چرا سویه امیکرون بیماری شدید ایجاد نمی کند؟

چرا سویه امیکرون بیماری شدید ایجاد نمی کند؟

خراسان رضوی نتایج تحقیقات اخیر نشان داده است که سویه اُمیکرون در مجاری تنفسی رشد می کند و در ریه ها کندتر تکثیر می شود.


به نقل از نیوز، محققان اعلام کردند که تفاوت های عمده در سویه اُمیکرون و سایر سویه های ویروس کرونا امکان دارد به پیشبینی تاثیرات اُمیکرون کمک نماید.
آنان بیان کردند: در مقایسه با سویه دلتا، این سویه ۷۰ برابر سریعتر در بافت هایی که مسیرهای هوایی را می پوشاند تکثیر می شود و امکان دارد گسترش فرد به فرد را تسهیل کند اما سویه اُمیکرون در بافت های ریه ۱۰ برابر آهسته تر از نسخه اصلی ویروس کرونا تکثیر و احیانا منجر به بیماری سبک تر می شود.
شایان ذکر است، گزارش رسمی یافته ها برای انتشار در دست بررسی و هنوز توسط گروه تحقیقاتی منتشر نشده است.
دکتر مایکل چان چی وای، محقق این تحقیق در بیانیه خبری منتشرشده توسط دانشگاه هنگ کنگ اظهار داشت: توجه به این نکته مهم می باشد که شدت بیماری در انسان تنها با تکثیر ویروس تعیین نمی گردد بلکه بر مبنای پاسخ ایمنی هر فرد به عفونت است که گاهی اوقات به التهاب تهدیدکننده زندگی تبدیل می شود.
چان اضافه کرد: یک ویروس بسیار عفونی امکان دارد با آلوده کردن افراد بیشتر، سبب بیماری شدیدتر و مرگ شود حتی اگر خود ویروس کمتر بیماری زا باشد. ازاین رو نتایج تحقیقات اخیر ما نشان داده است که سویه اُمیکرون تا حدی از مصونیت حاصل از واکسن ها و مصونیت طبیعی می گریزد ازاین رو تهدید کلی سویه اُمیکرون احیانا بسیار مهم می باشد.
به قول محققان، مدلی ساختاری از نحوه اتصال سویه اُمیکرون به سلول ها و آنتی بادی ها می تواند رفتار آنرا مشخص و به طراحی آنتی بادی های خنثی کننده کمک نماید.
محققان با استفاده از مدلهای کامپیوتری پروتئین اسپایک سطح اُمیکرون، برهم کنش های مولکولی سنبله بر پروتئین سطح سلولی به نام ACE۲ یعنی دروازه ورود ویروس به سلول را تجزیه و تحلیل کردند.
جوزف لوبین از دانشگاه راتگرز در نیوجرسی اظهار داشت: به صورت استعاری، ارتباط ویروس اصلی با ACE۲ مانند دست دادن است اما ارتباط اُمیکرون با آن شبیه زمانی است که دو نفر دستان خویش را با یکدیگر گره کرده و بفشارند.
لوبین اضافه کرد: آناتومی مولکولی اُمیکرون امکان دارد نحوه همکاری جهش های اُمیکرون جهت کمک به آلوده کردن سلول ها را توضیح دهد.
گروه تحقیقاتی همینطور سنبله را با کلاس های مختلف آنتی بادی هایی که تلاش در حمله به آن داشتند، مدل سازی کردند.
لوبین اظهار داشت: آنتی بادی ها از زوایای مختلف حمله می کنند و در این حمله بعضی از آنتی بادی ها احیانا نابود می شوند در حالیکه برخی دیگر موثر باقی می مانند.
وی می گوید: واکسن های تقویت کننده، سطوح آنتی بادی را می افزایند و در نتیجه «مدافعان بیشتری» ایجاد می کنند که امکان دارد تا حدودی ضعف آنتی بادی در بعضی افراد را جبران کند.
این محقق تصریح کرد: این یافته ها در وبسایت bioRxiv انتشار یافته است و پیش از بررسی همتایان، باید با نمونه های واقعی از افراد تایید گردد. باآنکه پیشبینی های ساختار مولکولی ما به هیچ وجه نتایج نهایی در مورد اُمیکرون نیست اما امیدواریم که پاسخ سریع تر و موثرتری را از جانب جامعه جهانی ایجاد نماید.
منبع:

1400/09/25
11:11:51
5.0 / 5
969
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد