کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی با درمان ترکیبی

کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی با درمان ترکیبی

خراسان رضوی نتایج یک تحقیق بین المللی به سرپرستی محققان همیلتون کانادا نشان داد درمان ترکیبی آسپرین، استاتین ها و حداقل ۲ داروی فشار خون در دوزهای ثابت می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی کشنده(CVD) را تا بیشتر از نصف کم کند.



در تجزیه و تحلیل ترکیبی بیشتر از ۱۸ هزار بیمار بدون سابقه بیماری های قلبی عروقی از سه کارآزمایی بالینی بزرگ، درمان های ترکیبی دوز ثابت(FDC) با و بدون آسپرین در مقابل گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفت. درمان های ترکیبی دوز ثابت همچون آسپرین خطر حمله قلبی را ۵۳ درصد، سکته مغزی را ۵۱ درصد و مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی را ۴۹ درصد می کاهد.

نتایج این تحقیق مورد استقبال سرپرستان بین المللی در تحقیقات قلب و عروق قرار گرفت. هر سال حدود ۱۹ میلیون نفر در سرتاسر جهان بر اثر بیماری های قلبی عروقی جان خویش را از دست می دهند و سالانه ۲ برابر این میزان گرفتار سکته قلبی یا مغزی می شوند.

محققان این تحقیق بیان می کنند حدود ۸۰ درصد از حوادث قلبی عروقی در افراد بدون سابقه قبلی چنین بیماری رخ می دهد؛ به این مفهوم که در صورت جلوگیری از اغلب حملات قلبی، سکته های مغزی و مرگ های مرتبط در جهان، راهبردهای پیشگیرانه موثر همچون دارو در افراد بدون بیماری قلبی عروقی ضروریست.

فیلیپ جوزف، استادیار پزشکی در دانشگاه مک مستر، محقق در موسسه تحقیقات سلامت جمعیت و متخصص قلب در علوم بهداشتی همیلتون کانادا، در این حوزه می گوید: این ترکیب، جداگانه یا به صورت پلی پیل(داروهای ترکیبی) به صورت قابل توجهی رویدادهای بیماری های قلبی عروقی کشنده و غیرکشنده را می کاهد.

بیشترین اثرات با درمان هایی که شامل عوامل کاهش دهنده فشار خون، استاتین و آسپرین با هم است، مشاهده می شود که می تواند حوادث قلبی و عروقی کشنده و غیرکشنده را تا نصف کم کند.

مزایا در سطوح مختلف فشار خون، سطح کلسترول و با دیابت یا بدون آن یکسان است و مزایای بیشتری امکان دارد در افراد مسن ایجاد شود.

جوزف نخستین محقق تحقیق متاآنالیز موسسه تحقیقات سلامت جمعیت(PHRI) از دانشگاه مک مستر و علوم بهداشت همیلتون است. سلیم یوسف، مدیر اجرایی موسسه و استاد برجسته دانشگاه در مک مستر، محقق اصلی این تحقیق است. در این مطالعه محققانی از ۱۳ کشور و شرکت کنندگانی از ۲۶ کشور و همه قاره های جهان شرکت کردند.

پیش از این تصور می شد که راهبردهای درمانی درمان های ترکیبی دوز ثابت که توسط محققان آزمایش شده است، به صورت قابل توجهی رویدادهای بیماری های قلبی عروقی را می کاهد و هنگامی که در فرمول دارویی یک قرص استفاده می شود، پلی پیل نامیده می شود اما اثبات مزایای آن تا ۲ سال قبل در دسترس نبوده است.

مفهوم قرص ترکیبی برای نخستین مرتبه به صورت دقیق ۲۰ سال پیش بعنوان یک راهبرد برای کاهش چشم گیر بیماری های قلبی عروقی در جمعیت و همینطور در افرادی که از قبل حمله قلبی یا سکته مغزی داشته اند، عنوان شد.

نتایج آزمایش های اولیه نشان داد که پایبندی بیمار بهبود یافته به رژیم های درمانی و کنترل بهتر عوامل خطرزا با استفاده از پلی پیل در مقایسه با استفاده از داروهای منفرد، مراقبت های معمول یا دارونما، بهتر است.



یوسف می گوید: این نتایج بسیار بزرگ است و استفاده گسترده از آن می تواند بین ۵ تا ۱۰ میلیون نفر را که سالانه گرفتار سکته مغزی، حمله قلبی یا مرگ ناشی از این شرایط می شوند، نجات دهد.

وی اضافه کرد: من می توانم آینده ای را با توسعه یک پلی پیل قوی تر ببینم که در آن ما می توانیم بیماری های قلبی عروقی را ۶۵ یا ۷۰ درصد در سرتاسر جهان کاهش دهیم و حتی مزایای بیشتری را به دنبال داشته باشیم.

با توجه به اینکه همه اجزای پلی پیل معمولی و کم هزینه هستند، پلی پیل ها را میتوان با هزینه های اندک در اختیار افراد قرار داد و به احتمال زیاد، بسیار مقرون به صرفه هستند.

محققان یافته های خویش را از ترکیب داده های سه مطالعه بزرگ در مجموع ۱۸ هزار نفر که به مدت ۵ سال مورد بررسی قرار گرفتند، جمع آوری کردند که شامل مطالعه بین المللی ا Polycap (TIPS) -۳ (یک پلی سیل ترکیبی دوز ثابت پنج در یک)، ارزیابی پیشگیری نتایج قلبی(HOPE) -۳ و کارآزمایی تصادفی خوشه ای عمل گرا(PolyIran )بود.

سایر کارشناسان و سازمان های بین المللی نتایج این تحقیق را تحسین کردند.

پروفسور فائوستو پینتو، رئیس فدراسیون جهانی قلب اظهار نمود: فدراسیون جهانی قلب(WHF) متعهد به ارتقای سلامت قلب و عروق برای همه، در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه با کاهش بار بیماری های قلبی عروقی در سرتاسر جهان است. عرضه یک روش کم هزینه با استفاده از ترکیب دوز ثابت برای کاهش بیماری های قلبی عروقی در حدود ۵۰ درصد فوق العاده است و یک فرصت بزرگ برای مقابله با این بیماری در سطح جهانی است که تأثیر بالقوه عمده ای بر زندگی مردم دارد. فدراسیون جهانی قلب استفاده از پلی پیل در دهه گذشته را حمایت کرده است و این نتایج شواهد محکمی برای تقویت راهبرد حمایت جهانی ما عرضه می دهد.

سر جرمی فرار، مدیر موسسه خیریه ولکام تراست (Wellcome Trust ) اظهار داشت: این موسسه بر مبنای سفارش هایی که از کارگاهی که با سازمان بهداشت جهانی در لندن در آگوست ۲۰۰۱ تشکیل شد، یکی از سه مطالعه عمده ای که در تجزیه و تحلیل گنجانده شده است را پشتیبانی کرد. این موسسه متعهد به ارزیابی راهکارهای کم هزینه و کاربردی گسترده برای بیماری های شایع ازجمله بیماری های قلبی عروقی شده است. ما خوشحالیم که حمایت ما به توسعه شواهد محکمی کمک کرده است که نشان می دهد، پلی پیل یا ترکیبات دوزهای ثابت شامل کاهش دهنده فشار خون، استاتین ها و آسپرین می تواند بیماری های قلبی عروقی را به صورت قابل توجهی کاهش دهند.





منبع:

1400/06/09
10:25:57
5.0 / 5
1090
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد