كارشناس مسئول غربالگری شنوایی نوزادان بیان كرد؛

تجهیز همه زایشگاه های خراسان رضوی به غربالگری شنوایی نوزادان

تجهیز همه زایشگاه های خراسان رضوی به غربالگری شنوایی نوزادان

کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در خراسان رضوی اظهار داشت:  زایشگاه های تمام شهرستان های خراسان رضوی به دستگاههای غربال شنوایی نوزادان مجهز هستند.مصومه خاکزادی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: آزمایش شنوایی نوزادان الزامی نیست اما بیشتر مادران، این تست را در همان بدو تولد یا در ماه اول بعد از ترخیص از بیمارستان انجام می دهند.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در خراسان رضوی اظهار داشت: در دو سال قبل به خاطر محدودیت های کرونایی، نتوانستیم پوشش خوبی در این برنامه داشته باشیم اما در شش ماه اول سال جاری با عنایت به مشارکت بالای خانواده ها نزدیک به ۹۷ درصد متولدین را پوشش داده ایم.
وی اضافه کرد: نتیجه برنامه غربالگری شنوایی نوزادان این است که هم اکنون می توانیم با جرأت بگوییم که تنها ۵ درصد کل متولدین از این برنامه بهره مند نمی شوند و از آنجائیکه نرخ معلولیت شنوایی یک تا سه در هزار است ازاین رو در کل خراسان رضوی در طول سال تعداد بسیار اندکی امکان دارد از شناسایی بموقع جا بمانند.
خاکزادی اظهار داشت: بنا بر نُرم های جهانی پوشش ۹۷ درصدی با اندکی خطا، به معنای پوشش کامل است و اگر تمام کسانی که تست شنوایی می دهند پیگیری درمان و احیاناً جراحی یا بکارگیری وسایل کمک توان پزشکی، با اطلاعات دریافتی از مدارس استثنایی می توانیم مطمئن باشیم که ورودی های معلولیت شنوایی در استان به صفر نزدیک شده است.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: به سبب این که این برنامه شانزدهمین سال اجرای خویش را می گذارند قاعدتاً نباید ورودی های کودکان معلول شنوایی به مدارس چندان قابل توجه باشد و در عمل هم همینطور است بگونه ای که میتوان گفت هم اکنون تعداد کودکان ناشنوا یا کم شنوا نسبت به ۱۶ سال قبل کمتر از ۱۰ درصد شده است.
وی تصریح کرد: متأسفانه بعضی از مادران و خانواده های نوزادانی که غربال می شوند و تشخیص مشکلات شنوایی می گیرند مبحث را پیگیری نمی کنند و به درمان نمی رسند به همین خاطر، کودک با همان مشکل بزرگ می شود و چه بسا در دوران بزرگ سالی، مشکلش بدتر هم بشود.
خاکزادی اظهار داشت: بهزیستی برای کامل کردن فرایند ی غربالگری، هزینه های درمانی جراحی و بخشی از تجهیزات کمک توان پزشکی را برای کسانی که بضاعت کافی مالی نداشته باشند پرداخت می کند.
کارشناس مسئول برنامه غربالگری شنوایی نوزادان در خراسان رضوی افزود: به همین خاطر، دلیلی ندارد که خانواده، مشکل فرزند را پیگیری نکند و سبب شود کودک در آینده گرفتار مشکل شنوایی باشد و کل زندگی اش تحت تاثیر قرار بگیرد.
وی تاکید کرد: امیدواریم در دو ماه آینده، مادرانی که فرزندان شان اخیرا متولد شده اند یا در شرف زایمان هستند و یا مادرانی که فرزندان شان در ماه های گذشته به دنیا آمده و هنوز غربالگری شنوایی را انجام نداده اند برای تست شنوایی فرزند اقدام نمایند که از عواقب و تبعات معلولیت فرزندشان در امان بمانند.
خاکزادی خاطرنشان کرد: ما باید مسؤولیت والدینی خود در مورد فرزندان مان را به درستی انجام دهیم تا آنان در آینده مشکلاتی در زندگی نداشته باشند که به خاطر آن ما را سرزنش کنند و یا کل زندگی شان تحت تاثیر این رفتار ما قرار بگیرد.

1400/11/06
21:19:16
5.0 / 5
983
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد