محققان انگلیسی می گویند؛

خطر ابتلای جنین به کووید 19 از راه مادر کرونایی

خطر ابتلای جنین به کووید 19 از راه مادر کرونایی

یک مطالعه جدید ادعا می کند که اگر روده جنین در معرض کروناویروس قرار گیرد، نوزاد متولد نشده امکان دارد به کووید ۱۹ مبتلا شود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه کالج لندن انجام شد نشان داد که بعضی از اندام های جنین، مانند روده، نسبت به سایر اعضا مستعد ابتلاء به عفونت هستند.
با این حال، محققان می گویند احتمال آلوده شدن جنین به ویروس کووید ۱۹ بسیار محدود است، چونکه جفت بعنوان یک سپر بسیار مؤثر و محافظ عمل می کند و شواهد نشان داده است که عفونت جنینی که بعنوان انتقال عمودی شناخته می شود، بسیار غیر معمول است.
دکتر «ماتیا گرلی»، سرپرست تیم تحقیق، اظهار داشت: «یافته های ما توضیح می دهد که عفونت بالینی جنین در دوران حاملگی امکان پذیر است اما امری شایع نیست و این برای والدین در انتظار فرزند آرامش بخش است.»
در این مطالعه، محققان اندام های مختلف جنین و بافت جفت را که از راه بانک زیستی در دسترس می باشد بررسی کردند.
این تیم وجود گیرنده های پروتئینی، ACE۲ و TMPRSS۲ را مورد بررسی قرار دادند که برای عفونت و انتشار کروناویروس مورد نیاز است.
محققان دریافتند که روده و کلیه تنها اندام های جنینی بودند که هر دو ACE۲ و TMPRSS۲ را داشتند.
از آنجاییکه کلیه جنین از نظر آناتومیک در مقابل قرار گرفتن در معرض ویروس محافظت می شود و ازاین رو کمتر در معرض خطر عفونت قرار دارد، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که ویروس کووید می تواند جنین را از راه روده و از راه بلع مایع آمنیوتیک جنین آلوده کند، کاری که نوزاد متولد نشده به صورت طبیعی برای دریافت مواد مغذی انجام می دهد.
پس از تولد، گیرنده های ACE۲ و TMPRSS۲ به صورت ترکیبی در سطح سلول های روده انسان و همینطور ریه وجود دارند. اما در کودکان کوچک تر به نظر می آید که روده مهم ترین عامل عفونت ویروسی است.
به گفته محققان، واکسیناسیون ضد کووید ۱۹ در حاملگی ایمن و بی خطر شناخته شده است و احتمال عفونت کروناویروس را به میزان بسیار پایین می کاهد.


منبع:

1400/09/02
23:24:35
5.0 / 5
1265
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد