رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر اعلام كرد

احتمال شیوع آنفلوآنزای فصلی در کشور

احتمال شیوع آنفلوآنزای فصلی در کشور

به گزارش سلامت باشی رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با اعلان اینکه باتوجه به کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی در جمعیت عمومی، احتمال شیوع آنفلوآنزای فصلی دور از انتظار نیست. اظهار داشت: تا حالا 800 هزار دُز واکسن آنفلوآنزا جهت واکسیناسیون گروههای پرخطر، در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفته است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا نجاری اظهار داشت: این میزان واکسن برای توزیع و پوشش گروههای پرخطر شامل کارکنان سیستم بهداشت و درمان بصورت رایگان در اختیار این دانشگاه ها قرار گرفته و زمان تزریق آنها نیز تا انتهای فصل سرماست.
وی ادامه داد: در سال ۹۹ باتوجه به پاندمی کرونا و رعایت فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و استفاده عمومی از محلول های شستشوی دست ها موارد قابل توجهی از آنفلوآنزای فصلی گزارش نشد.
نجاری افزود: هم اکنون ضمن ابلاغ سفارش های لازم برای مراقبت از بیماری به دانشگاه ها، بروز شایان توجه آنفلوآنزای فصلی گزارش نشده است ولی باتوجه به کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی در جمعیت عمومی، احتمال شیوع آنفلوآنزای فصلی دور از انتظار نیست.
رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: چالش اصلی در مبتلاشدن به آنفلوآنزا، ایجاد عوارض و افزایش احتمال مرگ و میر در افراد پرخطر شامل اطفال زیر ۵ سال یا افراد مسن بالای ۶۵ سال و ساکنین مراکز مراقبت شامل خانه سالمندان، بهزیستی و مانند آنست.
نجاری افزود: دو نوع آنفلوآنزا A و B عامل ایجاد بیماری در انسان هستند که عمدتاً بوسیله قطرات تنفسی، آلودگی دست ها و یا وسایل آلوده منتقل می شوند. پس بهترین راهنمایی پیش گیری از مبتلاشدن در جمعیت عمومی رعایت فاصله در صورت وجود علایم و شستن دست هاست.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی ادامه داد: آنفلوآنزا یک بیماری حاد و تبدار تنفسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و طیفی از علایم را به وجود می آورد که با علایم ناشی از ویروس کووید ۱۹ همپوشانی دارد.
نجاری افزود: بدین سبب در وضعیت حاضر افتراق آن از مبتلاشدن به کرونا بسیار مهم می باشد. آنفلوآنزای ۱۹۱۸ اسپانیا و پاندمی حاصل از آن یک چالش بشر در قرن گذشته بوده است.
منبع:

1400/08/12
23:18:15
5.0 / 5
932
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد