نتایج یك پژوهش تشریح شد

وضعیت مبتلا شدن به سویه دلتای کووید ۱۹ در افراد واکسینه شده و نشده

وضعیت مبتلا شدن به سویه دلتای کووید ۱۹ در افراد واکسینه شده و نشده

به گزارش سلامت باشی مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری(CDC) آمریکا نتایج پژوهشی در شهرستان برنستبل ماساچوست را درباره ی وضعیت مبتلایان به کرونا را منتشر نمود. در این پژوهش که در ماه گذشته (جولای) میلادی انجام شد مجموعا ۴۶۹ مورد بیمار مبتلا به کووید ۱۹ شناسایی شد. پوشش واکسیناسیون در میان ساکنان واجد شرایطِ ماساچوست ۶۹% بود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، یکی از نکات مهم این پژوهش آن بود که ۳۴۶ نفر تقریباً معادل با ۷۴% موارد مبتلا شدن به کرونا در افرادی اتفاق افتاده بود که کاملا واکسینه شده بودند. از این تعداد، ۳۰۱ (۸۷%) نفر مرد با میانگین ۴۲ سال بود. بر مبنای نوع واکسن از مجموع ۳۴۶ نفر، ۱۵۹ نفر واکسن mRNA «فایزر»، ۱۳۱ نفر واکسن mRNA «مدرنا»، و ۵۶ نفر واکسن «جانسون و جانسون» دریافت کرده بودند.
از مجموع ۳۴۶ نفر مبتلا به کووید که پیش از این واکسینه شده بودند، ۲۷۴ نفر آنها (۷۹%) دارای علامت مانند سرفه و سردرد بودند. همینطور از ۵ بیمار کووید که در بیمارستان بودند ۴ نفرشان پیش از این کاملا واکسینه شده بودند.
توالی ژنومی نمونه ها از ۱۳۳ بیمار مبین آن بود که ۱۱۹(۸۹%) نفر از آنها مبتلا به سویه دلتا شده بودند.
نکته دیگر این گزارش مقدار Ct حال از انجام آزمایش RT-PCR بود. Ct که مخفف Cycle Threshold است یکی از پارامترهای مورد بررسی در آزمایش RT-PCR است. عدد Ct در آزمایش کرونا RT-PCR می تواند معیاری از مقدار و لود ویروس را نمایش دهد. مشخصا در آزمایش کرونای RT-PCR اگر مقدار Ct کمتر از ۴۰ باشد آنگاه تست کرونای فرد مثبت می شود.
بر این اساس در گزارش منتشره از جانب CDC، مقادیر Ct حاصل از آزمایش RT-PCR در نمونه های ۱۲۷ فرد واکسینه شده مشابه با مقدار Ct ۸۴ فرد واکسینه نشده بود.
مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری(CDC) آمریکا سفارش کرده است که تمامی افراد حتی کسانی که به صورت کامل واکسینه شده اند باید در محیط های عمومی سرپوشیده که انتقال کووید در آن زیاد یا قابل توجه است، از پوشش ماسک استفاده کنند. همینطور با عنایت به قابلیت انتقال بالای سویه دلتا دو استراتژی اصلی برای مقابله شامل رعایت شیوه نامه های بهداشتی متناظر با رفتار افراد و تزریق واکسن با اثربخشی است.
منبع گزارش: https: //www.cdc.gov/mmwr/volumes/۷۰/wr/mm۷۰۳۱e۲.htm#F۲_down
منبع:

1400/05/28
13:44:15
5.0 / 5
973
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد