چگونه علایم هشداردهنده سکته مغزی را تشخیص دهیم؟

چگونه علایم هشداردهنده سکته مغزی را تشخیص دهیم؟

به گزارش سلامت باشی سکته مغزی معمولاً زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به مغز قطع شده یا کاسته می شود و مانع از تأمین اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای مغز می شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، افرادی که گرفتار سکته مغزی می شوند در هفته های اول وقوع سکته بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند و بین ۲۰ تا ۵۰ درصد این بیماران بسته به نوع، شدت، سن، همبودی (وجود همزمان دو بیماری) و اثربخشی روشهای درمانِ عوارض بیماری در ماه نخست جان خویش را از دست می دهند.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیمارانی که از سکته مغزی جان سالم به در می برند امکان دارد گرفتار معلولیت نشده یا گرفتار معلولیت خفیف، متوسط ​​یا شدید شوند.
سبک زندگی و عوامل بیولوژیکی بسیاری وجود دارد که می تواند احتمال مبتلا شدن به سکته مغزی را افزایش دهد اما میتوان با مدیریت برخی شرایط سلامتی مانند فشار خون، بیماری های قلبی، دیابت، کلسترول، چاقی، خودداری از مصرف دخانیات و کاهش استرس، خطر این عارضه را کم کرد. ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل هم می تواند کمک کننده باشد.
به گزارش روزنامه هندوستان تایمز، پزشکان تاکید دارند: سکته مغزی عارضه ای نیست که در خانه درمان گردد و هیچ کمک اولیه ای وجود ندارد که به بهبود بیمار سکته مغزی کمک نماید. ازاین رو بعد از تشخیص علایم عارضه سکته مغزی باید فرد بلافاصله برای درمان به بیمارستان رجوع کند.
علائم هشداردهنده سکته مغزی
نشانه های سکته مغزی با علایم هشداردهنده ای همراه می باشد که آگاهی از آنها می تواند به تشخیص بموقع بیماری کمک نماید.
- عدم تعادل هنگام راه رفتن: سکته مغزی امکان دارد بر نواحی از مغز که تعادل را کنترل می کند، تأثیر بگذارد. فردی که گرفتار سکته شده امکان دارد احساس سرگیجه کند یا تعادل خویش را از دست بدهد.
- مشکل بینایی: دو سوم قربانیان سکته مغزی امکان دارد در اثر سکته مبتلا به اختلال بینایی شوند.
- عدم تقارن صورت: از فردی که مشکوک به سکته مغزی است باید خواسته شود که لبخند بزند. اگر یک طرف صورت گرفتار افتادگی شود باید او را سریعا به بیمارستان انتقال داد.
- احساس ضعف در بازو/پا: در صورتی که از فرد درخواست شود دستش را بالا بیاورد اما به سمت پایین حرکت دهد، نشانه سکته مغزی است.
- اختلالات گفتاری: اگر فردی قادر نباشد به درستی تکلم کند، نشانه دیگری از سکته مغزی است.
- زمان طلایی انتقال سریع بیمار به نزدیکترین بیمارستان: در افرادی که گرفتار سکته مغزی شده اند زمان، بسیار حائز اهمیت می باشد. مدیریت زمان و اننقال بموقع بیمار به بیمارستان نه تنها می تواند نجات دهنده زندگی باشد بلکه از بروز نقایص دائمی هم در بیمار جلوگیری می کند.
منبع:

1400/06/11
10:55:11
5.0 / 5
1062
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد