معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

سالمندان ۱۰ درصد از جمعیت ایران

سالمندان ۱۰ درصد از جمعیت ایران

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: امید به زندگی و افزایش طول عمر بعنوان دستاورد نظام سلامت با سرعت بیشتر و توالی کمتر درحال ازدیاد است. امید به زندگی از ۶۴ سال در سال ۱۹۹۰ میلادی به ۷۲ سال در ۲۰۱۹ رسیده است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وزارت بهداشت، دکتر علیرضا رئیسی در آستانه اول اکتبر "روز جهانی سالمند" اظهار داشت: بحث توانمندسازی سالمندان بسیار مهم می باشد. باید از توانمندی سالمندان استفاده کرد، این کار به تقویت بنیه آنها از نظر روحی، روانی و جسمی و به نشاط ایشان کمک می نماید.
وی ادامه داد: استفاده از تجربیات سالمندان، توانمندسازی و ایجاد فرصت های برابر یک امر ضروری برای سالمندان بوده و باعث نشاط جامعه می شود.
معاون بهداشت اظهار داشت: توجه نظام سلامت به عامل های خطر و بیماری های غیرواگیر و واگیر در طول سال ها باعث افزایش امید به زندگی در جامعه شده است.
رئیسی اضافه کرد: ارتقای سن امید به زندگی در سال ۲۰۵۰ به ۷۷ سال خبر بسیار خوبی خواهد بود و نشان دهنده توجه نظام سلامت به علم و تکنولوژی است اما باید توجه داشت که با افرادی در رده سنی جدید مواجه می شویم که باید زیرساخت های مراقبت از آنها را فراهم نمود.
وی خاطرنشان کرد: از هر ۱۱ نفر در سال ۲۰۱۹ یک نفر بالای ۶۵ سال عمر داشت که این عدد در سال ۲۰۵۰ به ۶ نفر خواهد رسید. این عدد بسیار قابل توجه است و باید برای این همه سالمند برنامه ریزی کرد.
معاون بهداشت تصریح کرد: جمعیت ۶۵ سال به بالا در سال ۲۰۱۸ برای اولین بار از جمعیت زیر پنج سال دنیا فزونی یافت. این تغییر سنی یعنی که نظام های سلامت باید چشم اندازهایی برای مواجهه با افراد زیادی که به سن بالای ۶۵ سال می رسند ترسیم کنند.
۱۰ درصد جمعیت ایران سالمند است
رئیسی اضافه کرد: آمار اخطار دهنده در ایران این است که جمعیت ۵ درصدی سالمندان در سال ۱۳۵۵ طی ۴۳ سال یعنی در سال ۹۸ به ۱۰ درصد رسید. مطابق برآوردها طی ۲۱ سال یعنی در سال ۱۴۲۰ این جمعیت به ۲۰ درصد جمعیت کل کشور می رسد.
معاون بهداشت اظهار داشت: سالمند سالم برای هر کشوری یک سرمایه است، ولی این سلامت نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم و برنامه های مدون وقوی است.
وی ضمن اشاره به تصویب سند ملی سالمندی، خاطرنشان کرد: این سند احتیاج به همکاری تمام ارگان ها دارد تا ضمانت اجرایی پیدا کند.
رئیسی در حوزه سالمندی و پاندمی، سالمندی را بعنوان یک عامل خطر شناخته شده در تمام دنیا دانست و اظهار داشت: سالمندان بیشترین صدمه ها را از کرونا دیدند.
وی افزود: بیشتر از ۷۴ درصد مرگ و میرهای کرونا از سالمندان بود. سالمندان بیماری های زمینه ای زیادی مثل دیابت، فشار خون، بیماری های قلبی دارند.
واکسیناسیون سالمندان؛ اقدام عملی و فوری
معاون بهداشت اظهار داشت: افراد ۶۰ سال به بالا در ایران برای واکسیناسیون در اولویت قرار گرفتند و ۸۸ درصد آنها واکسینه شدند. متاسفانه بیشتر از ۶۰ تا ۷۰ درصد مرگ و میرها در ۱۲ درصد از سالمندان رخ داد که واکسینه نشدند.
رئیسی اضافه کرد: ازاین رو اهمیت واکسیناسیون سالمندان را بعنوان یک اقدام فوری و عملی باید مد نظر قرار دهیم. باقیمانده سالمندان واکسینه نشده هنوز گروه در معرض خطر هستند و از همکاران بهداشتی می خواهم حتی اگر شده با رفتن به منازل آنان را برای دریافت واکسن قانع کنند.
وی خاطر نشان ساخت: آموزش سیستم دیجیتال و تله مدیسین برای سالمندان جهت پیشگیری از خروج از منزل در پاندمی کرونا ضروری می باشد. بحث روحی و روانی این عزیزان هم باید مورد توجه قرار گیرد. جبران کمبود ارتباط با این عزیزان حتی از راه فضای مجازی مهم می باشد.
رئیسی در انتها اظهار داشت: در بحث آموزش سالمندان در استان سیستان و بلوچستان کارهای خوبی انجام شده و دانشگاه علوم پزشکی ایران هم در این حوزه طرح های خوبی دارد که امیدواریم موفق به انجام آنها شوند.1400/07/07
22:26:55
5.0 / 5
1036
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد