در نامه ای به رئیس جمهور مطرح شد

هشدار شهریاری نسبت به تبعات حذف ارز ترجیحی

هشدار شهریاری نسبت به تبعات حذف ارز ترجیحی

به گزارش سلامت باشی رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس جمهوری نسبت به تبعات حذف ارز ترجیحی دارو و لوازم و تجهیزات پزشکی هشدار داد و اشاره کرد: در وضعیت فعلی باوجود حمایتهای ارزی موجود تامین داروی ارزان برای مردم به سختی صورت می گیرد پس اجازه ندهید اعتماد محرومان به دولت خدشه دار شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا متن نامه حسینعلی شهریاری به آیت الله ابراهیم رئیسی رییس جمهوری به شرح زیر است:
«حضرت آیت الله جناب آقای دکتر رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام
احتراماً همانگونه که استحضار دارید، در لایحه بودجه سال۱۴۰۱ نسبت به حذف ارز ترجیحی دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی اقدام گردیده است. که بنظر می رسد در وضعیت فعلی کشور چنانچه پیشنهاد مذکور به تصویب مجلس محترم شورای اسلامی برسد، می‎توان انتظار داشت تبعات نامطلوب اجتماعی اتفاق بیفتد در این راستا ضروری می داند موارد ذیل را تقدیم حضور نماید.
۱- حذف ارز ترجیحی دارو از نظر اقتصادی، بدون تردید علاوه بر ایجاد منابع مالی جدید و هدفمند نمودن یارانه ها، از بروز و استمرار پدیده فساد و به طور خاص قاچاق معکوس دارو و نظایرآن جلوگیری می نماید. لیکن تحقق این مهم بدون توجه به ابعاد اجتماعی و ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز، یک اشتباه بزرگ راهبردی خواهد بود.
۲- بدواً یادآوری می نماید برخلاف تصور مدیران محترم سازمان برنامه و بودجه، میزان ارز اختصاص داده شده به دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی در سال ۱۴۰۰ تاکنون، بیش از ۲/۳ میلیارد دلار می باشد که با ۲ میلیارد دلاری که مبنای اعتبار۴۰ هزار میلیارد تومان قرار گرفته، فاصله فراوان دارد و بدون شک این تصمیم بزرگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
۳- بنابر اظهار مسئولین ذیریط در سازمان برنامه و بودجه، منابع ناشی از هدفمند نمودن ارز ترجیحی در زمینه دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی، ۴۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می گردد. این در حالیست که بنا بر اسناد و شواهد علمی، حداقل نیاز بیمه ها و وزارت بهداشت برای حمایت و صیانت مالی از مردم در برخورد با این جراحی بزرگ، به میزان ۱۰۵ هزار میلیارد تومان می باشد. که البته می بایست به این عدد اعتبار مورد نیاز برای پوشش صد درصدی حدود ۶ تا ۸ درصد جمعیت فاقد پوشش بیمه ای در کشور، به میزان ۶۰۰۰ میلیارد تومان را افزود. و نیز هزینه درمان ایثارگران که به سبب قانون می بایست صد درصد رایگان انجام پذیرد، هزینه ای بالغ بر۸ هزار میلیارد تومان طلب می نماید، لحاظ نمود. پر واضح است که فاصله ۴۰هزار میلیارد تومانی منابع حاصل از هدفمندی حذف ارز دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی با اعتبار ۱۱۹ هزار میلیارد تومانی مورد نیاز، با هیچ منطقی پذیرفتنی نیست.
قدر متیقن تایید می‎فرمائید کسری اعتبار مذکور و تورم انتظار ناشی از حذف ارز ترجیحی، منجر به افزایش سرسام آور هزینه ها از جیب مردم می شود که این امر در تعارض صریح با سیاست های کلی سلامت ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری می باشد.
۴- طراحان این امر، زیرساخت الکترونیکی موجود سیستم سلامت کشور را، پروسه قابل اطمینان و اعتمادی برای این اقدام مهم می دانند، این در حالیست که به اذعان قاطبه کارشناسان و سازمان های بیمه ای، زیرساخت کامل و قابل اعتمادی که بتواند رفتار ارائه دهندگان خدمات سلامت را رصد و پایش نماید، عملاً فراهم نبوده و در فقدان نظام الکترونیک سلامت، شاهد قاچاق دارو و ایجاد ناصرخسروهای جدید و گوناگون در کشور خواهیم بود.
۵- از مجموع ۱۴۰۰مولکول و حدود ۳۵۲۷ قلم دارو در کشور، حدود ۱۸۴۳ قلم تحت پوشش بیمه های پایه می باشند که مشخص نیست طراحان این امر برای حدود ۱۶۸۴ قلم دارویی که در سبد بیمه پایه قرار ندارد، چه تدبیری اندیشیده اند و دقیقاً همین پروسه را در تجهیزات و لوازم پزشکی، شاهد خواهیم بود.
۶- حذف ارز ترجیحی از تجهیزات پزشکی نظیر سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی و... قیمت تمام شده خدمات را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد و به عبارت دیگر قیمت تمام شده خدمات سلامت افزایش شایان توجهی خواهد داشت و به نظر می آید برای تامین هزینه های فوق، هیچ منبعی پیش بینی نگردیده است.
۷- حذف ارز ترجیحی مواد اولیه دارو، سبب خواهد شد تا حجم نقدینگی مورد نیاز کارخانجات داروئی برای ثبت سفارش و گشایش اعتبار به میزان ۷ برابر افزایش یابد که باتوجه به مشکلات صنعت یاد شده و عدم دریافت بموقع مطالبات خود از شرکتهای توزیع دارو که ناشی از تأخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات، داروخانه ها می باشد، تامین نقدینگی برای ایشان با مشکل جدی مواجه خواهد بود و بیم آن می رود که تولید دارو با تأخیر مواجه و حتی متوقف گردد که در اینصورت دولت ناگزیر از جایگزینی واردات خواهد بود و این امر به نوبه خود، نیاز ارزی کشور را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. که بنظر می رسد تامین این حجم واردات در وضعیت تحریم عملاً غیرممکن بوده و کشور را با بحران کمبود دارو مواجه خواهد نمود.
۸- نکته دیگری که توجه به آن ضروری می نماید بحران مالی بیمه ها می باشد. جنابعالی خود بهتر از هر شخص دیگری وقوف کامل به امر این دارید که هم اکنون سازمانهای بیمه گر در پرداخت بموقع هزینه های ارائه دهندگان خدمات سلامت با مشکلات جدی مواجه می باشند وتجربه گذشته نشان میدهد مطالبه چندین ماهه ارائه دهندگان خدمات سلامت از سازمانهای بیمه ای سابقه چند دهه ای در کشور دارد حال چطور میتوان چنین مأموریتی عظیمی را به فرض چشم پوشی از اشکالات گوناگون یاد شده به سازمانهای بیمه ای که از توان مالی ضعیفی برخوردار می باشند، محول نمود.
جناب آقای رییس جمهور؛ مردم شریف ایران در وضعیت سخت اقتصادی امروز با رأی قاطع خویش به جنابعالی به دنبال حل مشکلات اقتصادی و کاهش آلام جامعه بوده اند. بدون تردید تائید می فرمائید هیچ دردی جانکاه تر از عدم دسترسی به خدمات مطلوب و ارزان سلامت برای بیماران نمی باشد.
در وضعیت فعلی باوجود حمایت های ارزی موجود، تامین داروی ارزان برای مردم به سختی انجام می پذیرد بیماران صعب العلاج و خاص مکرراً از کمبود و افزایش قیمت دارو به شدت گلایه مند و در تامین آن ناتوان هستند. اجازه ندهید اعتماد محرومین به دولت حضرتعالی با دیدگاه های اقتصادی فاقد پشتوانه اجتماعی، خدشه دار شود. یادمان نرود مکرراً مقام معظم رهبری بر این امر تاکید دارند که بیمار جز رنج بیماری دغدغه ای نداشته باشد.
اینک باتوجه به مراتب فوق و با توجه به رویکرد دولت حضرتعالی در پشتیبانی از محرومین کشور و عنایت ویژه به مقوله سلامت که مکرر بر کنترل قیمت ها در این بخش تاکید فرموده اید، استدعا دارد دستور فرمایید انجام این مهم به زمان دیگری تغییر یابد.
توفیق بیش از پیش حضرتعالی را از خداوند منان خواهانم.»

منبع:

1400/10/22
12:38:53
5.0 / 5
859
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد