یك اپیدمیولوژیست:

با فرمول های اداری نمی توان امیکرون را کنترل کرد

با فرمول های اداری نمی توان امیکرون را کنترل کرد

یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه هم اکنون باید به سرعت در جای جای کشور خوشه های مبتلا شدن به اُمیکرون را تشخیص دهیم، اظهار داشت: اگر حالا هم کنترل و مدیریت را آغاز نماییم، باز طی دو تا چهار هفته آینده افزایش بستری و مرگ ومیر را خواهیم دید. با این وجود می توانیم این افزایش را کمرنگ تر کرده و ارتفاع قله اپیدمی را کاهش دهیم.دکتر حمید سوری در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت تست گیری برای شناسایی مبتلایان به کرونای اُمیکرون در کشور، اظهار داشت: واریانت اُمیکرون بر مبنای جهش بر روی اسپایک یا ژن S ویروس می باشد. ازاین رو تست های PCR هایی که بر مبنای ژن N هستند و قبلا برای واریانت های دیگر کاربرد داشتند، حالا در اُمیکرون زیاد جواب نمی دهند.
اُمیکرونِ PCR گریز
وی اضافه کرد: در عین حال واریانت اُمیکرون هم مقداری PCR گریز است. ازاین رو باید از تست های جدیدتری که بتواند واریانت های بر مبنای جهش S را تشخیص بدهد، استفاده نمود. البته خوشبختانه در کشور ما این کیت ها آماده شده و میتوان از آنها استفاده کرد، منتها باید سریعا از آنها استفاده گردد.
با فرمول های اداری نمی توان اُمیکرون را کنترل کرد «زمان»؛ نگرانی اصلی
سوری تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که درباره اُمیکرون داریم و خیلی مرا نگران می کند، بحث زمان است. با فرمول های معمول اداری نمی توان آنرا کنترل کرد. به این صورت که بگوییم پنج شنبه و جمعه تعطیل می باشد و شنبه موارد را بررسی نماییم، با این شیوه نمی توان با این اپیدمی مقابله نمود، بلکه احتیاج به یک نگاه جهادی وجود دارد. به هر حال دشمن حمله کرده و نمی توان اظهار داشت که شنبه برای شناسایی و بررسی می آییم. باید توجه کرد که بیماری با سویه اُمیکرون به سرعت درحال گسترش است؛ به صورتی که به صورت متوسط موارد مبتلا شدن به صورت هفتگی سه تا پنج برابر می شوند.
لزوم افزایش تست های تشخیصی اُمیکرونی
وی با اشاره به اینکه میزان تست های تشخیصی مان هم در کشور باید افزایش یابد، اظهار نمود: در عین حال باید از تست های مناسب اُمیکرون استفاده نماییم که منفی های کاذبی که وجود دارد، به حداقل برساند. مهم این نیست که فقط یک بیمار را شناسایی نماییم، بلکه مهم این است که در جای جای کشور خوشه های مبتلا شدن را تشخیص دهیم. این هم امکان دارد تا چند روز آینده یا در نهایت یکی دو هفته آینده ارزش داشته باشد و پس از آن ارزشش را از دست می دهد.

سوری با اشاره به اینکه حتی اگر همین حالا هم کنترل و مدیریت را آغاز نماییم باز طی دو تا چهار هفته آینده افزایش بستری و مرگ ومیر را خواهیم دید، اظهار داشت: مطمئنا طی دو تا چهار هفته آینده فراوانی بستری و مرگ ناشی از اُمیکرون در کشور افزایش می یابد. ازاین رو باید حتما آمادگی کافی داشته باشیم. با این حال شدت و ضعف آن متفاوت است. اگر خوب کنترل نماییم می توانیم این افزایش را کمرنگ تر نماییم و ارتفاع قله اپیدمی را کاهش دهیم. هنوز برای اقدام دیر نشده، اما احتیاج به اقدام سریع وجود دارد.
1400/11/13
10:28:50
5.0 / 5
983
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد