دانشمندان درمان جدیدی برای کووید کشف کردند

دانشمندان درمان جدیدی برای کووید کشف کردند

سلامت باشی: خراسان رضوی دانشمندان راهکار جدیدی برای درمان عفونت کووید-19 با بهره گیری از یک ماده بیولوژیکی یافتند.


به نقل از نیوز، برمبنای آخرین نتایج تحقیق جدید دانشمندان ماده ای یافتند که از تولیدمثل سارس-کوو-۲ جلوگیری می کند همین طور محافظی در مقابل آلوده شدن سلول های ریه انسان است.
پژوهشگران در مرکز پزشکی سیدرز-ساینای ایالات متحده برای این آزمایش از مواد بیولوژیکی استفاده کردند که توسط سلول های پوست انسان باردیگر مهندسی شده اند.
تا حالا روش های موجود درمان کووید-۱۹ عمدتاً بر جلوگیری از تکثیر ویروس متمرکز بوده است. با این وجود، دانشمندان ادعا کرده اند که درمان جدید از تکثیر جلوگیری و از بافت نیز محافظت یا آنرا ترمیم می کند که عملکرد مهمی است برای اینکه کووید-۱۹ می تواند علائمی را بوجود آورد که مدت ها بعد از رفع عفونت ویروسی بر بیماران تاثیر می گذارد.
درمان بالقوه بررسی شده در این مطالعه توسط دانشمندان با بهره گیری از سلول های پوستی به نام فیبروبلاست های پوستی به وجود آمد.
پژوهشگران سلول ها را برای تولید وزیکول های خارج سلولی (EVs) مهندسی کردند، نانوذراتی که بعنوان یک سیستم ارتباطی بین سلول ها و بافت ها عمل می کنند. مهندسی این فیبروبلاست ها به آنها اجازه می دهد EVs که پژوهشگران آنرا «ASTEX» نامیدند با توانایی ترمیم بافت ترشح شوند.
در آزمایش های قبلی، پژوهشگران نشان دادند که ASTEX می تواند بافت قلب، بافت ریه و لطمه عضلانی را در موش های آزمایشگاهی ترمیم کند.
هنگامی که همه گیری کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰ شروع شد، پژوهشگران به بررسی این که آیا ASTEX می تواند بعنوان درمان مقابل سارس-کوو-۲ استفاده شود، روی آوردند.
این مطالعه بوسیله همکاری با پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، اس آنجلس (UCLA) انجام شد. پژوهشگران این دانشگاه، ASTEX را روی سلول های اپیتلیال ریه انسان، سلول هایی که مجرای ریوی را پوشش می دهند و هدف عفونت سارس-کو-۲هستند، آزمایش کردند.
آنان کشف کردند که ASTEX از راه اندازی یک پروسه التهابی که می تواند منجر به مرگ سلولی شود جلوگیری می کند. سلول های درمان شده با ASTEX نیز نوعی پروتئین به نام ACE که سارس-کوو-۲ ممکنست برای آلوده کردن سلول ها استفاده نماید را کمتر تولید کردند.
سپس این گروه درمان بالقوه را با رمدسیویر، دارویی که هم اکنون برای درمان کووید-۱۹ استفاده می شود، مقایسه کرد و دریافت که رمدسیویر تولید ACE را مهار نمی نماید. در عوض، رمدسیویر از چسبیدن ویروس به پروتئینی به نام ACE۲ جلوگیری می کند. بدین سبب ASTEX ممکنست راه دیگری برای جلوگیری از ورود ویروس به سلول ها عرضه نماید.
ویروس ها تشکیلاتی برای ورود به سلول ها ندارند بدین سبب از پروتئین ها استفاده می نمایند. ما معتقدیم هدف قرار دادن پروتئین های ACE تنها راهی است که سارس-کو-۲ به سلول ها نفوذ کرده، اطلاعات ژنتیکی را ربوده و در بدن تکثیر می شود.
نتایج این تحقیق در نشریه Biomaterials and Biosystems انتشار یافته است.
منبع:

1400/12/19
14:33:02
5.0 / 5
795
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد