گزارش سلامت باشی؛

قدرت اومیکرون نمایان شد

قدرت اومیکرون نمایان شد

موارد مبتلا شدن به سویه اومیکرون در کشور، رو به افزایش است و این احتمال وجود دارد که پیک ششم کرونا در دو ماه پایانی سال رخ دهد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، سویه اومیکرون درحال قدرت نمایی است و این در شرایطی است که همگان نسبت به رعایت پروتکل ها بی تفاوت شده ایم و تصور می نماییم که کرونا رو به پایان است.
شاید یکی از دلایلی که سبب عادی انگاری جامعه نسبت به کرونا شده است، آمار نزولی این بیماری است. زیرا، شرایط حال حاضر کشور بگونه ای است که از بحران پیک پنجم عبور کرده ایم و خبری از آمارهای فاجعه بار ابتلاء و فوتی نیست. اما، شاید همین ساده انگاری، زنگ خطری برای شروع پیک ششم با سویه اومیکرون باشد.
محمدرضا صالحی عضو کمیته ی علمی کشوری کووید ۱۹، با عنوان این مطلب که نباید «در ایمنی واکسن کرونا بخوابیم»، تصریح کرد: چنین گرفتاری را در اروپا شاهد می باشیم که به دنبال بازگشایی های پس از واکسیناسیون، حالا باردیگر وضعیت کرونا در بعضی از کشورهای اروپایی وخیم شده است.
وی اضافه کرد: برداشتن محدودیت ها در اروپا می تواند تجربه خوبی برای ما باشد که هوشیار باشیم و فکر نکنیم که کرونا تمام شده است.
روند رعایت پروتکل ها نزولی شده است
رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور در هفته منتهی به ۲۲ دیماه ۱۴۰۰ (از ۱۵ تا ۲۲ دی ماه)، روند نزولی را نشان داده است به صورتی که میانگین استفاده از ماسک در اماکن عمومی در این بازه زمانی، ۵۸.۶۳ درصد بوده که بیشترین میزان استفاده از ماسک در اماکن عمومی در ارتباط با فرودگاه ها با ۹۲.۶۸ درصد و پایین ترین میزان استفاده از ماسک در ارتباط با نانوایی ها با ۵۱.۱۷ درصد است.
میانگین درصد رعایت پروتکل فاصله گذاری در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۴ آذر تا ۲۲ دیماه ۱۴۰۰، ۵۷.۷۲ درصد بوده است که بیشترین میزان رعایت در ارتباط با دانشگاه ها با ۹۰.۱۴ درصد و پایین ترین میزان رعایت در ارتباط با پاساژها با ۵۰.۰۷ درصد بوده است.
همچنین میانگین رعایت تهویه مناسب در اماکن عمومی استانهای کشور از ۲۴ آذر تا ۲۲ دی ماه، ۶۰.۸۹ درصد بوده است. در عین حال بیشترین میزان رعایت در ارتباط با فرودگاه ها با ۹۵.۱۲ درصد و پایین ترین میزان رعایت هم در ارتباط با مراکز ورزشی با ۵۴.۹۳ درصد رعایت بوده است.
علائم سویه اومیکرون
محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که نشانه های بالینی ابتلاء به سویه اومیکرون در موارد سرپایی با سویه های دیگر کرونا متفاوت است، اظهار داشت: علایم اومیکرون در وضعیت بستری و حالت شدید بیماری با سویه های دیگر کرونا یکسان است.
وی اضافه کرد: نشانه های موارد خفیف و سرپایی بیشتر شبیه سرماخوردگی شدید می باشد، مثل آبریزش بینی، گلودرد که وجه غالب بیماری هستند و همچنین سرفه و تب.
گویا تصریح کرد: در موارد شدید بیماری، همان درگیری ریوی دیده می شود.
علت تأخیر در قدرت نمایی سویه اومیکرون در ایران
علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یکی از اصلی ترین علل تفاوت گردش سویه اومیکرون در ایران با کشورهای اروپایی و آمریکایی را فاصله زیاد واکسیناسیون ضد کرونا دانست و اظهار داشت: واکسیناسیون سراسری در کشور ما اخیرا انجام شده است در صورتیکه در کشورهای اروپایی و آمریکایی فاصله بین دو دوز واکسن بیشتر است.
وی با تکیه بر این که باید واکسینه شدن عمومی با دوز یادآور در دستور کار باشد، تصریح کرد: امکان دارد پس از گذشت بازه زمانی سطح ایمنی در مقابل ویروس کاهش پیدا کند، ازاین رو دریافت دوز یادآور واکسن کرونا لزوم دارد.
ناجی ضمن اخطار نسبت به این که امکان ایجاد پیک جدید در کشور وجود دارد، اضافه کرد: تا وقتی که در کشور افرادی در مقابل کرونا واکسینه نشده باشند، امکان موارد جدید ابتلاء وجود دارد.
وی ضمن اشاره به سرایت پذیری و قدرت انتقال بالای سویه اومیکرون، اظهار داشت: گریز از ایمنی یکی از مهم ترین شاخصهای این ویروس می باشد ازاین رو اکیداً سفارش می شود در مقابل سویه های جدید ویروس با دریافت دوز بوستر به قطع زنجیره انتقال ویروس کمک نماییم.
به گفته ناجی، تا وقتی که کووید ۱۹ در دنیا ریشه کن نشده، خطر شیوع گسترده همه جوامع را تهدید می کند.
ناجی ضمن اشاره به خصوصیات ویروس کرونا اظهار داشت: کرونا از زمان شیوع تا به امروز دنیا را با شگفتی های گوناگونی مواجه کرده است ازاین رو باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی و واکسیناسیون عمومی خصوصاً دوز یادآور، به ایمنی نسبی دست یابیم.
وی اضافه کرد: هر لحظه پس از دریافت واکسن کرونا امکان دارد به اومیکرون مبتلا شویم چون که یکی از مهم ترین خصوصیات اومیکرون، ایمنی گریزی است.
وضعیت کودکان ۵ تا ۱۱ سال
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره اهمیت واکسیناسیون در کودکان ۵ تا ۱۱ سال، اظهار داشت: در کشور ما هم واکسن سینوفارم و پاستووک که محصول مشترک ایران و کوبا است، مجوز استفاده در این گروه سنی را دارد.
ناجی درباره تفاوت درمان مبتلایان به سویه اومیکرون، اضافه کرد: درمان کرونا وابسته به علامت های بالینی و شواهدی است که با نظر پزشک انجام می شود، این علامت ها به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم بندی می شوند و درمان ها هم متعاقباً با نحوه ابتلاء متفاوت می باشد.
به نظر می رسد موارد ابتلاء به اومیکرون در کشور، خیلی بیشتر از آمار رسمی وزارت بهداشت باشد. زیرا، شناسایی افراد مبتلا به سویه اومیکرون، می بایست با کیت های تخصصی صورت گیرد که هم اکنون به قدر کافی در کشور وجود ندارد. بنابراین، باید فرض کرد که آمار اومیکرون خیلی بیشتر از تعداد موارد اعلام شده از جانب وزارت بهداشت است.


منبع:

1400/10/27
23:23:08
5.0 / 5
932
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد