمان بسیار مهم می باشد.
مدتهاست که مشخص شده است آمیگدال در کودکان سنین مدرسه مبتلا به اوتیسم بطور غیرطبیعی بزرگ است، و عنوان شده است که آمیگدال نقش مهمی در مشکلات اجتماعی رایج در افراد مبتلا به اوتیسم دارد.
به گفته پژوهشگران این مطالعه نخستین مطالعه ای است که نشان میدهد رشد بیش از اندازه آمیگدال در افراد مبتلا به اوتیسم در سال اول زندگی، پیش از ظهور بیشتر علایم در رابطه با اوتیسم رخ می دهد.
برای این تحقیق، اسکن مغزی MRI از ۴۰۸ نوزاد در سنین ۶، ۱۲ و ۲۴ ماهگی انجام شد. ۵۸ نوزاد وجود داشتند که به سبب داشتن یک خواهر یا برادر بزرگ تر مبتلا به اوتیسم در معرض افزایش احتمال ابتلاء به اوتیسم بودند و بعداً تشخیص داده شد که اوتیسم دارند، ۲۱۲ نوزاد در معرض افزایش احتمال ابتلاء به اوتیسم بودند اما به اوتیسم مبتلا نشدند، ۱۰۹ نوزاد رشد معمولی مغز را داشتند و ۲۹ نوزاد دارای اختلال مغزی به نام سندرم X شکننده بودند.
در مقایسه با سایر نوزادان، آنهایی که بعداً به اوتیسم مبتلا شدند، در شش ماهگی تفاوتی در اندازه آمیگدال خود نداشتند، اما بین سنین ۶ تا ۱۲ ماهگی مغزشان سریع تر رشد کرد و تا ۱۲ ماهگی بطور قابل توجهی بزرگ تر شد.
بر اساس این مطالعه، این بزرگ شدن تا ۲۴ ماهگی ادامه یافت، سنی که کودکان به اندازه کافی رفتارهای در رابطه با اوتیسم برای تشخیص بیماری دارند.
«مارک شن»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کارولینای شمالی، اظهار داشت: «ما همین طور دریافتیم که میزان رشد بیش از اندازه آمیگدال در سال اول با نقص اجتماعی کودک در سن ۲ سالگی مرتبط می باشد.»
وی در ادامه اضافه کرد: «هرچه آمیگدال در دوران نوزادی سریع تر رشد می کرد، کودک یک سال بعد با تشخیص اوتیسم، مشکلات اجتماعی بیشتری نشان داد.»
این مطالعه زمان بهینه را برای شروع مداخلات و پشتیبانی از کودکانی که در بالاترین احتمال ابتلاء به اوتیسم هستند در سال اول زندگی پیشنهاد می دهد.


منبع:

1401/01/12
23:46:49
5.0 / 5
819
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد