محققان دانماركی هشدار می دهند؛

آلودگی صوتی و هوا سبب لطمه پذیری در مقابل نارسایی قلبی می شود

آلودگی صوتی و هوا سبب لطمه پذیری در مقابل نارسایی قلبی می شود

یک مطالعه جدید هشدار می دهد که سال ها قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک می تواند شما را در مقابل نارسایی قلبی لطمه پذیرتر کند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «یون هی لیم»، سرپرست این مطالعه از دانشگاه کپنهاگ دانمارک، می گوید: «ما دریافتیم که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های خاص هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای خطر ابتلاء به نارسایی قلبی را، خصوصاً در افراد قبلاً سیگاری یا افراد مبتلا به فشار خون بالا، افزایش می دهد، بدین سبب اقدامات پیشگیرانه و آموزشی لازم است.»
وی در ادامه می افزاید: «برای به حداقل رساندن تأثیر این مواجهه ها، باید شیوه های گسترده ای مانند اقدامات کنترل انتشار گازهای گلخانه ای اجرا شود. راهکارهایی مانند ترک سیگار و کنترل فشار خون باید برای کاهش خطر فردی تشویق شود.»
در این مطالعه، داده های مربوط به بالای ۲۲ هزار پرستار زن در دانمارک که ۱۵ تا ۲۰ سال تحت نظر بودند بررسی گردید.
محققان دریافتند که به ازای افزایش هر ۵.۱ میکروگرم بر متر مکعب هوا (µg/m۳) قرارگیری در معرض آلودگی هوا با ذرات ریز (PM۲.۵) طی سه سال، خطر نارسایی قلبی ۱۷ درصد افزایش می یابد.
به ازای افزایش هر ۸.۶ میکروگرم بر متر مکعب در معرض دی اکسید نیتروژن (NO۲) طی سه سال، خطر نارسایی قلبی ۱۰ درصد افزایش می یابد.
به ازای هر ۹.۳ دسی بل افزایش سر و صدای ترافیک جاده ای طی سه سال، خطر نارسایی قلبی ۱۲ درصد افزایش می یابد.
بر اساس این مطالعه، افزایش مواجهه با ذرات ریز و سیگاری بودن در گذشته با ۷۲ درصد افزایش ریسک نارسایی قلبی همراه بود.
لیم در ادامه اضافه کرد: «ما از نحوه تعامل دو عامل محیطی "آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای" شگفت زده شدیم. آلودگی هوا در مقایسه با سر و صدای ترافیک جاده ای در بروز نارسایی قلبی نقش بیشتری داشت؛ اما بانوانی که در معرض میزان بالای آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای قرار گرفتند بیشترین افزایش ریسک نارسایی قلبی را نشان دادند.»


1400/07/20
10:38:13
5.0 / 5
1343
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد