گزارش سلامت باشی؛

آرامش پیش از خیز جدید کرونا

آرامش پیش از خیز جدید کرونا

به گزارش سلامت باشی ترددهای بین شهری و مسافرت هایی که به علل مختلف در یکی دو هفته گذشته در کشور شاهد بودیم، می تواند زنگ خطر پیک پاییزی کرونا را به صدا در بیاورد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، پیک پنجم را به سختی و تلخی های زیاد ناشی از آمار بالای بستری ها و مرگ و میرها، پشت سر گذاشتیم و کم کم سیر نزولی موارد مبتلا شدن را شاهد می باشیم. به صورتی که آمار مرگ های روزانه از مرز ۷۰۰ مورد به کمتر از ۲۰۰ مرگ در شبانه روز گذشته کاسته شده و تعداد بستری ها هم به همین شکل درحال کمتر شدن است و به نظر می آید که بیمارستان ها و البته کادر بهداشت و درمان می تواند این روزها کمی نفس بکشد.
به اذعان تمامی کسانی که از نزدیک درگیر کرونا هستند و شبانه روز در بیمارستان ها حضور دارند، پیک پنجم کرونا، طولانی ترین پیک بیماری در کشور بود که تجربه کردیم و حالا اگر قرار باشد که باردیگر گرفتار پیک جدیدی نشویم، می بایست همچنان نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی سختگیر باشیم. اما، حقیقت غیر از این است که انتظار می رود. در دو هفته اخیر شاهد افزایش ترددهای بین شهری و مسافرت ها بوده ایم. در این بین، اعزام های فراتر از ظرفیت از قبل تعیین شده برای اربعین نیز، سبب شد در بازگشت زائرین به کشور، شاهد مواردی از مبتلا شدن به کرونا باشیم.
در ادامه این روند، موج مسافرت ها در کشور یک دفعه کلید خورد و تعطیلی هایی که پشت سر گذاشتیم، بهترین بهانه برای سفرهای غیر ضروری هموطنان بود که باید منتظر ترکش های آن در دو سه هفته آینده باشیم.
حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته ی علمی کشوری کووید ۱۹، با عنوان این مطلب که امیدواریم تا اوایل آذر ۱۴۰۰ به حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد جمعیت کشور واکسینه شوند، اظهار داشت: انتظار می رود با انجام واکسیناسیون تا حد زیادی بتوانیم جلوی بیماری را بخصوص در بحث بستری و افزایش مرگ و میرها بگیریم.
وی اضافه کرد: سه اقدام اساسی معمولا سبب جلوگیری از کرونا می شود که یکی از این اقدامات، واکسیناسیون است. مبحث دوم، اقدامات بهداشتی است که خود مردم با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست ها و عدم حضور در دورهمی ها و مراکز شلوغ می توانند کمک کنند که به سمت بهبود شرایط و کاهش افراد مبتلا در کشور پیش برویم و همینطور سبب بستری ها و تعداد مرگ و میرها شویم.
جماعتی با اشاره به اینکه چرا هنوز بعضی از شهرها قرمز است، اظهار داشت: همان گونه که می دانیم ما هنوز به آن مرحله ایمنی جمعی نرسیده ایم و باید به ۷۵ درصد جمعیت واکسن بزنیم تا به آن حد ایمنی برسیم و هنوز با آن فاصله وجود دارد و این فاصله سبب شده که مشکلات باقی بماند ضمن این که در بعضی از جاها اقدامات بهداشتی به صورت کامل صورت نمی گیرد.
وی درباره ورود پیک جدید به کشور از اواخر مهر و آبان هم اضافه کرد: چنین گزارش هایی از مجامع علمی وجود دارد که ما اواخر مهر یا اوایل آبان شاهد پیک جدیدی باشیم، اما با عنایت به واکسیناسیونی که در حال انجام می باشد و با عنایت به اقداماتی که انجام می شود اخطار نسبت به رعایت شیوه نامه ها هنوز گزارشی از جهش های جدید در ویروس کرونا مانند لامبدا در کشورهای دیگر نشنیده ایم و حتی در کشور خود هم هنوز به صورت واضح در افراد مبتلا ندیده ایم ازاین رو انتظار می رود با این پیک مواجه نشویم و یا اگر هم مواجه شدیم به صورت پیک پنجم با این حجم از مرگ و میر و یا افزایش بستری مواجه نشویم.
جماعتی اظهار داشت: معمولا پس از تزریق دوز اول واکسن پس از دو سه هفته ایمنی ایجاد می شود و پس از دریافت دوز دوم پس از چند هفته ایمنی به وجود می آید ازاین رو اگر ۷۰ تا ۷۵ درصد دوز اول را دریافت نمایند حدود سه چهار هفته پس از دریافت واکسن زمان می برد تا ایمنی نسبی در بدن به وجود بیاید ازاین رو اگر بخواهیم در فردی ایمنی به وجود آید با همین سوش های فعلی حداقل پس از آخرین واکسنی که زده شد سه چهار هفته زمان می برد. لذا، سفارش ما این است که اگر واکسن را زدیم نباید این تصور به وجود بیاید که ما ایمن هستیم.
در همین حال، فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ اعتقاد دارد که ایران کماکان می تواند مستعد پیدا شدن سویه های جدید باشد که این سویه ها با سرایت پذیری بالاتر هم می توانند باشند.
بر اساس گزارش مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی بهزیستی در شهریور ۱۴۰۰، ۲۳۰ نمونه مورد بررسی توالی یابی به روش سنگر انجام شده است. این ۲۳۰ نمونه از استانهای تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، البرز و مرکزی بوده است که بر مبنای بررسی های صورت گرفته بر روی این نمونه ها ۸۵.۲ درصد سویه های کرونا، دلتا بوده است.
نکته مهم و جالب این است که در واقع در ۳۴ عدد از این نمونه ها (تقریباً ۱۵ درصد) سویه های دلتا با جهش های اضافه پیدا شده که این مورد بسیار حائز اهمیت بوده و نشان دهنده این است که کشور ما کماکان می تواند مستعد پیدا شدن سویه های جدید باشد که این سویه ها با سرایت پذیری بالاتر هم می توانند باشند.
آنچه از یافته های این بررسی به دست می آید آن است که در واقع نرخ متوسط هر جهش به ازای هر فرد حدود ۴.۱ است؛ به عبارت دیگر در ۲۳۰ نمونه ای که بررسی شده حدود ۹۵۰ جهش مشاهده شده که این آمار به ما نشان داده است کشور کماکان به واکسیناسیون با سرعت بالا که طی یک تا دو ماه اخیر شاهد آن هستیم، احتیاج دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: هرچه میزان پوشش واکسیناسیون افزایش یابد، سبب خواهد شد جهش های کمتری را ببینیم و سرعت پیدایش جهش ها هم کمتر شود.
نجفی اضافه کرد: توقعی که از مردم داریم این است که اگر هنوز واکسینه نشده اند حتما اقدام نمایند. نوع واکسن در چنین اپیدمی خیلی مهم نیست و آنچه اهمیت دارد استفاده از نخستین واکسن در دسترس می باشد.
بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۴۳ میلیون و ۹۵۳ هزار و ۱۰۶ نفر در کشور دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند. همچنین، ۱۸ میلیون و ۲۳۰ هزار و ۶۴ نفر هم دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶۲ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۱۷۰ دوز رسید.
این در حالی است که تا رسیدن به ایمنی جمعی، فاصله بسیاری داریم و در عین حال فرصت درحال از دست رفتن است. به صورتی که ماه مهر هم از نیمه گذشت و این روند واکسیناسیون نمی تواند ما را امیدوار کند تا پیش از آخر آبان ۱۴۰۰ به ایمنی جمعی برسیم. در نتیجه باید منتظر پیک پاییزی کرونا در ۱۴۰۰ باشیم.


منبع:

1400/07/17
19:46:06
5.0 / 5
1208
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد