یك متخصص پوست و زیبایی:

شایعاتی درباره مو که نباید باور کنید

شایعاتی درباره مو که نباید باور کنید

به گزارش سلامت باشی لرستان یک متخصص پوست، مو و زیبایی اظهار داشت: شایعات زیادی درباره مو و چگونگی نگه داشتن آن در فرم و حالت مناسب وجود دارند که خیلی از آنها صحت ندارند و در بعضی موارد، حتی سلامت موها را تحت تاثیر قرار می دهند.


رضا میکائیلی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه شایعات زیادی درباره مو و چگونگی نگهداری از آن وجود دارد، اظهار نمود: برخی فکر می کنند که موهای کثیف تر سریع تر رشد خواهند کرد، چون اگر کمتر از شامپو، نرم کننده و نظایر این ها استفاده شود، احتمال صدمه دیدن موها به حداقل می رسد که این شایعه حقیقت ندارد و نباید به امید آن تعداد دفعات حمام کردن را کم کنید چونکه با این کار موهایتان چرب و درهم تافته خواهند شد و بوی ناخوشایندی می گیرند.
وی افزود: کندن موهای سفید سبب رشد بیشتر آنها می شود هم شایعه دیگری است که احتمالاً به گوش شما هم خورده، اما باید بدانید که حقیقت ندارد و کندن موهای سفید، یا به اصطلاح از ریشه درآوردن آنها، سبب رویش بیشتر موهای سفید نخواهد شد چونکه رنگ موها با کندن آنها تغییر نمی کند.
میکائیلی اضافه کرد: به هر حال متخصصان سفارش می کنند این کار را انجام ندهید چون وقتی تار مویی را از ریشه درمی آورید، فولیکول مو و پوست سر را تحت فشار قرار می دهد که به دنبال این فشار واردشده، ممکنست تار مویی که به جای تار موی کنده شده درمی آید، زمخت شود و نرمی و لطافت موردنظر را نداشته باشد.
این متخصص پوست، مو و زیبایی عنوان کرد: قاعدتاً برای آنکه چربی و آلودگی نشسته بر تارهای مو را پاک نماییم باید طی روندی منظم موها را با شامپو بشوییم، اما متأسفانه بسیاری از کسانی که موهای چرب دارند، در انجام این کار زیاده روی می کنند و دلیل این کار آنها این باور غلط است که به مرور زمان چربی موها کم خواهد شد.
وی اشاره کرد: میزان غدد چربی که در پوست سر ترشح می شوند و موها را چرب می کنند، با میزان چربی پاک شده به کمک سولفات موجود در شامپو قابل قیاس نیست، اگر در شستن موی چرب با شامپو زیاده روی کنید، برای جبران چربی ازدست رفته در پوست سر غدد بیشتری ترشح خواهند شد و ریتم طبیعی ترشح این غدد به هم می خورد و نتیجه آنکه به مرور زمان تارهای مو ظریف و شکننده می شوند و پوست سر به خارش می اُفتد.
میکائیلی افزود: این باور که موهای زمخت و مجعد فقط مختص زنان رنگین پوست است، هم یک باور اشتباه است، چونکه زمختی موها ارتباط چندانی با رنگ پوست ندارد و این مساله تا حدود زیادی به ژنتیک ارتباط دارد.
این متخصص پوست، مو و زیبایی اشاره کرد: تمامی زنان، فارغ از آنکه رنگ پوست شان چه باشد، ممکنست موهای زمخت، درهم تافته، گره خورده و نظایر این ها داشته باشند، رسیدگی به موها با بهره گیری از محصولات مناسب برای این دسته از زنان اهمیت ویژه ای دارد؛ چون اگر این کار را نکنند، بیشتر از دیگران در معرض مشکلاتی مانند ظرافت و شکنندگی بیش از اندازه تارهای مو و خشکی پوست سر قرار می گیرند.
وی ادامه داد: چیدن نوک موها، هر چهار تا شش هفته یک مرتبه، ایده بدی نیست و مزایایی مانند پیش گیری از موخوره و معضلاتی نظیر آن دارد، اما سبب رشد سریع تر موها نمی گردد و این اظهار نظر هم شایعه ای بی اساس است، اما چیدن نوک موها سبب تقویت تارهای مو می شود و اجازه نمی دهد که موخوره به ساقه موها راه یابد و کیفیت و صلابت آنها را تحت تاثیر قرار دهد.
میکائیلی اشاره کرد: رواج این شایعه که شامپوها پس از مدتی کارآیی خویش را از دست می دهند، ریشه در این باور غلط دارد که بعد از استفاده از شوینده ای بویژه در بلندمدت، کارایی اش را از دست می دهد، چون موها به آن عادت می کنند و دیگر اثر اولیه را نخواهد داشت؛ اما این اظهارنظر هیچ پشتوانه قابل اتکایی ندارد.
این متخصص پوست، مو و زیبایی عنوان کرد: باورداشتن به استقامت بیشتر موهای زمخت و فر خطراتی به دنبال خواهد داشت؛ مثلا ممکنست به این بهانه، راحتتر به حرارت دادن موها یا امتحان کردن تکنیک های مختلف فرم دهی به موها تن دهید؛ حال آنکه موهای شما ظریف و شکننده هستند و با انجام این کارها احتمال صدمه دیدن شان، در مقایسه با موهای صاف، بیشتر خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه برخلاف باور عموم بیشتر ترکیبات خوراکی های خام آن طور که باید و شاید جذب تارهای مو نمی شوند و به عمق ساقه موها نفوذ نمی کنند، بدین سبب اثر مثبت دائمی بر سلامت مو نخواهند داشت، افزود: بعلاوه بعد از استفاده از این ترکیبات بر روی موها و بعد از آنکه موها شسته می شوند، معمولا کاملاً پاک نمی شوند و اثری از آنها بر تارهای مو باقی خواهد ماند که سبب چربی مو و داشتن احساسی ناخوشایند می شود.
میکائیلی اشاره کرد: کفی که هنگام استفاده از شامپو درست می شود در واقع یکی از فرآورده های جانبی پاک کننده های تند و ناملایمی است که در شامپوهای حاوی سولفات وجود دارند، این فرآورده ها می توانند روغن طبیعی و سالم و هم مواد مغذی موجود در موها را از بین ببرند و در بلندمدت اثرات ناگواری بر سلامت مو داشته باشند.
این متخصص پوست، مو و زیبایی اضافه کرد: شانه زدن بیش از اندازه موها کار دیگری است که آرایشگرهای حرفه ای انجام آنرا سفارش نمی کنند، چون به باور آنها این کار در بلندمدت به کوتیکول های موها صدمه خواهد رساند، به سفارش آنها بهتر است شانه زدن موها را محدود به زمانی کنید که درهم تافته و گره خورده شده اند، در غیر این صورت نیازی به شانه زدن نیست.
وی افزود: شاید در نگاه اول خشک شدن موها در معرض هوای آزاد، در مقایسه با سشوارکشیدن، به نظرتان کمتر صدمه رسان بیاید، اما نتایج یکی از پژوهش های صورت گرفته دراین باره خلاف این اظهارنظر را اثبات می کند، وقتی موها خیس باشند، تارهای مو کمی حجیم تر خواهند شد و هرچه برای مدت زمان طولانی تری خیس بمانند، پروتئین های ظریف و شکننده ای که تارهای مو از آنها درست شده اند بیشتر تحت فشار قرار خواهند گرفت؛ در نتیجه احتمال صدمه دیدن موها هم بیشتر می شود.
میکائیلی افزود: شایعات بسیاری درباره مو و سلامت آن هستند که نباید باور کنید، این شایعات نه تنها به نگه داشتن موها در فرم و حالت ایدئال کمکی نمی کنند، بلکه در بیشتر مواقع نتیجه عکس دارند و موها را در معرض صدمه و گزند قرار می دهند.
منبع:

1400/11/25
09:45:54
5.0 / 5
1056
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد