در آستانه روز پزشك اعلام شد

کرونا و فشار بی سابقه بر جامعه پزشکی خسته ایم

کرونا و فشار بی سابقه بر جامعه پزشکی خسته ایم

به گزارش سلامت باشی رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران فشار مضاعف کرونا، عدم تناسب تعرفه های پزشکی با تورم و اجرای نسخه نویسی الکترونیک در وضعیت فعلی را سه چالش مهم پزشکان و کادر درمان دانست و اظهار داشت: متاسفانه حالا پزشکانی داریم که روزهای روز خانواده شان را ندیدند، پرستاری داریم که مدت هاست بچه هایش را ندیده یا اگر هم می بیند، نمی تواند آنها را بغل کند و ببوسد. خستگی در تن کادر درمان می ماند. حال در این شرایط مشکلات اقتصادی را هم به مشکلات کادر درمان اضافه کنید.


دکتردکتر ایرج خسرونیا در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مشکلات پزشکان در بحران کرونا و در آستانه روز پزشک، اظهار داشت: در سالهای اخیر متاسفانه جامعه پزشکی با چالش هایی روبه رو شده است که کرونا با اهمیت ترین آن هاست. باری که کرونا بر روی اعصاب و همین طور سطح زندگی پزشکان وارد کرده، تابحال سابقه نداشته است.
جامعه پزشکی خسته شده استوی اضافه کرد: تمام کادر پزشکی شامل پرستار و پزشک، متخصص و فوق تخصص و... درگیر این بیماری هستیم. ماه هاست شاهدیم که همکاران مان به سبب مبتلاشدن به کرونا فوت می کنند. این مساله فشار کاری را که به پزشکان وارد می شود، دوچندان می کند. بطوریکه هم نگرانی هموطنان را داریم، هم نگران همکارن مان هستیم و هم نگرانی جان خود و خانواده را داریم که هر لحظه امکان دارد، درگیر این بیماری شویم. امیدوارم دولتمردان هم کمک کنند و بجای تبلیغ صرف اقدامات خودشان، به اهمیت موضوع پی برده و چاره عملی داشته باشند، نه این که فقط سخنرانی و صحبت کنند. انتظار داریم که جامعه پزشکی را دریابند. ما بعنوان جامعه پزشکی هم خسته شدیم و هم گرفتار غم و غصه هموطنان و همکارن مان هستیم.
در این شرایط وقت اجرای نسخه نویسی الکترونیک نیستخسرونیا افزود: چالش دیگر این است که در این بحبوحه کرونا، سازمان های بیمه گر از فرصت بهره برده و نسخ را الکترونیک کردند. باید توجه کرد که نسخه الکترونیک بحثی علمی و در جهت پیشرفت مملکت است، اما حالا زمان اجرای آن نیست. هم اکنون مشکلات شبکه و اینترنت وجود دارد و هر دقیقه قطع و وصل یا ضعیف می شود. حال حساب کنید که در یک مطب عمومی که روزانه ۳۰ تا ۴۰ بیمار ویزیت می کند، پزشک باید وارد سیستم شود و باتوجه به مشکلات اینترنت ممکنست دقایقی طول بکشد. این درحالی است که ممکنست بین بیماران افرادی مبتلا به کرونا باشند و در همان مطب چند نفر دیگر را درگیر کنند. بدین سبب یکی از درخواست هایمان این است که فعلا سازمان های بیمه گر شامل تامین اجتماعی و خدمات درمانی، چند ماهی حوصله کنند تا وضع کرونا و اینترنت بهتر شود و بتوان با فراغ بال نسخه نویسی الکترونیک را انجام داد.
وقتی هزینه مطب درنمی آیدخطر خروج پزشکان از چرخه درمانوی اظهار داشت: سومین چالشی که جامعه پزشکی با آن درگیر است، مشکلات تعرفه ها است. متاسفانه تعرفه ما متناسب با تورم موجود در جامعه که همه از آن اطلاع دارند، افزایش نیافته است. در صورتیکه هزینه مطب، منشی، تامین اجتماعی، مالیات و... چند برابر شده است. حال زمانیکه به تعیین تعرفه می رسیم، پنج تا ۱۰ درصد اضافه کرده و فکر می کنند که مشکل حل می شود.
وی اضافه کرد: باید توجه کرد که اگر پزشکی نتواند مخارج مطب و زندگی اش را تامین کند، مجبور می شود، مطب را تعطیل کند یا مهاجرت می کند. در عین حال رفتن یک پزشک به خارج از کشور یا خروجش از چرخه درمان، هزینه سنگینی را به دولت وارد میکند. چونکه برای تربیت یک پزشک میلیاردها تومان خرج می شود. حال چطور اجازه می دهیم که یک پزشک به آسانی از چرخه درمان خارج شده و به راه دیگری رود. امیدواریم دولت جدید توجه ویژه ای به این مساله داشته باشد. هرچند که متاسفانه می بینیم که مجلسی ها نظر خوبی به این مساله ندارند و تنگ نظرانه به موضوع تعرفه نگاه می کنند. امیدواریم عقلای مجلس به این امر توجه نمایند.
خسرونیا درباره آمار مطب هایی که به دلیلهای اقتصادی تعطیل می شوند، اظهار داشت: زمانیکه من معاون سازمان نظام پزشکی و مسئول صدور پروانه ها بودم، متوجه شدیم که ۲۵ هزار نفر از همکاران پزشک برای صدور پروانه مراجعه نکردند که به مدلول خروج از گردونه درمان بود. میلیاردها تومان هزینه این پزشکان شده است. حال هر سال هم تعدادی به این افراد اضافه می شود. تعداد زیادی از متخصصین داخلی را می شناسم که پزشکی را رها کرده و کار دیگری انجام می دهند. باید فکری اساسی در این زمینه کرد.
طلب هایی که پرداخت نمی شودوی درباره پرداخت مطالبات و معوقات جامعه پزشکی نیز اظهار داشت: متاسفانه تعداد زیادی از کادر درمانی دولتی، مطالبات زیادی از کارکردشان دارند. حتی رزیدنت ها، داروخانه ها، ازمایشگاه ها و... هم مطالبات دارند. با شرایطی که حالا شاهدیم که درآمد و هزینه تناسب ندارند. حالا همه بیمارستان ها از دولت طلبکارند و باید طلب ها پرداخت گردد تا بتوانند تجهیزات را تامین کنند. باید مطالبات بیمارستان ها و مطب ها از طرف دولت پرداخت گردد.
پزشکان و پرستارانی که روزهاست خانواده هایشان را ندیدندوی درباره بار مضاعف کرونا بر کادر درمان، اظهار داشت: متاسفانه حالا پزشکانی داریم که روزهای روز خانواده شان را ندیده اند، پرستاری داریم که مدت هاست بچه هایش را ندیده یا اگر هم می بیند، نمی تواند آنها را بغل کند و ببوسد. خستگی در تن کادر درمان می ماند. حال در این شرایط طلب هم داشته باشد و مشکلات اقتصادی را هم به این وضعیت اضافه کنید. به هر حال پرستار و پزشک هم باید زندگی کند، اجاره خانه اش را بموقع پرداخت کند و... لازم است فکری اساسی و چاره ای عملی از طرف دولتمردان اندیشیده شود.
منبع:

1400/05/30
13:27:11
5.0 / 5
1089
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد