در گفت وگو با سلامت باشی تشریح شد

احتمال وقوع پیک ششم کرونا از اسفندماه

احتمال وقوع پیک ششم کرونا از اسفندماه

به گزارش سلامت باشی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شرایط فعلی شیوع امیکرون در کشور، اظهار داشت: برمبنای اطلاعات علمی می توان به برقراری محدودیت ها فکر کرد. نباید صبر نماییم بحران به وقوع پیوندد و بعد بخواهیم جلوی آنرا بگیریم.


دکتر علیرضا ناجی - ویروس شناس در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: برمبنای پیش بینی های صورت گرفته از این به بعد با یک شیب ملایم میزان موارد کووید ۱۹ افزایش می یابد که مربوط به سویه امیکرون است و تا سه هفته آتی اومیکرون سویه غالب تمام دنیا همچون ایران خواهد شد.
وی اظهار داشت: به همین دلیل نیز انتظار داریم که از اسفند ماه خیز ششم بیماری شروع شود و میزان مرگ و میر افزایش یابد. نکته مهم این است که این افزایش موارد به اندازه خیز پنجم که با سویه دلتا رخ داد، نخواهد بود؛ ولی هر نوع خیز از بیماری موجب بیماری و خسران خواهد شد.
وی ادامه داد: درصورت وقوع پیک ششم، مرگ و میر آن به اندازه پیک پنجم با سویه دلتا نخواهد بود. صحبت های فعلی برمبنای اطلاعات فعلی ما از بیماری است، اگر قدرت بیماری زایی امیکرون همین اندازه ای که حالا می دانیم، باشد، میزان مرگ و میر به اندازه دلتا نخواهد بود؛ اما این به مفهوم آن نیست که شیوع امیکرون تلفات نخواهد داشت. این پیش بینی سایت های علمی پیش بینی کننده روند کووید۱۹ است. ممکنست در این حین تغییراتی هم در بیماری صورت گیرد که موضوع متفاوت شود. هم اکنون امیدوار هستیم که استقبال از واکسیناسیون به ویژه تزریق ذز سوم افزایش یابد.
او با تاکید بر این که عملکرد ما در مقابل ویروس بر شیوع بیماری اثرگذار می باشد، به برخی بازگشایی ها اشاره نمود و اظهار داشت: به شیان در چین و اخبار عجیبی که از آن پخش گردید نگاه کنید. این اخبار به سبب سیاست های مقابله با کرونائی بود که این کشور اتخاذ نموده است که شهری مانند شیان را با ۱۳ میلیون نفر جمعیت قرنطینه کردند و روزی یک دفعه از همه تست می گیرند. این اقدام فقط برای این است که موارد بیماری را شناسایی و در صورت نیاز قرنطینه کنند. چنین برخوردی نشان دهنده اهمیت امیکرون است؛ نباید بگذاریم چنین جهشی از ویروس در گردش باشد. بدین سبب نباید گرفتار ساده انگاری شویم.
وی اضافه کرد: برمبنای آخرین اطلاعات حدود ۸ میلیون نفر در کشور هیچ واکسنی تزریق نکردند و باید برای تزریق واکسن توجیه شوند. با گذشت زمان می بینیم واریانت هایی رخ می دهد که بیشتر از سیستم ایمنی می گریزند و این نشان میدهد بازبینی بر ترکیب واکسن اهمیت بسیار بالایی دارد. چند روز قبل هم بوسیله مراجع علمی خارجی عنوان شد که استراتژی واکسیناسیون کرونا باید مشابه واکسیناسیون آنفلوآنزا باشد؛ یعنی واکسن ها مدام بازبینی شوند و ترکیبات جدیدی از ویروس را درون واکسن بگذاریم.
او اشاره کرد: موضوع مهم دیگر کفایت واکسن است. عنوان می شود برای دزِ بوستر واکسن هایی با پلت فرم غیرفعال مانند سینوفارم حتما دز بوستر را واکسنی با کفایت بالاتر تزریق نماییم. تزریق پلت فرم متفاوت واکسن ها سبب قوی تر شدن سیستم ایمنی نمی گردد بلکه در بعضی مطالعات مشخص شد که اگر واکسنی اثربخشی بالایی نداشت، برای دز بوستر واکسن موثرتری تزریق شود.
ناجی با تاکید بر این که واکسن نزده ها همیشه در خطر هستند، اشاره کرد: از طرفی تقویت سیستم ایمنی با تزریق دز سوم بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی در خاتمه اشاره کرد: با افزایش بازگشایی ها در سایه شیوع امیکرون، اساسا شیوع بیماری افزایش خواهد یافت، باید علمی تر فکر کرد و منتظر ماند تا درصد تزریق دز سوم افزایش یابد. ایجاد هر تجمعی باتوجه به قدرت سرایت بالای امیکرون می تواند منجربه افزایش شیوع بیماری شود. برمبنای اطلاعات علمی می توان به برقراری محدودیت ها فکر کرد. نباید صبر نماییم بحران به وقوع بپیوندد و بعد بخواهیم جلوی آنرا بگیریم.
منبع:

1400/11/01
12:22:04
5.0 / 5
893
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد