نتایج یك مطالعه نشان می دهد؛

واکسن آنفلوانزا از عوارض شدید کووید 19 پیشگیری می کند

واکسن آنفلوانزا از عوارض شدید کووید 19 پیشگیری می کند

سلامت باشی: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که واکسن آنفلوانزا می تواند از افراد در مقابل برخی عوارض شدید ناشی از مبتلاشدن به کووید 19 محافظت کند.به گزارش سلامت باشی به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تجزیه و تحلیل داده های بیماران در سراسر جهان نشان میدهد که تزریق سالانه واکسن آنفلوانزا، خطر ابتلاء به سکته مغزی، سپسیس و ترومبوز سیاهرگی عمقی (لخته خونی در دیواره داخلی یک سیاهرگ عمقی) را در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ می کاهد.
نتایج این مطالعه نشان داد، بیماران مبتلا به کووید -۱۹ که واکسن آنفلوانزا زده بودند کمتر به اورژانس مراجعه کردند و در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند.
ایمن سازی جهانی مقابل کووید ۱۹ به یک چالش دلهره آور تبدیل گشته است و به رغم افزایش بیش از پیش تولیدات واکسن بنظر می رسد تعدادی از کشورها موفق به واکسینه کردن بخش بزرگی از جمعیت خود تا سال ۲۰۲۳ نشوند.
به تازگی چندین مطالعه نشان داده که واکسن آنفلوانزا ممکنست بتواند از افراد در مقابل کووید ۱۹ محافظت کند؛ به این معنا که واکسن آنفلوانزا می تواند سلاحی باارزش برای مبارزه با همه گیری کووید -۱۹ باشد.
«سوزان تقیوف» از دانشکده پزشکی میامی میلر در آمریکا و همکارانش در این مطالعه داده های مربوط به ده ها هزار بیمار را در سراسر جهان مورد بررسی قرار دادند.
در این مطالعه که بزرگ ترین مطالعه از نوع خود بشمار می رود پژوهشگران سوابق الکترونیکی سلامت بیش از ۷۰ میلیون بیمار را که در پایگاه داده تحقیقاتی TriNetX نگهداری می شد، بررسی کردند.
نتایج این تحقیق نشان داد، افرادی که واکسن آنفلوانزا دریافت نکرده بودند بطور قابل توجهی (بیش از ۲۰ درصد) در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری شدند، این افراد تا ۵۸ درصد بیشتر به اورژانس مراجعه کردند و گرفتار سکته مغزی شدند. همین طور تا ۴۰ درصد بیشتر گرفتار ترومبوز سیاهرگی عمقی شدند.
با این حال هنوز مشخص نیست که چگونه واکسن آنفلوانزا در مقابل کووید ۱۹ محافظت به وجود می آورد اما بر طبق نظریه ها این واکسن سیستم ایمنی ذاتی را تقویت می کند.
نویسندگان این مطالعه می گویند که نتایج تحقیقات آنها نشان میدهد که واکسن آنفلوانزا از ابتلاء به نوع شدید کووید ۱۹ جلوگیری می کند اما در عین حال تحقیقات بیشتری برای اثبات این مساله و درک ارتباط میان این واکسن و کووید ۱۹، باید صورت گیرد.
به گفته این پژوهشگران، واکسن آنفلوانزا می تواند به کشورهایی که گرفتار کمبود واکسن کووید ۱۹ هستند، کمک نماید.
نتایج این مطالعه بصورت آن لاین در کنگره میکروبیولوژی بالینی و بیماریهای عفونی اروپا(ECCMID) ارائه شد.
به اعتقاد پزشکان بیماری آنفلوانزا شناخته شده ترین عفونت حاد تنفسی بشمار می رود که بیشتر در فصل سرما شیوع دارد و الان تنها عفونت تنفسی است که واکسن دارد و تزریق این واکسن برای افراد مستعد خطر سفارش شده است.
طبق آمارهای منتشره سالانه بین سه تا پنج میلیون نفر در دنیا گرفتار بیماری آنفلوانزا می شوند و این بیماری در صورت عدم تشخیص یا همراه شدن با بیماریهای زمینه ای خطر مرگ و میر در پی دارد.
گروهی از متخصصان بیماریهای عفونی معتقدند تزریق واکسن آنفلوانزا برای بهبود یافتگان از کرونا ضرورتی ندارد، چونکه جزو گروه های در معرض خطر محسوب نمی شوند.
گروه هایی که در اولویت دریافت واکسن آنفلوانزا قرار دارند شامل شاغلان در مراکز بهداشتی و درمانی، کودکان ۶ ماهه تا پنج ساله، زنان باردار، افراد دارای بیماریهای زمینه ای همچون بیماریهای مزمن قلبی، ریوی، کبدی، متابولیک و کلیوی، افراد تحت شیمی درمانی و پیوند اعضا هستند.
همچنین گروه هایی که نباید واکسن آنفلوانزا دریافت نمایند، کودکان زیر ۶ ماه، بیماران دارای اختلالات اعصاب و افراد دارای سابقه حساسیت به تخم مرغ هستند.


منبع:

1400/06/13
22:55:53
5.0 / 5
1050
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد