نگرانی از شیوع زیرسویه امیکرون پنهانکار در دانمارک و انگلیس

نگرانی از شیوع زیرسویه امیکرون پنهانکار در دانمارک و انگلیس

شیوع گونه ای از سویه امیکرون که به ˮامیکرون پنهانکارˮ معروف شده، نگرانی هایی را در بین پزشکان و متخصصان همزمان با کاهش محدودیت های وضع شده در بعضی از کشورهای اروپایی پدید آورده است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، زیرسویه "بی ای.۲" (BA.2) از امیکرون طی روزهای گذشته در بعضی از کشورها همچون انگلیس و دانمارک شیوع پیدا کرده، امری که نگرانی هایی را بابت احتمال موج جدید همه گیری کرونا به وجود آورده است.
این زیرسویه به علت شیوع سریع و پشت سر گذاشتن دیگر زیرسویه های امیکرون به «امیکرون پنهانکار» (Stealth Omicron) معروف شده است.

انگلیس "زیرسویه" اُمیکرون را زیر نظر دارد
آژانس امنیت بهداشت انگلیس روز جمعه زیرسویه اُمیکرون را بعنوان گونه ای تحت نظارت و بررسی اعلام نمود.
BA.2 فاقد جهش خاصی است که در سویه اُمیکرون دیده می شود تا بتوان به راحتی آنرا از سویه دلتا تشخیص داد اما طبق اعلام آژانس امنیت بهداشت انگلیس، بررسی ها روی آن در حال انجام می باشد و هنوز بعنوان یک سویه نگران کننده معرفی نشده است.
به قول محققان انگلیسی، طبیعت ویروس ها تکامل و جهش یافتن است؛ ازاین رو میتوان انتظار داشت که شاهد ظهور گونه های جدید باشیم. نظارت مستمر ژنومی این امکان را به ما می دهد که آنها را شناسایی و ارزیابی نماییم که آیا مهم هستند یا خیر.

آیا شیوع "امیکرون پنهانکار" مایه نگرانی است؟
به گزارش یورونیوز، بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت سویه امیکرون که با عنوان "بی.۵۲۹.۱.۱" (B.1.1.529) خوانده می شود، سه زیرسویه دارد. این زیرسویه ها "BA.1"، "BA.2" و "BA.3" نام دارند.
در بین این سه زیرسویه تابحال "BA.1" غالب بود. سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که اغلب موارد شناسایی شده از مبتلا شدن به سویه امیکرون ناشی از این زیرسویه بوده است.
این در شرایطی است که حالا سرعت شیوع زیرسویه "BA.2" در بعضی مناطق بیشتر از دیگر زیرسویه ها شده است. این زیرسویه حالا در دانمارک حدودا نیمی از موارد مبتلا شدن به سویه امیکرون را تشکیل می دهد. کشورهای انگلیس، نروژ و سوئد هم شاهد افزایش موارد مبتلا شدن به زیرسویه "امیکرون پنهانکار" هستند.
انگلیس ۴۲۶ مورد از زیرسویه BA.2 را توالی یابی کرده است و طبق اعلام آژانس امنیت بهداشت این کشور با وجود عدم اطمینان در مورد اهمیت تغییرات ژنوم ویروسی، تجزیه و تحلیل اولیه نشان دهنده افزایش نرخ رشد در مقایسه با سویه اصلی اُمیکرون یعنی BA.1 است.
آژانس امنیت بهداشت انگلیس اعلام نمود: ۴۰ کشور توالی BA.2 را گزارش کرده اند که بیشترین نمونه در دانمارک و بعد از آن هند، انگلیس، سوئد و سنگاپور گزارش شده است. در دانمارک زیرسویه BA.2 به سرعت رشد کرده است. ۲۰ درصد از کل موارد مبتلا شدن به کووید-۱۹ در آخرین هفته سال ۲۰۲۱ را این زیرسویه تشکیل داده که در هفته دوم سال ۲۰۲۲ به ۴۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
یکی از محققان موسسه سرم استیتنس (SSI) اظهار داشت: هنوز توضیح مناسبی برای روشن شدن علت رشد سریع این زیرسویه وجود ندارد. این زیرسویه گیج کننده است اما نگران کننده نیست. BA.2 امکان دارد مصونیت بیشتری داشته باشد که به آن اجازه می دهد تعداد بیشتری را آلوده کند. هنوز اطلاعات دقیق در این رابطه نداریم. همینطور این احتمال وجود دارد که افراد آلوده به BA.1 از مبتلا شدن به BA.2 مصون نباشند.
به گزارش سلامت باشی به نقل از خبرگزاری رویترز، همینطور بررسی های اولیه انجام شده در دانمارک نشان داده که تفاوتی در میزان بستری شدن در بیمارستان ناشی از مبتلا شدن به زیر سویه BA.2 در مقایسه با BA.1 وجود ندارد.
منبع:

1400/11/02
15:42:20
5.0 / 5
704
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد