چگونه عادت به مطالعه را در خود بپرورانیم؟

چگونه عادت به مطالعه را در خود بپرورانیم؟

لرستان یک روانشناس اظهار داشت: بعد از رسیدن به تناسب اندام، گشت وگذار و عاشق پیشگی، بد نیست یکی از اهدافمان در زندگی «عادت به مطالعه» باشد که بهتر است قبل از همه اینها به مطالعه عادت کرده باشیم.


رضا حیدری در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه خواندن کتاب خوب هم می تواند جزو تجربه های خاطره انگیز و لذت بخش زندگی باشد، اظهار نمود: با خواندن کتاب به نقاطی از دنیا سفر می نماییم و با شخصیت هایی آشنا می شویم که شاید در حقیقت، نه فرصتش را و نه امکانش را داشته باشیم.
وی افزود: ابتدا باید به این باور برسیم که خواندن کتاب خوب یکی از سرگرمی های لذت بخش است، چونکه شیرینی تجربه کتاب خوانی در گرو شناخت کتاب های خوب و پرارزش است، اگر چند روز متوالی را بدون لذت و شوق بیشترخواندن بگذرانید، باید قید آن کتاب را بزنید.
حیدری ضمن اشاره به اینکه برای عادت کردن به مطالعه روش هایی وجود دارد، اظهار داشت: برای کتاب خواندن وقت تعیین کنید، باید ساعات مشخصی از شبانه روز را تعیین کنید تا در این ساعات حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه کتاب بخوانید، زمان را کوتاه در نظر بگیرید تا هیچ محرکی نتواند جلوی انگیزه شما را بگیرد، در این زمان زمان کوتاه فقط روی مطالعه تمرکز کرده و به هیچ چیز دیگری فکر نکنید.
این روانشناس بیان نمود: بعنوان مثال روزانه در راه رفت وآمد به محل کار، تا آماده شدن صبحانه یا ناهار یا پیش از خواب، می توانید چند ده دقیقه را به مطالعه اختصاص دهید، مجموع این ده دقیقه های کوچک در یک روز، بسته به مدیریت زمان شما، به ۴۰ دقیقه یا بیشتر خواهد رسید که شروع بسیار خوبی است و اگر همت کنید، این تمرین رفته رفته به یکی از عادت های روزانه ی عالی تان تبدیل خواهد شد.
وی افزود: به همان اندازه که مراقب جانگذاشتن گوشی همراه، شارژر یا کیف پولتان هستید، به جانگذاشتن کتاب هم اهمیت بدهید، اگر در طول روز امکان دارد مدت زمان کوتاهی را منتظر بمانید، مثلا در مطب دکتر، ایستگاه تاکسی یا مترو، کتاب را بیرون بیاورید و آغاز به خواندن کنید که بهترین کار برای گذراندن زمان است.
حیدری ضمن اشاره به اینکه یکی از طریق های عادت کردن به مطالعه این است که لیستی از کتاب های خوب تهیه کنید، خاطرنشان کرد: هر زمان که از راه رسانه ها یا از زبان کسانی که می دانید اهل مطالعه اند، کتاب خوبی عرضه شد، نامش را به لیست خود اضافه کنید، از طولانی شدن این لیست با ارزش نترسید، به مرور با شگرد «تعیین وقت» هر روز برای مطالعه این کتاب ها وقت بگذارید و بعد از اتمام هرکدام، روی نامش در لیست خط بکشید.
این روانشناس اظهار داشت: جایی را در خانه انتخاب کنید که بتوانید راحت روی صندلی یا مبل بنشینید و آغاز به خواندن کنید، دراز نکشید چون سبب خواب آلودگی تان می شود، محل مطالعه شما باید از تلویزیون، کامپیوتر، موسیقی یا سروصدای اعضای خانواده یا هم اتاقی ها دور باشد، اگر چنین محیطی برای شما فراهم نیست، باید چنین جایی را برای خودتان دست وپا کنید.
وی ضمن اشاره به اینکه اگر واقعا قصد دارید به مطالعه عادت کنید، تلاش کنید وابستگی تان را به تلویزیون و اینترنت کمتر کنید، افزود: ترک این عادت دشوار است، اما هر دقیقه ای که از اینترنت و تلویزیون کمتر استفاده کنید، به زمان مطالعه تان افزوده اید و رفته رفته این دقیقه ها به ساعتهای شیرینی تبدیل می شوند که با مطالعه سپری شان می کنید.
حیدری خاطرنشان کرد: اگر فرزند دارید، خواندن کتاب برای او از واجبات است، ایجاد عادت مطالعه در کودکان، بهترین راه برای تضمین علاقه مندی آنها به مطالعه در آینده و موفقیتشان است، کتاب های معروف و مناسب سن فرزندتان را تهیه و برایش بخوانید تا هم عادت مطالعه را در خودتان تقویت کنید.
این روانشناس افزود: هر هفته در یک روز خاص، بامداد یا بعدازظهر و درصورت امکان همراه اعضای دیگر خانواده به کتابخانه بروید یا همگی در خانه و به دور از تلویزیون و اینترنت مطالعه کنید.1400/08/25
10:17:06
5.0 / 5
952
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد