نان سبوس دار بخوریم؟

نان سبوس دار بخوریم؟

كهگیلویه و بویراحمد معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی یاسوج اظهار داشت: نان سبوس دار نسبت به نان سفید، به صورت میانگین دو برابر ویتامین، مواد معدنی و مواد فیبری بیشتری دارد.


دکتر امام بخش قائدی اضافه کرد: فیبر موجود در نان سبوس دار برای رفع گرفتگی روده و یبوست مفید می باشد، بعلاوه این مواد جزء مواد غذایی مطلوب باکتری های روده هستند که ضد امراض میکروبی روده عمل کرده، سیستم ایمنی بدن را فعال می کنند، همینطور می توانند کلسترول و مواد سمی حاصل از تجزیه مواد غذایی را جذب نماید.
وی اظهارکرد: پژوهش ها نشان داده که مردم کشورهایی که رژیم غذایی غنی از فیبر دارند مقاومت بیشتری نسبت به انواع سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های دستگاه گوارش از خود نشان می دهند و بر عکس کشورهایی که مصرف غلات تصفیه شده و نان های سفید، انواع نوشابه ها و آبمیوه های صنعتی در آنها زیاد بوده یا به عبارت ساده تر مصرف فیبر مواد غذایی آنها کم است، بیشتر به بیماری هایی چون انواع سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی و عفونت های روده ای گرفتار می شوند.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: یکی از علل ایجاد یبوست بخصوص در مناطق صنعتی و شهری، عدم دریافت کافی از مواد غذایی حاوی فیبر نظیر میوه ها، سبزی ها، دانه های کامل، غلات و حبوبات است، این افراد کمتر از ۱۰ گرم فیبر در روز دریافت کرده و همین مساله سبب یبوست در آنها می شود.
قائدی خاطرنشان کرد: اضافه کردن ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در رژیم غذایی روزانه می تواند به رفع مشکل یبوست کمک شایانی کند.
وی افزود: فیبر در دستگاه گوارش هضم و جذب نمی گردد، مدفوع مخلوط با فیبر مقدار زیادی آب جذب می کند و بر خلاف مدفوع بدون فیبر، خیلی سریع تر در روده حرکت کرده و زودتر خارج می شود.
به گزارش سلامت باشی به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان نمود: در گذشته محققان تصور می کردند که تنها فیبر نامحلول در آب که بیشتر در دانه های کامل گندم وجود دارد برای رفع یبوست موثر است، اما امروزه عقیده بر این است که هر دو نوع فیبر هم محلول و هم نامحلول، برای رفع یبوست و کمک به سهولت دفع موثر است، پس استفاده بیشتر از میوه ها، سبزی ها، غلات کامل و حبوبات بخصوص نان سبوس دار که حاوی فیبر زیادی هستند، بهترین درمان یبوست است.1399/04/28
13:31:31
5.0 / 5
1995
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد