در گزارش سلامت باشی مطرح شد؛

لطمه وسواس كرونا خطرناك تر از خود بیماری است

لطمه وسواس كرونا خطرناك تر از خود بیماری است

به گزارش سلامت باشی یك استاد دانشگاه اظهار داشت: وسواس ناشی از كرونا و مراقبت بیش از اندازه نه فقط در پیشگیری اثربخش نیست بلكه با تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایجاد یا تشدید سایر بیماری ها موثر است.


خلیل علی محمدزاده، در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره بر احتمال ابتلای افراد به وسواس بر اثر رعایت بیش از اندازه مسائل بهداشتی ویروس کرونا، اضافه کرد: یکی از مسائل مهم در پیش گیری از بیماری ها، رعایت اصول و مبانی سلامت روان در گفتگوهای عمومی و رسانه ای است. همانطور که سلامت روان در سلامت جسم تأثیر دارد عدم رعایت بهداشت روانی هم در ایجاد یا تشدید بیماری های جسمی نقش دارد. وی با اعلان اینکه هم اکنون رفتارهای مرضی مانند هراس و وسواس ناشی از کرونا بیشتر از خود بیماری، لطمه زا شده است، عنوان کرد: اضطراب و ترس از کرونا تا جایی که هیجانات را کنترل و کووید ۱۹ را مدیریت کند، عقلانی است ولی اگر از حد خود بیرون رود یا شکل افراطی به خود بگیرد، نه فقط در پیشگیری اثربخش نیست بلکه با تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایجاد، تسریع یا تشدید سایر بیماری ها خطرساز است. این پزشک اضافه کرد: هرگونه تبلیغ پیش گیری از کرونا، اگر در جامعه ترس، وحشت و رعب ایجاد کند، مصداق بحران زایی است و مسئولین مربوطه در استعمال کلمات و جملات باید آرامش روحی مردم را در نظر بگیرند. از طرف دیگر مردم باید اخبار مربوط به مدیریت بیماری ها را از رسانه های رسمی و تخصصی دریافت نمایند و رسانه های رسمی نیز موظف اند دراین زمینه مسائل فنی و پزشکی را با موازین مثبت رسانه ای در هم آمیزند و در عین انتقال اصل پیام، موجبات آرامش خاطر و ارتقای بهداشت جسم و روان را فراهم آورند. علی محمد زاده با اعلان اینکه انتشار این سطح از اخبار منفی نتایج نامطلوبی برای افراد جامعه دارد، اشاره کرد: اخبار منفی کرونا در میان خانواده ها، کودکان، بیماران و سالمندان باید روند مثبتی به خود بگیرد، کاری که بنظر می رسد قسمتی از مسئولین و دستگاه های ذیربط از آن غافل اند و باید اطلاع رسانی ها اصلاح گردد.

وی اشاره کرد: در صورتیکه به روند مبارزه با بیماری کرونا شکل فرهنگی، در رابطه با سبک زندگی و وجه آرام بدهیم، دستاوردها علاوه بر اینکه شاهد بروز بیماری های اختلال روانی و مواردی همچون وسواس نخواهیم بود، دستاوردهای بیشتری نیز خواهد داشت. این استاد دانشگاه با تاکید بر ضرورت استفاده همگانی از ماسک، اظهار داشت: وقتی حدود یک چهارم جامعه به این بیماری مبتلا شده اند، یعنی باید همه «ناقل بدون علامت» فرض شوند در نتیجه استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و خروج از منزل تنها در صورت ضرورت باید به عادت همه تبدیل گردد. همه باید بدانند این بیماری قدرت سرایت بالایی دارد و باید پروتکل های بهداشتی را کاملاً رعایت نماییم. علی محمد زاده در آخر اشاره کرد: هم اینک در ایران طی ۵ ماه گذشته حدود ۲۵۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا شده اند و حدود ۱۳ هزار نفر نیز جان خودرا از دست داده اند. با این اوصاف همه باید احتیاط، پیشگیری و از افراد لطمه پذیر مراقبت کنند تا حتی شاهد یک مرگ هم نباشیم.


منبع:

1399/04/26
21:55:06
5.0 / 5
2115
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد