دبیر كمیته علمی كشوری كرونا اعلام كرد

پیک امیکرون در ایران تا چند هفته آتی

پیک امیکرون در ایران تا چند هفته آتی

دبیر کمیته ی علمی کشوری کووید۱۹ در تشریح آخرین وضعیت انتشار سویه امیکرون کرونا در کشور، اظهار داشت: باتوجه به شیوع امیکرون در کشورهای جهان و در کشورهای اطراف ما همچون در بحرین و کویت، به نظر می آید که ما در چند هفته آینده شاهد پیکی از امیکرون در کشور باشیم.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته ی علمی کشوری کرونا ضمن اشاره به مصوبات جلسه امروز، اظهار داشت: جلسه امروز کمیته ی علمی درباره بحث واکسیناسیون و تست های تشخیصی بود. همینطور آخرین اطلاعاتی که درباره امیکرون وجود دارد، مورد ارزیابی قرار گرفت. باید توجه کرد که باتوجه به شیوع امیکرون در کشورهای جهان و در کشورهای اطراف ما همچون در بحرین و کویت، به نظر می آید که ما در چند هفته آینده شاهد پیکی از امیکرون باشیم.
وی اضافه کرد: بر همین مبنا باتوجه به بحث امیکرون که در کشور وجود دارد و در چند هفته آتی شاهد پیک جدیدی هستیم، سفارش اعضای کمیته به صورت مصوب این بود که حتما بر تزریق دز سوم تاکید شود و این اقدام صورت گیرد. باتوجه به این که حالا حدود ۹ میلیون نفر در کشور ما دز سوم را تزریق کردند، نیاز است که ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر دیگر وارد تزریق دز سوم شوند و حتما دز سوم را تزریق کنند.
جماعتی افزود: همینطور بر روی واکسیناسیون در افراد تا ۱۸ سال تاکید شد، افرادی که دو دز را تزریق کردند، حتما دز سوم را در افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق کنند. باتوجه به این که شیوع امیکرون در افراد جوان تر بیشتر است. ازاین رو واکسیناسیون آنها از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.
وی اظهار داشت: در عین حال در جلسه امروز بر واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۱ سال هم تاکید گردید. باردیگر مبحث در کمیته ی علمی بررسی گردید و ضرورت واکسیناسیون در کودکان ۵ تا ۱۱ سال به چند دلیل مشخص شد؛ یکی این که در دنیا واکسیناسیون ضد کرونا را روی این سنین انجام دادند، همینطور بر مبنای مطالعات کارایی واکسیناسیون در این سنین و لزوم آن مشخص شده و عوارض بسیار کمی هم داشته است. ازاین رو باتوجه به این که عوارض جدی نداشته، به نظر می آید که این واکسیناسیون می تواند موثر باشد.
وی اظهار داشت: نکته دیگر این است که باتوجه به این که حدود ۱۰ درصد جامعه ما در سن ۵ تا ۱۱ سال هستند، خود واکسیناسیون این افراد می تواند از ایجاد پیک و چرخش ویروس در جامعه جلوگیری نماید. نکته دیگر هم این است که باتوجه به این که بحث بازگشایی مدارس مطرح است، ازاین رو انجام واکسیناسیون یکی از لزوم هایی است که حتما باید صورت گیرد. باتوجه به این که اگر مدارس باز شده اما کودکان واکسینه نباشند، باتوجه به اوج امیکرونی که در سنین کودکان بیشتر دیده می شود، می تواند خودش یک بحث بسیار موثری را به وجود آورد که سبب به وجود آمدن بیماری در میان اطفال باشد.
جماعتی اظهار داشت: مطالعات کشورهای دیگر هم نشان داده که اطفال حدود ۳۰ درصد بر اثر امیکرون گرفتار شدند و یک سوم این ها در بیمارستان ها بستری شدند. باتوجه به محدودیت تخت های ای سی یو در کشور ما برای اطفال، این مورد یکی از مواردی است که اگر مدارس باز شوند اما واکسن در این سنین تزریق نشود و این افراد گرفتار شده و خدایی نکرده احتیاج به ای سی یو داشته باشند، در کل کشور می تواند یک بحران را ایجاد نماید. بنابراین لزوم واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ سال باز هم مورد تاکید کمیته ی علمی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: نکته دیگر این است که باتوجه به این که امیکرون در کشورمان حدودا دارد شیوع پیدا می کند و در دو تا سه هفته آینده به احتمال زیاد به پیک خودش می رسد، کمیته ی علمی در نظر گرفت که حتما بحث بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد و این بازگشایی انجام نشود تا دو سه هفته آینده مشخص شود که در کجای کار هستیم. پیشبینی های متخصصین اپیدمیولوژی و آمار و اعضای کمیته ی علمی این است که طی دو سه هفته آینده با پیک امیکرون در کشور مواجه خواهیم شد. ازاین رو به نظر نمیرسد که بازگشایی مدارس و دانشگاه ها کار معقولی باشد. باید احتیاطات لازم را داشته باشیم.
وی درباره تعداد مبتلایان به امیکرون در کشور تا کنون هم اظهار داشت: بر اساس گزارش ها بر مبنای آزمایش های انجام شده حدود ۵۰۰ بیمار را گزارش کردند که بر مبنای آزمایش هایی است که در آزمایشگاه های ما است که حدودا ۲۷ درصد از کل تست هایی که انجام شده در هفته گذشته، در ارتباط با امیکرون بوده است که نشان داده است که در عرض یک هفته اینقدر افزایش پیدا کرده که می تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد.
جماعتی با تکیه بر ضرورت واکسیناسیون آنفلوآنزا هم اظهار داشت: یکی از مواردی که کمیته ی علمی روی آن تاکید دارد، این است که حتما واکسن آنفلوآنزا در افراد پرخطر تزریق شود. چونکه حالا برخی از افرادی که در بیمارستان ها با عنوان امیکرون بستری شدند و حتی در ای سی یو بودند، مبتلا به آنفلوآنزا بودند. ازاین رو ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا هم مورد تاکید کمیته ی علمی قرار گرفت.1400/10/19
22:15:19
5.0 / 5
926
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد