مطالعات نشان می دهد؛

جراحی آب مروارید ممکنست احتمال مبتلاشدن به زوال عقل را کم کند

جراحی آب مروارید ممکنست احتمال مبتلاشدن به زوال عقل را کم کند

یک مطالعه جدید نشان میدهد افرادی که برای درمان آب مروارید تحت عمل جراحی قرار می گیرند، با احتمال کمتر مبتلاشدن به بیماری آلزایمر روبرو هستند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن دریافتند از بین بیش از ۳۰۰۰ سالمند مبتلا به این بیماری چشمی، کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند حدود ۳۰ درصد کمتر احتمال دارد در سال های آتی مبتلا به آلزایمر تشخیص داده شوند.
دکتر «سیسیلیا لی»، سرپرست تیم تحقیق، اظهار داشت: «این یافته ها نمی تواند ثابت کند که جراحی آب مروارید به محافظت در مقابل آلزایمر کمک می نماید. با این وجود، شواهد محکمی ارائه می دهد که می تواند چنین باشد.»
آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم است که می تواند با علائمی مانند تاری دید، مشکل دید در شب و دیدن هاله اطراف نور همراه باشد. آب مروارید در بین افراد مسن بسیار شایع است.
جراحی برای برداشتن آب مروارید و جایگزینی آن با لنز مصنوعی می تواند مشکلات بینایی را بهبود بخشد.
مطالعات گذشته، آب مروارید و همین طور سایر اختلالات بینایی را با افزایش ریسک زوال عقل همچون آلزایمر مرتبط دانسته اند.
در این مطالعه، پژوهشگران بر روی ۳۰۳۸ بزرگسال ۶۵ ساله و بالاتر که آب مروارید داشتند و در ابتدا فاقد زوال عقل بودند، تمرکز کردند. کمتر از نیمی از آنها تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفتند.
به طور متوسط در طول هشت سال، ۸۵۳ بیمار مبتلا به زوال عقل، اغلب آلزایمر، تشخیص داده شدند. اما این خطر در بین افرادی که تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گرفته بودند، در مقایسه با افرادی که این کار را نکرده بودند، ۲۹ درصد کمتر بود.
به گفته پژوهشگران، جراحی آب مروارید، و متعاقب آن بهبود بینایی، خطر زوال عقل را تحت تأثیر قرار می دهد برای اینکه مشکلات بینایی ارتباط افراد مسن را با جهان محدود می کند.
به گفته لی: «اگر خوب نمی بینید، ممکنست نخواهید بیرون بروید و معاشرت کنید. یا ممکنست نخواهید ورزش کنید برای اینکه نگران ایمنی خود می باشید.»
تصور می شود که مانند ورزش فیزیکی، تحریک اجتماعی و ذهنی از پیری سالم مغز حمایت می کند.
لی در ادامه اضافه کرد: «نظریه دیگری مطرح است که به نور آبی مربوط می شود. با گذشت زمان، آب مروارید می تواند زرد شود و بطور خاص نور آبی را می بندد. تعدادی از سلول های تخصصی در شبکیه چشم به نور آبی بسیار حساس بوده و هم با چرخه خواب و هم با شناخت (حافظه و مهارت های تفکر) مرتبط هستند.»
محققان تاکید می کنند که مردم باید آگاه باشند که سلامت عمومی آنها همچون سلامت قلب، بینایی و شنوایی ممکنست بر احتمال زوال عقل آنها تأثیر بگذارد.

1400/09/18
12:16:59
5.0 / 5
993
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد