نتایج یك مطالعه نشان داد؛

دود آتش سوزی خطر زایمان زودرس را بیشتر می کند

دود آتش سوزی خطر زایمان زودرس را بیشتر می کند

سلامت باشی: برمبنای نتایج یک پژوهش جدید، تاثیر آتش سوزی در طبیعت بسیار زیاد است و ممکنست خطر زایمان زودرس را برای مادر حامله افزایش دهد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، دود آتش سوزی حاوی میزان بالایی از PM ۲.۵، کشنده ترین نوع آلودگی ناشی از ذرات است به حدی که می تواند در اعماق ریه ها نفوذ کرده و وارد جریان خون شود.
«سام هفت نیل»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز تحقیقات محیط زیست استنفورد آمریکا، در این زمینه می گوید: «در آینده، ما انتظار داریم که شاهد دود شدید آتش سوزی به سبب عوامل زیادی همچون تغییرات آب و هوایی و ساخت خانه های بیشتر در حاشیه جنگل های مستعد آتش سوزی باشیم.»
وی در ادامه اضافه کرد: «در نتیجه، بار سلامتی ناشی از قرار گرفتن در معرض دود همچون زایمان زودرس افزایش می یابد.»
تحقیقات جدید نشان داد که حدود ۷۰۰۰ زایمان زودرس بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ ممکنست ناشی از قرار گرفتن در معرض دود آتش سوزی باشد. این زایمان ها پیش از هفته ۳۷ حاملگی رخ داده و خطر عوارض عصبی، گوارشی و تنفسی برای نوزاد و احتمالاً مرگ را بیشتر می کند.
برای این مطالعه جدید، پژوهشگران داده های مربوط به دود را با تخمین آلودگی PM ۲.۵ و سوابق زایمان در کالیفرنیا ترکیب کردند.
آنها داده های ماهواره ای را برای شناسایی روزهای پردود تجزیه و تحلیل کردند. برآورد آلودگی سطح زمین با بهره گیری از الگوریتم یادگیری ماشین که شامل داده های حسگرهای کیفیت هوا، مشاهدات ماهواره ای و مدلهای کامپیوتری نحوه حرکت مواد شیمیایی در جو زمین است، بوجود آمد.
محققان دریافتند که هر روز اضافی قرار گرفتن در معرض دود در دوران حاملگی خطر زایمان زودرس را بیشتر می کند. یک هفته کامل قرار گرفتن در معرض دود به مفهوم ۳.۴ درصد خطر بیشتر در مقایسه با یک زن حامله بود که در معرض دود آتش سوزی نبود.
قرار گرفتن در معرض دود شدید در سه ماهه دوم، که بین هفته های ۱۴ تا ۲۶ حاملگی است، بیشترین تأثیر را داشته است.
به گفته پژوهشگران، ممکنست آلودگی موجب واکنش التهابی شده که سبب تحریک زایمان می شود. آنها خاطرنشان کردند که افزایش ریسک نسبت به همه عواملی که در تولد یک نوزاد سالم و کامل نقش دارند، نسبتاً اندک است


منبع:

1400/06/06
09:35:32
5.0 / 5
1186
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد