محققان دانماركی می گویند؛

آلودگی صوتی ترافیک خطر زوال عقل را بیشتر می کند

آلودگی صوتی ترافیک خطر زوال عقل را بیشتر می کند

سلامت باشی: گزارش پژوهشگران نشان میدهد که قرار گرفتن طولانی مدت در ترافیک و سر و صدای وسایل نقلیه ممکنست خطر مبتلاشدن به زوال عقل و بیماری آلزایمر را افزایش دهد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بگفته نویسندگان این مطالعه، بیش از ۱۲۰۰ مورد از حدود ۸۵۰۰ مورد زوال عقل در دانمارک در سال ۲۰۱۷ ممکنست ناشی از قرار گرفتن در معرض سر و صدا باشد، بدان معنا که کاهش سر و صدای ترافیک ممکنست به جلوگیری از مشکلات فکری، حافظه و رفتار در رابطه با این بیماری کمک نماید.
محققان اذعان می کنند: «گسترش دانش خود در مورد اثرات مضر سر و صدا بر سلامتی برای تعیین اولویت ها و اجرای سیاست های موثر و راهکارهای بهداشت عمومی با تمرکز بر پیشگیری و کنترل بیماریها همچون زوال عقل لازم است.»
«مانوئلا لچ کانتوریا»، سرپرست تیم تحقیق از دنشگاه دانمارک جنوبی، در این زمینه می گوید: «مطالعات قبلی، سر و صدای حمل و نقل را با بیماری عروق کرونر قلب، چاقی و دیابت مرتبط می داند.»
در این مطالعه، پژوهشگران مواجهه طولانی مدت افراد ساکن در نزدیک ترافیک جاده ای و سر و صدای ناشی از قطار را با خطر زوال عقل در میان ۲ میلیون دانمارکی بالای ۶۰ سال مقایسه کردند.
این تیم برای یافتن موارد زوال عقل و بیماری آلزایمر و زوال عقل ناشی از بیماری پارکینسون در طول تقریباً ۹ سال، داده های سلامت ملی را جمع آوری کرد. بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷، بیش از ۱۰۳ هزار مورد جدید زوال عقل شناسایی شد.
محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض سر و صدای جاده ها و راه آهن به طور متوسط به مدت ۱۰ سال، احتمال مبتلاشدن به زوال عقل را بیشتر می کند.
طبق گزارش پژوهشگران، سر و صدای جاده ها و راه آهن با ۲۷ درصد خطر بیشتر بیماری آلزایمر مرتبط می باشد.
محققان عنوان می کنند این ارتباطات ممکنست ناشی از ترشح هورمون های استرس و اختلال در خواب باشد که منجر به بیماری عروق کرونر و تغییرات در سیستم ایمنی و التهاب می شود که در شروع زوال عقل و بیماری آلزایمر مشاهده می شود.


منبع:

1400/06/21
10:11:37
5.0 / 5
1115
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد