مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط افسردگی دوران جوانی با خطر زوال عقل در بزرگسالی

ارتباط افسردگی دوران جوانی با خطر زوال عقل در بزرگسالی

سلامت باشی: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که یک فرد افسرده جوان با احتمال بیشتر مبتلاشدن به زوال عقل در سنین بالاتر روبرو است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، «ویلا برنوویتز»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: «به طور کلی ما دریافتیم که هرچه علایم افسردگی بیشتر باشد، قدرت شناختی پایین تر و روند زوال شناختی سریع تر است.»
وی در ادامه می افزاید: «مشخص شده است افراد مسن دارای علایم متوسط تا شدید افسردگی در اوایل بزرگسالی شاهد زوال شناختی در طول ۱۰ سال بعد بودند.»
محققان با بررسی حدود ۱۵۰۰۰ شرکت کننده در رده سنی ۲۰ تا ۸۹ سال دریافتند احتمال اختلال شناختی برای کسانی که در اوایل بزرگسالی علایم افسردگی در آنها وجود داشت ۷۳٪ بیشتر بود. برای کسانی که علایم افسردگی در سنین بالاتر داشتند، این ریسک ۴۳ درصد بیشتر بود.
به گفته پژوهشگران، چندین مکانیسم توضیح می دهد که چگونه افسردگی ممکنست خطر زوال عقل را افزایش دهد همچون آنکه بیش فعالی سیستم مرکزی واکنش به استرس موجب افزایش تولید هورمون های استرس گلوکوکورتیکوئیدها می شود و منجر به لطمه هیپوکامپ، قسمتی از مغز که برای شکل گیری، سازماندهی و ذخیره خاطرات جدید ضروری می باشد، می شود.
مطالعات دیگر افسردگی را با کوچک شدن هیپوکامپ مغز مرتبط کرده اند و یک مطالعه دیگر، میزان کاهش سریع تر حجم مغز را در زنان نشان داده است.


منبع:

1400/07/19
10:23:57
5.0 / 5
751
تگها: دانشگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد