در گفت وگو با سلامت باشی اعلام شد

جزئیات توزیع 800هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت

جزئیات توزیع 800هزار دز واکسن آنفلوآنزا در مراکز بهداشت

به گزارش سلامت باشی معاون فنی مرکز مدیریت بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت از توزیع 800 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در آینده نزدیک در مراکز بهداشتی آگاهی داد و اظهار داشت: البته بخش خصوصی حدودا یک هفته است که واکسن آنفلوآنزا را تهیه کرده و در برخی از داروخانه ها دردسترس است.


دکتر شهنام عرشی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: هرسال برای گروه های حساسی که بصورت دولتی و رایگان واکسن آنفلوآنزا تزریق می کنند حدود ۲ میلیون واحد درخواست واکسن می دهیم. امسال فعلا در پارت اول ۸۰۰ هزار دوز وارد شده است که به زودی و بعد از دریافت مجوز مصرف از سازمان غذا و دارو در دانشگاه های علوم پزشکی توزیع می شود تا واکسیناسیون گروه های حساس و شاغلین بخش بهداشت و درمان صورت گیرد.
او افزود: این واکسن برای واجدین شرایط شامل پرسنل بهداشت و درمان در بیمارستان ها و درمانگاه ها، کارکنانی که با پرندگان سر و کار دارند، مبتلایان به HIVمثبت که در مراکز مشاوره پرونده دارند، جانبازان و ایثارگران، کارکنان و سالمندان ساکن در مراکز بهزیستی و زنان حامله در مراکز بهداشتی به شکل رایگان تامین می شود.
وی ادامه داد: البته بخش خصوصی حدودا یک هفته است که واکسن آنفلوآنزا را تهیه کرده و در برخی از داروخانه ها دردسترس است.
عرشی اشاره کرد: زمانی که برای تزریق واکسن آنفلوآنزا سفارش می شود از اواسط شهریور ماه به بعد است. البته حتی تا بهمن ماه و اوایل اسفندماه هم که هنوز فصل شیوع آنفلوآنزا است می توان این واکسن را تزریق کرد و منعی وجود ندارد اما هرچه سریعتر تزریق شود، حفاظت بیشتری به وجود می آورد. از زمان تزریق واکسن تا زمان ایمنی زایی بطور معمول ۱۵ روز تا یک ماه زمان لازم است البته چون این واکسن تک دوز است و ممکنست برخی سابقه تزریق هم داشته باشند، انتظار داریم مدت زمان ایجاد ایمنی زایی کمتر از یک ماه باشد.
او درباره هم زمانی یا کم بودن فاصله تزریق واکسن آنفلوآنزا و واکسن کرونا، اظهار نمود: واکسن کرونا و آنفلوآنزا را می توان همزمان در دو قسمت مختلف تزریق کرد و حتی برای سال های آتی برخی شرکتها واکسن تلفیقی را درنظر دارند ولی سفارش ما این است که بین تزریق دو واکسن آنفلوآنزا و کرونا حداقل یک هفته و ترجیحا ۲ هفته فاصله زمانی قائل شوند. البته همزمانی تزریق منعی ندارد و این سفارش ما به این جهت است که اگر فردی بعد از تزریق عارضه ای داد بدانیم به سبب تزریق کدام واکسن بوده است.
این استاد بیماریهای عفونی درباره پیش بینی از شیوع آنفلوآنزا در امسال، اشاره کرد: سال قبل با کاهش چشم گیر موارد آنفلوآنزا مواجه شدیم که به سبب رعایت خوب مسائل بهداشتی بود چون رعایت پروتکلهای بهداشتی که برای کرونا انجام می دهیم در مورد عدم انتقال آنفلوآنزا هم بسیار موثر است. البته چون شاهد بازگشایی ها در کشورهای مختلف و مدتی بعد در کشور خودمان بعد از تزریق واکسن کرونا هستیم فکر نمی کنم مانند سال قبل موارد کمتری از آنفلوآنزا داشته باشیم.
وی در خاتمه اشاره کرد: اولویت دوم تزریق واکسن آنفلوآنزا کسانی هستند که آنها هم جزو گروه خطر محسوب می شوند اما با درخواست خودشان می توانند از داروخانه واکسن تهیه کنند. میزان واردات واکسن آنفلوآنزا توسط بخش خصوصی بسیار بالاتر از واکسن هایی است که ما به شکل رایگان توزیع می نماییم و کلیه بیماران مزمن کلیوی، ریوی، فشارخون بالا، دیابت، افراد سالم بالای ۶۵ سال و... بهتر است این واکسن را تزریق کنند.

منبع:

1400/07/06
11:06:41
5.0 / 5
964
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد