مهر بررسی می كند؛

ترکش های ارز 4200 تومانی دارو

ترکش های ارز 4200 تومانی دارو

فعلاً قرار نیست ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو حذف شود، اما حواشی آن تمام شدنی نیست و همچنان شاهد واکنش های موافقان و مخالفان ارز دولتی دارو هستیم که هر کدام، ادله خویش را مطرح می کنند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، مبحث ارز دارو همچنان با حواشی که دارد، در رأس گفتگوها و اظهارات دست اندرکار صنعت دارو قرار دارد و هر روز شاهد می باشیم که اخباری از قول موافقان و مخالفان ارز ۴۲۰۰ تومانی در رسانه ها منعکس می شود. اما، حقیقت امر این است که همگان می دانند ارز ۴۲۰۰ تومانی فسادزا بوده و صنعت را گرفتار مشکل ساخته است. با این تفاسیر، مشکل در نحوه تخصیص ارز دولتی به دارو است که با گلایه هایی همراه بوده است.
بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو، در واکنش به حاشیه هایی که برای ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو به راه افتاده است، اظهار داشت: ما موظفیم حتما ارز ۴۲۰۰ تومانی که حق ملت است و ما با این تحریم های ظالمانه درحال تأمین آن هستیم را به دست مردم برسانیم، در حالیکه متأسفانه شاهدیم به دست افرادی افتاده که کالا و دارو را با ارز آزاد محاسبه کردند و پولش را از مردم گرفتند، حتما پیگیر این مورد هستیم و باید آنها را به مردم و مراجع ذیصلاح معرفی نماییم.
وی تصریح کرد: رانت و فساد یعنی این که شما ارز ۴۲۰۰ تومانی را بگیرید و کالا را با چند برابر قیمت ارز آزاد در اختیار تولید کننده و مصرف کننده قرار بدهید و از جوابگویی هم فرار کنید و از آن طرف هم به سیستم های نظارتی، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو حمله و تهمت بزنید تا جهت افکار عمومی را منحرف کنید.
مخالفان ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو بر این عقیده اند که تخصیص این نوع ارز به صنعت داروسازی، نه تنها مشکلی را حل نکرده است، بلکه سبب شده تا رانت و فساد در بازار دارویی کشور شدت بگیرد. این در شرایطی است که مخالفان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، عنوان می کنند که سهم زیادی از تخصیص ارز دارو ندارند و در عین حال، علت گرانی دارو را ناشی از فساد می دانند.
فرامرز اختراعی رئیس هیئت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی، با عنوان این مطلب که چه دست هایی پشت پرده است که می خواهد ارز دارو آزاد شود، اظهار داشت: منافع آزاد شدن ارز به طور عمده برای مافیای دارو است. چون واحد قیمت دارو گران شود، منفعت آنها هم بیشتر می شود.
وی با تکیه بر این که آزاد شدن ارز دولتی برای ما هم خوب است، اضافه کرد: تاثیر ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، برای مردم و بنگاه های تجاری فرق دارد. این که یک دفعه ارز دولتی حذف شود، سم است. دارو با سایر کالاها فرق دارد و نمی توان قیمت ها را یک دفعه بالا برد.
اختراعی اظهار داشت: فعلا ارز دولتی برای دارو باید حفظ شود تا وقتی که بیمه ها را بتوان قوی ساخت تا هزینه های دارویی را پرداخت کنند. نابسامانی در تخصیص ارز سبب شده امضاهای طلایی همچنان وجود داشته باشد. باید تخصیص ارز بر مبنای عدالت محوری صورت بگیرد.
در همین حال، گزارش مرکز پژوهش های مجلس از نحوه هزینه کرد ارز دولتی برای دارو، با واکنش های زیادی همراه شد و عده ای را عصبانی کرد. طبق این گزارش، ارز ۴۲۰۰ تومانی به درستی هزینه نشده است و باید تحقیق و تفحص صورت بگیرد.
باید منتظر واکنش مجلس شورای اسلامی به نحوه هزینه کرد ارز دولتی در صنعت دارو شد و این که آیا میتوان امیدوار بود متخلفان و سودجویان بازار دارویی کشور، شناسایی و مورد بازخواست قرار بگیرند. البته چندی قبل، وزیر بهداشت در اولین جلسه خبری که داشت، از پیگیری برای شناسایی کسانی نام برد که در مجموعه سازمان غذا و دارو، تخلف کرده اند.


منبع:

1400/09/05
13:29:05
5.0 / 5
1196
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد