یك متخصص عفونی عنوان كرد؛

سرم برای بیمار کرونایی معجزه نمی کند

سرم برای بیمار کرونایی معجزه نمی کند

به گزارش سلامت باشی یک متخصص عفونی، نسبت به مصرف خودسرانه سرم در منزل اخطار داد و اظهار داشت: به هر میزان که سن فرد مبتلا به کرونا بالاتر و یا گرفتار بیماری زمینه ای باشد، خود درمانی با بروز مشکلاتی همراه خواهد شد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، شروین شکوهی، با انتقاد از روش های نادرست درمانی از جانب برخی اکیپ های درمان در منزل برای مبتلایان به کرونا، اظهار نمود: متأسفانه یکی از روش هایی که این روزها متداول شده و افراد زیادی را قربانی خود کرده، اعزام اکیپ های درمان در منزل است، این کار به رغم بار مالی که برای خانواده ها بوجود می آورد در خیلی از موارد به علت عدم سواد و تجربه کافی این گروه ها به میزان قابل توجهی هم مشکل آفرین شده است.
وی با اشاره به اینکه روش های نادرست و خود درمانی های بی رویه باعث کاهش و ایجاد بحران سرم در کشور شده است، اضافه کرد: متأسفانه درمان های خودسرانه سبب شده، سرم حتی برای افرادی که در بیمارستان ها به آن احتیاج مبرم دارند، هم نایاب شود.
شکوهی افزود: سرم برای مبتلایان به کرونا معجزه نمی کند، سرم تلفیقی از آب، قند و نمک است و افرادی که می توانند از مایعات استفاده کنند به هیچ عنوان نیازی به مصرف سرم ندارند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: استفاده از سرم در بیمارانی لزوم دارد که به علل مختلف مثل تهوع و استفراغ شدید قادر نباشند از مایعات استفاده کنند.
وی تصریح کرد: فقط در مواردی آن هم با تشخیص پزشک، اگر درصورتیکه امکان بستری شدن فرد مبتلا به کرونا در بیمارستان وجود نداشته باشد و بیمار احتیاج به سرم داشته باشد باشد میتوان از سرم استفاده نمود.
شکوهی ضمن انتقاد از مصرف بی رویه و خودسرانه سرم در منزل برای بیماران کرونایی، اظهار داشت: تزریق سرم توسط افراد کم تجربه می تواند خطر ساز باشد، سرم را باید فردی که با نحوه تزریق و رگ گیری آشنایی کامل دارد به بیمار تزریق کند.
وی اضافه کرد: باید سرمی که تزریق می شود با مشکلات بیمار همخوانی داشته باشد به صورت مثال نمی توان به بیمار دیابتیک سرمی که حاوی قند است تزریق کرد و یا بیماری که از افت سدیم خون رنج می برد نمی تواند از سرمی که میزان سدیم آن کم است استفاده نماید.
این متخصص عفونی افزود: به صورت کلی سرم درمانی در منزل مشکلات خاص خویش را دارد، بیمار مبتلا به نارسایی قلبی و یا فردی که دیالیز می شود با مصرف خودسرانه سرم گرفتار بحران های غیرقابل جبران می شود.
وی با اشاره به اینکه هر اقدام درمانی و بهداشتی مستلزم داشتن سواد خاص و آگاهی است، اضافه کرد: در بیشتر موارد مشکلاتی که اقدامات خودسرانه درمانی و بدون مشورت با پزشک ایجاد می کند، از منفعت آن بیشتر است، اقداماتی که وضعیت بیمار را بحرانی تر و کار کادر پزشکی را به مراتب پیچیده ترمی کند.
به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشت، به هر میزان که سن فرد مبتلا به کرونا بالاتر باشد و یا گرفتار بیماری زمینه ای باشد، خود درمانی و یا مصرف خودسرانه سرم بدون مشورت با پزشک و در منزل خطرناک تر است.
شکوهی در ادامه با بیان این مطلب که مرطوب نگه داشتن مخاط تنفسی احتمال وخیم تر شدن حال بیماران مبتلا به کووید ۱۹ را می کاهد، تصریح کرد: به هیچ عنوان مصرف لبنیات در مبتلایان به کرونا منعی ندارد ازاین رو خوردن شیر، ماست، آب میوه، انواع مایعات، چای و یا دم نوش برای درمان کرونا سفارش می شود.
وی در خاتمه ضمن اشاره به ابعاد مختلف و ناشناخته کرونا، تصریح کرد: کرونا درمان قطعی ندارد و استراحت و مصرف مایعات فراوان مؤثرترین چاره درمان است.


منبع:

1400/06/07
14:04:23
5.0 / 5
1042
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد