به مناسبت هفته جهانی بیماری آب سیاه مطرح شد

بیماری شایعی که خطر مبتلا شدن به آب سیاه را تشدید می کند

بیماری شایعی که خطر مبتلا شدن به آب سیاه را تشدید می کند

هر ساله از تاریخ ۶ تا ۱۲ مارس ˮهفته جهانی آب سیاهˮ به منظور افزایش آگاهی در مورد این بیماری چشمی گرامی داشته می شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، آب سیاه یا "گلوکوم" یک بیماری چشمی است که می تواند به عصب بینایی افراد صدمه برساند. عصب بینایی اطلاعات بصری را از چشم ها به مغز می رساند.
آب سیاه معمولا در نتیجه فشار بالای غیرعادی در داخل کره چشم ایجاد می شود و با گذشت زمان هم افزایش فشار می تواند به بافت عصب بینایی چشم آسیب بزند که ممکنست منجر به ضعف بینایی یا حتی نابینایی شود.
اگر آب سیاه زود تشخیص داده شود ممکنست بتوان از کاهش بیشتر بینایی در افراد مبتلا به این بیماری جلوگیری کرد.
به گزارش "هِلث لاین" در ادامه به بررسی ارتباط بین دیابت که یکی از شایع ترین بیماریهای عصر حاضر است با بروز آب سیاه و سایر بیماریهای چشمی خواهیم پرداخت.
آیا دیابت می تواند خطر مبتلا شدن به آب سیاه را افزایش دهد؟ "رتینوپاتی دیابتی" که یکی از عوارض دیابت و شایع ترین نوع بیماری چشمی در رابطه با دیابت است، می تواند خطر مبتلا شدن به آب سیاه را افزایش دهد.
رتینوپاتی دیابتی معمولا افرادی را که برای مدت طولانی به دیابت مبتلا بوده اند تحت تأثیر قرار می دهد.
خطر مصرف زیاد کافئین برای سلامت چشم ها تأثیر نوعی داروی دیابت در پیش گیری از عارضه گلوکوم خطر مبتلا شدن به این عارضه چشمی با عواملی چون "سن"، "قند خون کنترل نشده" و "فشار خون بالا" تشدید می شود.
آیا دیابت می تواند خطر مبتلا شدن به سایر مشکلات چشمی را افزایش دهد؟ با توجه به این که دیابت چقدر کنترل شده و همینطور سایر عوامل، ممکنست افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر مبتلا شدن به سایر مشکلات چشمی هم باشند.
افزایش کوتاه مدت قند خون می تواند سبب تاری دید موقت شود که احیانا در صورت تثبیت قند خون این عارضه هم از بین خواهد رفت. با این وجود افزایش طولانی مدت قند خون می تواند به رگ های خونی چشم صدمه رسانده و منجر به ایجاد مشکلات زیر شود:
* ورم ماکولای دیابتی
در افراد دیابتی نشت خون یا مایع از عروق غیرطبیعی در ناحیه ماکولا (یا لکه زرد، ناحیه ای در مرکز شبکیه چشم) سبب کاهش دید مرکزی می شود. این عارضه سبب ایجاد تورم در "لکه زرد" یا "ماکولا" می شود که می تواند سبب از دست دادن نسبی بینایی یا حتی نابینایی شود.
* آب مروارید
افراد مبتلا به دیابت ممکنست در میانگین سنی ​​زودتری نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، گرفتار آب مروارید شوند. کارشناسان سلامت فکر می کنند علت این مساله ممکنست بدین سبب باشد که سطح قند خون بالا می تواند سبب ایجاد رسوب روی عدسی چشم شود.
منبع:

1400/12/15
10:59:42
5.0 / 5
866
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد