مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط مقاومت به انسولین با افزایش ۲ برابری خطر افسردگی

ارتباط مقاومت به انسولین با افزایش ۲ برابری خطر افسردگی

به گزارش سلامت باشی یک مطالعه جدید نشان داده است افرادی که مقاومت به انسولین دارند امکان دارد در معرض خطر مبتلا شدن به اختلال افسردگی باشند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از اِوری دی هلث، «ناتالی راسگون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا، می گوید: «افراد مبتلا به مقاومت به انسولین دو برابر با خطر مبتلا شدن به اختلال افسردگی در مقایسه با افرادی که به انسولین مقاوم نیستند، روبرو هستند حتی اگر قبلاً افسردگی را تجربه نکرده باشند.»
محققان داده های ۶۰۱ فرد بزرگسال سالم را که سه آزمایش در رابطه با مقاومت به انسولین انجام داده بودند، مورد بررسی قرار دادند: سطح قند خون، دور کمر و میزان چربی در خون معروف به تری گلیسیرید که خطر بیماری های قلبی را زیاد می کند.
پس از ۹ سال پیگیری افراد، ۱۴ درصد از شرکت کنندگان بر مبنای ارزیابی های روانپزشکی مبتلا به اختلال افسردگی بالینی تشخیص داده شدند. این خطر برای افرادی که دارای هریک از سه پروکسی مقاومت به انسولین بودند در شروع مطالعه بیشتر بود.
افرادی که میزان تری گلیسیرید بالاتر و سطح کلسترول خوب "HDL" پایین تر داشتند، ۸۹ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به افسردگی در طول دوره مطالعه بودند. هر ۵ سانتیمتر افزایش دور کمر با ۱۱ درصد بیشتر احتمال افسردگی مرتبط می باشد. و افزایش هر ۱۸ میلی گرم در دسی لیتر سطح قند خون ناشتا، ۳۷ درصد بیشتر با افسردگی ارتباط دارد.
انسولین هورمونی است که در لوزالمعده تولید می شود و سلول ها به آن نیاز دارند تا از گلوکز یا قند که از غذا برای تأمین انرژی استفاده می شود، استفاده کنند. در حالت مقاومت به انسولین، بدن از انسولین به درستی استفاده نمی کند و در عوض قندها در خون تجمع می یابند که این عارضه هایپرگلیسمی نامیده می شود. هنگامی که لوزالمعده نمی تواند نیاز انسولین بدن را برآورده کند، قند خون بالا می ماند و سبب افزایش وزن و به صورت بالقوه دیابت نوع ۲ می شود.
به گفته راسگون: «افراد مبتلا به دیابت می توانند از ارزیابی اختلالات خلقی و افراد مبتلا به افسردگی از غربالگری دیابت و سایر اختلالات متابولیک مانند فشار خون بالا و چاقی سود می برند.»


منبع:

1400/07/11
10:21:56
5.0 / 5
930
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد