تنگی نفس ناشی از کووید طولانی، نشانه مشکل قلبی است

تنگی نفس ناشی از کووید طولانی، نشانه مشکل قلبی است

به گزارش سلامت باشی نتایج یک آزمایش نشان می دهد: تنگی نفس ناشی از کووید طولانی می تواند نشانه صدمه دیدگی قلبی باشد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، نتایج بررسی ها از آن حکایت می کند تنگی نفس در افراد مبتلا به کووید طولانی نمی تواند تنها به سلامت ریه ها مربوط باشد و امکان دارد ناشی از پیامد این بیماری بر سلامت قلب باشد.
متخصصان بلژیکی اظهار داشتند: یافته های بدست آمده می تواند توضیح دهد چرا بعضی از بیماران مبتلا به کووید طولانی یک سال بعد از بهبود همچنان تنگی نفس را تجربه می کنند که امکان دارد با کاهش عملکرد قلب ارتباط داشته باشد.
در این مطالعه ۶۶ بیمار با میانگین سنی ۵۰ سال حضور داشتند که هیچ یک از آنان سابقه بیماری قلبی یا ریوی پیش از مبتلا شدن به کووید-۱۹ نداشتند. یک سال بعد از ترخیص از بیمارستان، ۳۵ درصد از آنان در حین انجام فعالیت بدنی همچنان گرفتار تنگی نفس بودند.
بررسی و معاینات بیشتر از وضعیت قلب و ریه این افراد نشان داد در افراد مبتلا به تنگی نفس در مقایسه با افراد بدون این عارضه، عملکرد قلب ضعیف تر بوده است.
محققان تاکید نمودند همینطور بین عملکرد غیرطبیعی قلب و تنگی نفس مداوم، ارتباط معنادار و مستقلی وجود دارد.
به گزارش سلامت باشی به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، به قول محققان بلژیکی نتایج این مطالعه نشان داد که بیشتر از یک سوم بیماران کووید-۱۹ که سابقه بیماری قلبی یا ریوی نداشتند یک سال بعد از ترخیص از بیمارستان تنگی نفس مداوم را تجربه می کنند. بررسی جزئیات عملکرد قلب این افراد حاکی از ناهنجاری هایی است که امکان دارد توضیحی برای چرایی تداوم تنگی نفس باشد.
منبع:

1400/09/21
14:24:54
5.0 / 5
984
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد