مدیركل سازمان انتقال خون اعلام كرد

سن اهداکنندگان خون در ایران رو به افزایش

سن اهداکنندگان خون در ایران رو به افزایش

به گزارش سلامت باشی مدیر کل اداره کل برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان سازمان انتقال خون ایران ضمن اشاره به افزایش سن اهداکنندگان خون در کشور، این مورد را امری بحران زا در آینده دانست و اظهار داشت: اتفاقی که رخ داده این است که سن اهداکنندگان خون در کشور رو به افزایش است و بیشترین اهداکنندگان ما در سنین بالای ۳۰ سال قرار دارند که اگر این روند تغییر پیدا نکند ما گرفتار بحران خواهیم شد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر بیتا ربانی، مدیر کل اداره کل برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهدا کنندگان سازمان انتقال خون ایران، در مورد برگزاری "دومین پویش دانشجویی اهدای خون"، اظهار داشت: نخستین پویش اهدای خون با مشارکت دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی با عنوان اهدای خون اهدای زندگی در خرداد ماه سالجاری در سرتاسر کشور با مشارکت پر شور و نشاط دانشجویان برگزار شد که به دنبال این اتفاق مبارک، دانشجویان علاقمندان، درخواست برگزاری دومین پویش دانشجویی تحت عنوان "اهدای خون" را دادند که این امر هم محقق شده است.

وی با بیان اینکه هدف اصلی ما از برگزاری این پویش، مشارکت جوانان در این امر خداپسندانه است، بیان داشت: تلاش داریم به این واسطه، مشارکت دانشجویان و جوانان عزیز را در امر اهدای خون افزایش دهیم تا جوان دانشجوی ما اهدای خون را تجربه کند و با مشارکت در این امر مقدس در این راه قرار گیرد، چونکه خون تنها چیزی است که جایگزینی ندارد و تنها راه تأمین خون مورد نیاز بیماران اهدای آن از طرفی افراد است.

مدیرکل اداره کل برنامه ریزی، جذب و نگهداری اهداکنندگان سازمان انتقال خون ایران ضمن اشاره به افزایش سن اهداکنندگان خون در کشور، این مورد را امری بحران زا در آینده دانست و اظهار داشت: اتفاقی که رخ داده این است که سن اهداکنندگان خون در کشور رو به افزایش است و بیشترین اهداکنندگان ما در سنین بالای ۳۰ سال قرار دارند که اگر این روند تغییر پیدا نکند ما گرفتار بحران خواهیم شد. دانشجویان آگاه و دانشمند از راه برگزاری چنین پویش هایی با فرهنگ اهدای خون آشنا خواهند شد و اگر یکبار خون بدهند در مجموع درصد قابل توجهی این تجربه را کسب و می توانند تکرار کنند.
ربانی به بیان اینکه هر دانشجویی که خون بدهد می تواند تعداد دیگری را به این جمع اضافه کند، خاطرنشان کرد: قشر جوان ما افراد سالم جامعه هستند، ما فکر می نماییم اگر جمعیت جوان دانشجو جزو اهداکنندگان ما قرار گیرند، در حوزه اهدای خود گرفتار مشکل نخواهیم شد. نشاط دانشجویان در پویش قبل نشان دهنده مسیر روشنی است که با حضور این عزیزان در امر مقدس اهدای خون خواهیم داشت، با عنایت به استقبال دانشجویان در دور قبل، در این دوره علاوه بر دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی که آغاز کننده پویش اهدای خون بوده اند از دیگر دانشجویان دانشگاه های وزارت علوم هم دعوت به حضور کرده ایم.

وی بر حضور دانشجویان دختر در پویش اهدای خون تصریح کرد و اظهار داشت: در مجموع اهداکنندگان خون در بین خانم ها، آمار قابل توجهی را در کشور به خود اختصاص نمی دهند که امیدواریم دانشجویان دختر در پویش دوم اهدای خون به این مورد توجه درخوری کنند. به همین جهت روز چهارشنبه ۱۷ آذر، در پویش دانشجویی اهدای خون به "روز اهدای خون دانشجویان دختر" اختصاص یافته است.

دکتر ربانی خطاب به دانشجویان، بیان داشت: عزیزان دانشجو جهت اهدای خون حتما کارت شناسایی معتبر عکس دار همراه خود داشته باشند و به نزدیک ترین پایگاه اهدای خون رجوع کنند، امیدواریم دانشجویان عزیز به اهدا کنندگان مستمر خون در کشور تبدیل شوند.
منبع:

1400/09/09
11:31:55
5.0 / 5
1056
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد