معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

تبدیل وضعیت پرستاران در انتظار تعیین تکلیف بودجه

تبدیل وضعیت پرستاران در انتظار تعیین تکلیف بودجه

به گزارش سلامت باشی معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره تبدیل وضعیت پرستاران قراردادی، تبصره ای و غیره اظهار داشت: با تعامل فشرده ای که معاونت توسعه وزارت بهداشت با مبادی ذی ربط مانند سازمان اداری استخدامی و کمیسیون های تخصصی مجلس دارد باید منتظر تصویب نهایی بودجه سال آینده باشیم تا ببینیم اعتبارات در نظر گرفته شده برای این امر چقدر است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر عباس عبادی همزمان با ایام الله دهه فجر در نشستی خبری که به صورت مجازی برگزار شد، ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و درود بر روح شهدا، اظهار داشت: امیدوارم بر مبنای آرمان خواهی انقلاب اسلامی که انفجار نور بود، ما و همه بدنه نظام سلامت برای ارتقا و اعتلای این شعار پرارزش در کنار هم با برنامه ریزی و تدبیر شاهد ارتقای شاخصهای سلامت و دستیابی همگان به خدمات باکیفیت و ارزانقیمت باشیم.
تصویب ضریب ریالی و ارزش نسبی خدمات پرستاری در شورایعالی بیمه وی در پاسخ به سوالی درباره تعرفه گذاری خدمات پرستاری، بیان نمود: خوشبختانه با تاکید مقام معظم رهبری و خبر خوبی که روز ۱۱ بهمن ماه اعلام شد، شورایعالی بیمه ضریب ریالی و ارزش نسبی خدمات را به تصویب نهایی رساند و بزودی در صحن دولت مصوبه آن دریافت خواهد شد. بر مبنای قولی که دادیم از اول دیماه این مورد عملیاتی خواهد شد. حالا مدل پرداختی که وجود دارد و میانگین کارانه ها در حوزه پرستاری با حداقل شش ماه تاخیر صورت می گیرد. هم اکنون کارانه دریافتی همکاران در ارتباط با تابستان سال جاری است؛ ازاین رو وصولی تعرفه و کارانه در رابطه با نظام پرداخت جدید، احیانا از اواخر بهار ۱۴۰۱ اتفاق خواهد افتاد. نحوه و مدل محاسبه این پرداختی از آغاز دیماه ۱۴۰۰ بر مبنای دستور العمل جدید خواهد بود.
نهایی شدن «شهادت» ۶۶پرستار مدافع سلامت؛ تا کنون وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره آمار شهدای پرستاری در روزهای کرونا، اظهار داشت: آمار شهدای پرستاری را در دو بخش میتوان نام برد. همکارانی که در دوره کووید ناشی از این بیماری فوت کردند، حدود ۱۵۰ نفر است و فرآیند بررسی شهادت این همکاران در کمیته ای در وزارت بهداشت است که مصادیق بررسی می شوند و آنچه که نهایی شده است ۶۶ نفر است و مابقی پرونده ها هم در دست اقدام است. در مورد برخی همکاران چون مستندات به حد کفایت نبوده است در این کمیته مصداق شهادت مورد تایید قرار نگرفته است.
مکاتبه وزارت بهداشت برای تبدیل وضعیت پرستاران وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره تبدیل وضعیت قرارداد پرستاران، خاطرنشان کرد: از آغاز دوره کووید تا ۲۴ بهمن ماه ۹۹ که آخرین آزمون استخدامی برگزار شد، مجموعا در نظام سلامت مجوز جذب ۵۵ هزار نفر را داشتیم که حدود ۴۲ درصد از این گروه برای پرستاری بود و فرآیند جذب آنها به اتمام رسیده است. این قاعده به غیر از تبدیل وضعیت عزیزان ایثارگر است؛ ولی تعداد زیادی از همکاران وضعیت استخدامی به شکل قراردادی، تبصره ای و... است که اواخر آبان ماه با مکاتبه وزارت بهداشت با ستاد ملی کرونا و سازمان برنامه بودجه و سازمان اداری استخدامی، درخواست تبدیل وضعیت کار کنان را داشتیم.
تبدیل وضعیت پرستاران در انتظار تعیین تکلیف بودجه ۱۴۰۱ او افزود: اعتبارات این مورد باید برای سال ۱۴۰۱ بررسی شود. با تعامل فشرده ای که معاونت توسعه وزارت بهداشت با مبادی ذی ربط مانند سازمان اداری استخدامی و کمیسیون های تخصصی مجلس دارد باید منتظر تصویب نهایی بودجه باشیم تا ببینیم اعتبارات در نظر گرفته شده برای این امر چقدر است. ان شاءلله تا حدود دو هفته آینده که بودجه در صحن مجلس شورای اسلامی نهایی شود، می توانیم توضیحات بهتری عرضه دهیم.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، بیان نمود: دو مبحث حائز اهمیت است؛ عمدتا سوالاتی که از رسانه ها می آید بر موضوعات معیشتی، دستمزد و... است که این مطالبات به حق است که ما این را جزو موانع خدمتی دسته بندی می نماییم و وظیفه داریم این موانع را برطرف نماییم. از نظر سرانه پرستار به جمعیت و تخت و مدلهای پرداخت باید موانع برطرف شود. بخشی از مدل پرداخت تعرفه گذاری خدمات پرستاری و بخشی به روز رسانی پرداخت ها و معوقات است که در چند روز آینده با پیگیری مقام محترم وزارت امیدواریم این فاصله و تاخیر در پرداخت به حداقل ممکن برسد.
او تصریح کرد: معنای عدالت در سلامت، دسترسی بموقع و ارزان به خدمات باکیفیت و با صرفه برای همه مردم است. بدون شک همکاران پرستار نقش کلیدی در این امر دارند. ازاین رو یکی از وظایف جدی ما این است که همه باهم بتوانیم سلامتی را پیش از بروز بیماری برای مردم فراهم نماییم و خدمات را تخصصی تر عرضه دهیم. حالا فضای خدمتی ما در قالب بیمارستان ها محدود می شود؛ درحالی که این توانمندی وجود دارد که عرصه خدمت خویش را به سطح جامعه ببرند.
برنامه وزارت بهداشت برای توسعه خدمات مراقبت در منزل او ضمن اشاره به این که یکی از برنامه های معاونت پرستاری وزارت بهداشت توسعه و گسترش خدمات مراقبت در منزل است، اظهار نمود: به این منظور آئین نامه ای درحال بازنویسی است و تلاش می شود که امکان تاسیس را تسهیل کرده و از فناوری به روز مانند هوم کر و مراقبت در منزل الکترونیک را توسعه دهیم. نقش کلیدی دیگر ما که به ارتقای سواد سلامت مردم کمک می نماید یک مسئولیت جدی است.
وی با تکیه بر ضرورت آینده نگری در حوزه سلامت، خاطرنشان کرد: آینده پیش رو، آینده ای با افزایش نرخ سالمندی در جامعه است و به موازات آن بیماری های مزمن افزایش خواهد یافت و مجموع عوامل سبب می شود حتما به سایر نقش های حرفه ای فکر بیشتری داشته باشیم. امیدواریم در این دوره با سیاستگذاری مناسب شرایطی فراهم گردد که مردم از خدمات فنی و علمی ما بهره بهتری داشته باشند.1400/11/12
12:33:26
5.0 / 5
869
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد