برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت برای توسعه ظرفیت های طب سنتی

برنامه های وزیر پیشنهادی بهداشت برای توسعه ظرفیت های طب سنتی

سلامت باشی: وزیر بهداشت پیشنهادی دولت سیزدهم در برنامه ای که به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است بر توسعه ظرفیت های طب سنتی، آموزش طب سنتی به دانشجویان پزشکی، پژوهش و تولید شواهد دراین زمینه تاکید کرده است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در برنامه ای که از طرف دکتر بهرام عین اللهی- وزیر بهداشت پیشنهادی دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی ارائه شده، تاکید گردیده است که ابلاغ سیاست های کلی سیستم سلامت توسط مقام معظم رهبری نگاهی سیستمی و آینده نگر در تمامی مقوله های در رابطه با حوزه سلامت ایران را شامل می شود. در این میان بند 12 سیاست های کلی سلامت تحت عنوان "باز اندیشی، تبیین، ترویج، توسعه و نهادینه نمودن طب سنتی ایران" به جهت گیری سیاست ها در حیطه طب سنتی پرداخته است. یکی از نکات قابل توجه در بند 12 سیاست های کلی سیستم سلامت که مشخصا به موضوع کشت و فراوری گیاهان دارویی تا استفاده در تحقیقات، آموزش و خدمت رسانی طب سنتی ایرانی است.
آموزش طب سنتی-ایرانی و مکمل در نظام آموزش عالی سلامت کشور
هم اکنون درس ۲ واحدی طب ایرانی و مکمل درباب آشانایی با مبانی طب سنتی/ مکمل و ایرانی بصورت مجازی جهت تمامی دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مامایی، تعذیه و فیزیوتراپی بصورت الزامی و برای بقیه رشته ها بصورت اختیاری طراحی و اجرا شده است، بیش از 27 هزار دانشجو تا حالا در این برنامه شرکت نموده اند.
یکی از اهداف مهم طراحی و اجرای این درس در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تربیت دانشجویان علوم پزشکی کشور در حوزه طب سنتی/ مکمل و ایرانی باتوجه به آخرین شواهد مستند این دیسیپلین علمی و فرهنگ سازی و مبارزه با خرافه پرستی در کشور است. از اهداف دیگر این درس در کشور ایجاد مرجعی موثق در حوزه طب ایرانی و مکمل و برداشتن گامی برای ادغام طب ایرانی و علم پزشکی نوین است. همین طور دوره هایی نیز بصورت سالیانه برای دانشگاهیان در سطوح مختلف و بین رشته ای در زمینه آشنایی با طب ایرانی و مکمل طراحی و اجرا شده است.
پژوهش، تولید شواهد طب سنتی/مکمل و ایرانی در نظام آموزش عالی سلامت کشور
در امتداد تولید شواهد تا حالا مقالات زیادی در سطح بین المللی با افیلیشن و وابستگی اعضای هیئت علمی بدنه آموزش سیستم سلامت کشور در تارنماهای بین المللی انتشار یافته است. همین طور کتب مرجع در زمینه طب سنتی ایرانی با همکاری پژوهشگران و نویسندگان تدوین و نگارش شده و اقدامات برجسته ای در این خصوص صورت گرفته است. با پیگیری های صورت گرفته از طرف فرهنگستان علوم پزشکی کرسی طب سنتی/ مکمل و ایرانی در سازمان بهداشت جهانی به راه افتاده است. همین طور مراکز تحقیقات طب سنتی/ مکمل و ایرانی در بعضی از دانشگاه ها به راه افتاده است که به انجام پژوهش در زمینه گیاهان دارویی کشور اقدام نموده و حق انحصاری بهره برداری از تعدادی از آنها را با برند ایرانی تا حالا کسب کرده اند.
ارائه خدمات طب سنتی/ مکمل و ایرانی در عرصه بهداشت و درمان سیستم سلامت کشور
آموزش گروه های هدف برنامه در نظام آموزش سلامت کشور در زمینه طب سنتی / ایرانی و مکمل و نیز شواهد تولید شده توسط پژوهشگران و متخصصان این حوزه فرصت های جدیدی برای صنایع دارویی کشور فراهم نموده است. به نحوی که پیش بینی شده است تا با فراهم کردن عرصه مناسب زمینه تجاری سازی این محصولات و به کارگیری آنان در درمان بیماریها فراهم شود.
همچنین، تدابیری اندیشیده خواهد شد تا در بدنه نظام تعرفه گذاری خدمات به اقدامات حوزه طب ایرانی و مکمل توجه ویژه ای مبذول شده و این خدمات در پوشش بیمه ای مراکز بیمه گر قرار داده شود.
اجرای برنامه گردشگری سلامت در شهرهای با پتانسیل گردشگری و واجد سلامتکده های طب سنتی/ مکمل و ایرانی که می تواند به ایجاد تعاملات بین المللی دراین زمینه نیز کمک نماید.

منبع:

1400/05/27
14:25:46
5.0 / 5
1090
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد