افزایش ۲ برابری مبتلایان به فشارخون بالا در جهان

افزایش ۲ برابری مبتلایان به فشارخون بالا در جهان

به گزارش سلامت باشی بررسی ها تازه نشان می دهد: بیشتر از ۷۰۰ میلیون نفر در جهان به عارضه فشار خون بالا مبتلا هستند که تحت درمان قرار نگرفته اند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در نخستین تجزیه و تحلیل جهانی شیوع، تشخیص، درمان و کنترل فشار خون که توسط کالج امپریال لندن و سازمان جهانی بهداشت انجام گرفت و در مجله لانست انتشار یافت، آمده است: تعداد بزرگسالان ۳۰ تا ۷۹ ساله مبتلا به فشار خون بالا طی ۳۰ سال قبل از ۶۵۰ میلیون نفر به ۱.۲۸ میلیارد نفر رسیده و نزدیک به نیمی از این افراد از ابتلای خود به فشار خون بالا آگاه نیستند.
فشار خون بالا به صورت قابل توجهی خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی، مغزی و کلیوی را زیاد می کند و یکی از مهم ترین علل مرگ و میر و بیماری در سرتاسر جهان است. این عارضه را میتوان به سادگی و از راه اندازه گیری فشار خون در خانه یا مراکز بهداشتی تشخیص داد و اغلب با داروهای کم هزینه درمان کرد.
این مطالعه بوسیله ی یک شبکه جهانی از پزشکان و محققان انجام شده که شامل دوره زمانی ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۹ است. در این بررسی از داده های در ارتباط با میزان فشار خون و درمان آن در بیشتر از ۱۰۰ میلیون فرد ۳۰ تا ۷۹ ساله در ۱۸۴ کشور استفاده شد. این بررسی جامع ترین تحلیل روند جهانی عارضه فشار خون بالا تا به امروز بوده است.
با تجزیه و تحلیل داده های موجود محققان دریافتند که همینطور میزان مبتلا شدن از کشورهای ثروتمند به کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​تغییر یافته است. میزان مبتلا شدن به فشار خون بالا در کشورهای ثروتمند کاهش یافته اما در خیلی از کشورهای با درآمد پایین یا متوسط ​​افزایش یافته است.
این بررسی نشان داد: کانادا، پرو و ​​سوئیس از پایین ترین میزان شیوع فشار خون بالا در جهان در سال ۲۰۱۹ برخوردار بوده اند، در صورتی که بالاترین میزان مبتلا شدن در جمهوری دومینیکن، جامائیکا و پاراگوئه در بین زنان و مجارستان، پاراگوئه و لهستان در بین مردان مشاهده شده است.
به گزارش سلامت باشی به نقل از سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، در این بازه زمانی تعداد افراد مبتلا به عارضه فشار خون دو برابر شده و به ۱.۲۸ میلیارد نفر رسیده و این مورد در درجه اول ناشی از افزایش جمعیت و افزایش سن است.
منبع:

1400/06/03
15:31:56
5.0 / 5
989
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد