نور کم نیز خواب کودکان را مختل می کند

نور کم نیز خواب کودکان را مختل می کند

سلامت باشی: خراسان رضوی نور نخستین نشانه زمانی برای بدن ماست که به شدت بر ریتم شبانه روزی بدن تاثیر می گذارد و الگوهای خواب و سایر واکنش های متابولیک را تنظیم می کند.


به نقل از ارث، هنگامی که نور به شبکیه چشم برخورد می کند، سیگنالی به قسمتی از مغز به نام هسته سوپراکیاسماتیک منتقل می شود که ریتم های بدن ازجمله تولید شبانه ملاتونین (هورمون موثر در خواب) را هماهنگ می کند. اگر قرار گرفتن در معرض نور هنگام غروب که ملاتونین بطور طبیعی درحال بالا رفتن است، رخ دهد می تواند آنرا کند یا حتی متوقف سازد و در الگوهای خواب اختلال بوجود آورد.
نتایج مطالعات قبلی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض نور پیش از خواب چگونه می تواند خواب بزرگسالان را مختل کند و تحقیقات جدید به رهبری دانشگاه کلرادو بولدر در ایالات متحده نشان داده است که در مورد کودکان حتی قرار گرفتن در معرض نور با شدت بسیار پایین در شب می تواند تولید ملاتونین را به شدت کم کند.
پژوهشگران اظهار کردند: بررسی های قبلی نشان داده است که شدت نور نسبتا زیاد پیش از خواب می تواند سطح ملاتونین را تا حدود ۹۰ درصد در کودکان کم کند و نتایج این بررسی نشان داد که کاهش ملاتونین در تمام شدت های نور و حتی شدت پایین نیز اتفاق خواهد افتاد.
این بررسی بر روی کودکان سه تا پنج ساله انجام شد و دانشمندان دریافتند که ملاتونین کودکان بعد از قرار گرفتن در معرض نور در مقایسه با شب هایی که در معرض نور قرار نگرفته اند بین ۷۰ تا ۹۹ درصد کم شده است.
پژوهشگران اذعان کردند که قبل از این به نظر نمی رسید که شدت اندک نور تا این حد در کاهش هورمون خواب کودکان تاثیر داشته باشد.
آنان افزودند: این یافته ها نشان داد که قرار گرفتن در معرض نور پیش از خواب حتی با شدت اندک در کودکان پیش دبستانی به کاهش موثر و پایدار هورمون خواب منجر خواهد شد. بنابراین، والدین باید برای بهبود کیفیت خواب فرزندان، کارهای خودرا پیش از خواب کنترل کنند.
این مطالعه در مجله Pineal Research انتشار یافته است.
منبع:

1400/11/21
15:21:09
5.0 / 5
1042
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد