محققان هشدار می دهند؛

عدم افشای برخی مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی توسط سازندگان

عدم افشای برخی مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی توسط سازندگان

به گزارش سلامت باشی بیشتر جوانان از سیگارهای الکترونیکی بعنوان گزینه ای بی خطرتر از سیگار سنتی استفاده می نمایند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا اخطار می دهند این نوع سیگارها گمراه کننده هستند چونکه آئروسل های بخارشان حاوی نزدیک به ۲۰۰۰ ماده شیمیایی هستند که اکثریت قریب به اتفاق آنها، همچون مواد شیمیایی صنعتی و کافئین، ناشناخته هستند.
بر اساس تحقیقات اخیر، باآنکه آلودگی های سیگار در سیگارهای الکترونیکی بسیار کمتر است و به علت این که در دمای زیر اشتعال عمل می کنند، گزینه ایمن تری تلقی می شوند، اما هیچ شواهد واضحی وجود ندارد که نشان دهد سالم تر از کشیدن سیگارهای سنتی هستند.
در این مطالعه شش ماده بالقوه مضر همچون سه ماده شیمیایی که قبلاً در سیگارهای الکترونیکی وجود نداشت، شناسایی شد. این مواد شامل کافئین محرک بود. کافئین قبلاً در سیگارهای الکترونیکی شناسایی شده بود اما فقط در طعم های کافئین دار مانند قهوه و شکلات وجود داشت. این مساله امکان دارد به این علت باشد که تولیدکنندگان آنرا عمداً و بدون افشای اطلاعات به محصول اضافه کرده اند.
علاوه بر کافئین، محققان سه ماده شیمیایی صنعتی، یک آفت کش و دو طعم دهنده را با اثرات احتمالی سمی و تحریک تنفسی مرتبط دانستند.
در این تحقیقات هزاران ماده شیمیایی ناشناخته در مایع بخار پیدا شد و تعداد ترکیبات در آئروسل به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

1400/07/29
22:29:02
5.0 / 5
1080
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد