محققان دانماركی می گویند؛

ارتباط سکته مغزی با ریسک بالای افسردگی و اختلالات خلقی

ارتباط سکته مغزی با ریسک بالای افسردگی و اختلالات خلقی

بر مبنای تحقیقات جدید، احتمال مبتلا شدن به افسردگی یا سایر اختلالات خلقی در سال اول در بازماندگان سکته مغزی وجود دارد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، تحقیقات گذشته نشان داده است که افسردگی بعد از سکته مغزی، اتفاقی شایع است و تقریباً یک سوم از بازماندگان را تحت تاثیر قرار می دهد.
این مطالعه بر روی ۸۶، ۱۱۱ نفر در بیمارستان های دانمارک از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۸ بدون سابقه اختلالات روانی در افراد گرفتار سکته مغزی، متمرکز شد.
نتایج نشان داد که بازماندگان سکته مغزی در سال اول ۱۵ درصد در معرض خطر ابتلاء به یک اختلال خلقی، در درجه اول افسردگی بودند. این خطر در جمعیت عمومی دانمارک تقریباً ۲.۳ برابر بود. بازماندگان سکته مغزی همینطور خطر ابتلاء به سایر مشکلات سلامت روانی همچون اختلالات سوءمصرف مواد و اختلالات استرس و اضطراب و همینطور اختلالات مغزی مانند زوال عقل را داشتند. اما این مشکلات کمتر رایج بود.
«نیلز اسکاجا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آرهوس در دانمارک، اظهار داشت: «پیشگیری از این مشکلات اهمیت آشکاری دارد. باآنکه خطرات پس از سکته مغزی شدید بیشتر می شود، اما خطرات همچنان در بیماران مبتلا به سکته مغزی خفیف افزایش می یابد که بر احتیاج به ارزیابی سلامت روان حتی در بیمارانی که به ظاهر بهبودی فیزیکی کامل دارند، تاکید می کند.»
این مطالعه همینطور نشان داد که احتمال ابتلاء به افسردگی در بازماندگان سکته مغزی تقریباً ۷۰ درصد بیشتر از افرادی است که از حمله قلبی جان سالم به در می برند.
به گفته محققان، افسردگی بعد از سکته مغزی و سایر اختلالات سلامت روان، بیماری های قابل درمان هستند. اگر آنها جدی گرفته شوند و همه علل و گزینه های درمانی بررسی شوند، نتایج و کیفیت زندگی بازماندگان سکته مغزی در سرتاسر جهان بهبود می یابد.منبع:

1401/01/11
12:52:27
5.0 / 5
719
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد