آیا برای آبریزش بینی کودکان مصرف آنتی بیوتیک نیاز است؟

آیا برای آبریزش بینی کودکان مصرف آنتی بیوتیک نیاز است؟

به گزارش سلامت باشی آنتی بیوتیک ها روی ویروس هایی که سبب سرماخوردگی و یا آبریزش بینی می شوند (حتی اگر ترشحات بینی غلیظ، زرد یا سبز باشد) اثر ندارند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، آبریزش بینی یک بخش طبیعی از سرماخوردگی است. پزشک یا پرستار کودک امکان دارد داروی دیگری را تجویز کند و یا نکاتی را جهت کمک به درمان علائمی مانند تب و سرفه به شما عرضه نماید.

چه چیزی در سرماخوردگی سبب آبریزش بینی می شود؟
زمانی که ویروس سرماخوردگی بینی و سینوس ها را آلوده می کند، بینی مخاط شفاف تولید می کند. این به شستشوی ویروس از بینی و سینوس ها کمک می نماید. بعد از دو یا سه روز، سیستم ایمنی بدن مبارزه می کند و رنگ مخاط را به سفید یا زرد تغییر می دهد. در زمان بهبودی، باکتری هایی که به صورت معمول در بینی زندگی می کنند، باردیگر رشد کرده و رنگ مخاط را به سبز تغییر می دهند. همه اینها طبیعی است و به این معنا نیست که کودک به آنتی بیوتیک نیاز دارد.

چرا نباید آنتی بیوتیک ها را در عفونت ویروسی و سرماخوردگی استفاده کرد؟

وقتی آنتی بیوتیک ها مورد نیاز نباشند، کمکی نخواهند کرد و حتی می توانند سبب صدمه شوند. مصرف آنتی بیوتیک سبب ایجاد مقاومت می شود. مقاومت آنتی بیوتیکی زمانی رخ می دهد که باکتری ها توانایی شکست داروهایی را که برای کشتن آنها طراحی شده اند را به دست می آورند. هر زمان که آنتی بیوتیک ها استفاده می شوند، می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند و منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شوند. اثرات جانبی آنتی بیوتیک ها می تواند شامل بثورات پوستی، سرگیجه، مشکلات گوارشی و عفونت های قارچی باشد.

چگونه می توانم به بهبودی کودکم کمک کنم؟
بنابراعلام سازمان غذا و دارو برای مشاوره در مورد درمان مناسب برای کودک خود با پزشک یا داروساز تماس بگیرید. به صورت کلی این نکات را مد نظر قرار دهید:
_ مطمئن شوید که فرزندتان استراحت می کند و مایعات زیادی می نوشند.
_ از مرطوب کننده هوا مانند بخارساز خنک استفاده کنید.
_ از اسپری یا قطره بینی نرمال سالین استفاده کنید.
_ برای کودکان خردسال، از یک پوار نرم برای پاکسازی مخاط بینی استفاده کنید.
_ کودکان بزرگتر می توانند بخار را از یک کاسه آب داغ تنفس کنند.
_ برای کودکان بالاتر از یک سال، برای تسکین سرفه از عسل استفاده کنید.
_ از پزشک یا داروساز در مورد داروهای بدون نسخه ای که می تواند به بهبود فرزندتان کمک نماید، سوال کنید.
_ همیشه داروهای بدون نسخه را طبق دستور استفاده کنید. به یاد داشته باشید، داروهای بدون نسخه امکان دارد سبب تسکین موقت علایم شوند، اما بیماری فرزند شما را درمان نمی کنند.

_ مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها، می تواند به مبارزه با مقاومت آنتی بیوتیکی کمک نماید و این اطمینان را بدهد که آنتی بیوتیک های حیاتی برای نسل های آینده هم در دسترس خواهند بود.

منبع:

1400/11/28
11:26:06
5.0 / 5
792
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد