درمان غیرتهاجمی سرطان کبد

درمان غیرتهاجمی سرطان کبد

به گزارش سلامت باشی خراسان رضوی آزمایش جدید با هدف آزمودن یک درمان غیرتهاجمی برای سرطان کبد در مراحل اولیه انجام می شود.به گزارش مدیکال نت، محققان مقرر است با کمک تزریق بیشتر از ۲ میلیون دلار بودجه دولت فدرال استرالیا یک درمان غیرتهاجمی را برای سرطان کبد غیرقابل جراحی در مراحل اولیه آزمایش نمایند.

هدف این کارآزمایی به رهبری پروفسور آلن ویگ، از کالج پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه فلیندرز، استرالیا، آزمایش رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیاتیو بدن(SABR) است. رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیاتیو بدن(SABR) یک تکنیک غیرتهاجمی است که امکان ارسال دوزهای پرتوهای بالا را با دقت بسیار زیادی فراهم می آورد.

در حال حاضر استاندارد مراقبت از سرطان کبد یا هپاتوسلولار کارسینوما(HCC) رایج ترین نوع سرطان کبد و درمان با ریشه کنی از طریق پوست است؛ یک درمان ریشه کنی با حرارت(استفاده از دماهای شدید برای برداشتن سرطان) که به صورت مستقیم با استفاده از سوزن به تومور وارد می شود.

پروفسور ویگ می گوید: نتایج تحقیقات نشان داده استاندارد فعلی مراقبت همیشه موفقیت آمیز نیست چونکه سرطان در بیشتر از ۳۰ درصد موارد امکان دارد باردیگر رخ دهد و برخی از افراد در وهله اول به علت اندازه و موقعیت تومور امکان درمان ندارند.

از طرف دیگر رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیاتیو بدن یک روش پرتودرمانی حدودا جدید است که پیش از این برای درمان برخی از سرطان های دیگر با موفقیت استفاده شده اما هنوز به صورت گسترده برای درمان سرطان های کبد استفاده نشده است.

این روش غیرتهاجمی با هدف قرار دادن تومور با تعدادی پرتوهای تشعشعی از زوایای مختلف انجام می شود که امکان عرضه دوز بالا و درمان دقیق طی سه تا پنج جلسه و کاهش صدمه به بافت های سالم اطراف را فراهم می آورد.

این پروژه که با همکاری چند متخصص برجسته خون، متخصص سرطان پرتودرمانی و رادیولوژیست ها در ۱۶ مرکز اصلی کبد استرالیا انجام می شود یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده را برای مقایسه درمان غیرتهاجمی با استاندارد مراقبت تهاجمی فعلی با استفاده از نتایج برای تغییر پروتکلهای درمانی در سطح جهانی انجام خواهد داد.

پروفسور آلن ویگ بیان نمود: هم اکنون رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیاتیو بدن یک روش تجربی در نظر گرفته می شود و تنها زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که درمان های خط اول شکست بخورد. با این وجود نتایج تحقیقات اولیه نشان داده این درمان ظرفیت کنترل تومورها را با عوارض جانبی خیلی کم دارد و می تواند در مواردی به کار رود که به علت اندازه تومور یا مکان دشوار با ریشه کنی از راه پوست قابل درمان نیست.

محققان می گویند: با افزایش تعداد سرطان کبد در سرتاسر استرالیا اثبات و به کارگیری بهترین درمان حیاتی می باشد.

پروفسور ویگ اضافه کرد: میزان سرطان کبد در ۳۰ سال قبل ۳۷۸ درصد افزایش پیدا کرده که دومین افزایش بزرگ در میان هر نوع سرطانی است. همینطور میزان مرگ ومیر آن بیشترین افزایش را بین سرطان ها داشته است.

سرطان کبد تنها سرطان با میزان بقای کم و شیوع سریع درحال افزایش است؛ ازاین رو یافتن راه هایی برای بهبود نتایج برای بیماران حیاتی می باشد.

رادیوتراپی استریوتاکتیک ابلیاتیو بدن می تواند کنترل تومور را بهبود بخشد و در عین حال توانایی آن در عرضه در محیط های سرپایی در جلسات درمانی کمتر به این معناست که شاید مقرون به صرفه باشد و به توان آنرا به سرعت در عمل بالینی به کار گرفت.

این آزمایش پنج ساله سال جاری با مکان های آزمایشی پیشبینی شده در تمام ایالت های اصلی استرالیا آغاز خواهد شد.

منبع:

1400/12/08
11:29:16
5.0 / 5
915
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد