رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت؛

800هزار سالمند ایرانی آلزایمر دارند

800هزار سالمند ایرانی آلزایمر دارند

به گزارش سلامت باشی رئیس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با بیان این که شایع ترین نوع دمانس آلزایمر است، اظهار داشت: برآورد می شود حدود 8.5 تا 10 درصد جمعیت سالمندان مبتلا به دمانس باشند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، محسن شتی گفت: بااینکه دمانس (زوال عقل) عمدتا افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد، اما نتیجه اجتناب ناپذیر افزایش سن نیست. هم اکنون بیش از ۵۵ میلیون نفر در سراسر جهان با زوال عقل زندگی می کنند و سالانه نزدیک به ۱۰ میلیون مورد جدید گزارش می شود که ۶۰ درصد آنها در کشورهای با درآمد کم تا متوسط زندگی می کنند. وی ادامه داد: در ایران برآورد می شود حدود ۸.۵ تا ۱۰ درصد جمعیت سالمندان (بیش از ۷۵۰ هزار تا ۸۰۰ هزار نفر) مبتلا به دمانس باشند. این اپیدمیولوژیست افزود: شایع ترین نوع دمانس (زوال عقل)، آلزایمر نام دارد. دمانس یک سندرم است که در آن افت عملکرد شناختی ورای آن چیزی است که از عواقب معمول سالمندی بیولوژیک انتظار می رود. رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت اظهار داشت: این اختلال ماهیتی پیش رونده و مزمن دارد و بر عملکرد حافظه، تفکر، جهت گیری، درک، محاسبه، ظرفیت یادگیری، زبان و قضاوت تأثیر می گذارد. اختلال در عملکرد شناختی به طور معمول با تغییر خلق و خو، کنترل عاطفی، رفتار یا انگیزه هم راه است و گاهی این علایم قبل از سایر علایم بروز می یابد. وی افزود: زوال عقل ناشی از انواع بیماریها و صدمات است که بصورت اولیه یا ثانویه بر مغز تأثیر می گذارد. بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است و در ۶۰-۷۰ درصد موارد دمانس را شامل می شود. شتی اظهار داشت: بااینکه سن قوی ترین عامل خطر شناخته شده برای زوال عقل است، اما همانگونه که ذکر شد نتیجه اجتناب ناپذیر سالمندی بیولوژیک نیست. علاوه بر این دمانس بطور انحصاری بر افراد مسن تأثیر نمی گذارد - زوال عقل جوان (که بعنوان شروع علایم پیش از سن ۶۵ سالگی تعریف می شود) تا ۹ درصد موارد را شامل می شود. وی اشاره کرد: تحقیقات نشان می دهد که افراد می توانند با فعالیت بدنی، اجتناب از سیگار کشیدن، اجتناب از مصرف الکل، کنترل وزن خود، رژیم غذایی سالم و حفظ فشار خون، کلسترول و سطح قند خون، خطر ابتلاء به زوال عقل و زوال عقل را کاهش دهند. عوامل خطرناک دیگر شامل افسردگی، انزوای اجتماعی، تحصیلات پایین، عدم فعالیت شناختی و آلودگی هوا است. رییس اداره سلامت سالمندان بیان داشت: زوال عقل هم اکنون هفتمین علت اصلی مرگ و میر در میان همه بیماریها و یکی از علل عمده ناتوانی و وابستگی سالمندان در سطح جهان است. وی ادامه داد: زوال عقل دارای آثار جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی می باشد، نه فقط برای افراد مبتلا، بلکه برای مراقبت کنندگان، خانواده ها و جامعه بطور کلی بار فراوانی به وجود می آورد. این اپیدمیولوژیست اشاره کرد: هم اکنون درمان قطعی برای دمانس وجود ندارد. داروهای ضد زوال عقل و درمان های تعدیل کننده بیماری که تا به امروز تولید شده اند دارای اثربخشی محدودی هستند و در درجه اول برای بیماری آلزایمر سفارش شده اند، بااینکه درمان های جدید مختلفی در مراحل مختلف آزمایشات بالینی درحال بررسی است. شتی اظهار داشت: علاوه بر این، می توان خدماتی برای حمایت و بهبود زندگی افراد مبتلا به زوال عقل و مراقبین و خانواده های آنها ارائه داد. اهداف اصلی مراقبت از زوال عقل عبارتند از: تشخیص زود هنگام بمنظور ارتقا مدیریت بموقع و بهینه، بهینه سازی سلامت جسمانی، شناخت، فعالیت و رفاه، شناسایی و درمان بیماریهای جسمی همراه، مدیریت تغییرات رفتاری، ارائه اطلاعات و حمایت طولانی مدت از مراقبین.

او در آخر گفت: بدین منظور اداره سلامت سالمندان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد، مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریها و دفتر مشاور وزیر در امور توانبخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خرداد ماه ۱۴۰۰ مبادرت به انتشار" برنامه کشوری دمانس در سیستم سلامت ایران" کرد.


منبع:

1400/06/30
08:36:53
5.0 / 5
978
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد